DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mutsuz müşterilerinizi nasıl tekrar kazanabilirsiniz?

Mutsuz müşterilerinizi nasıl tekrar kazanabilirsiniz?

Her türlü bilginin hemen paylaşıldığı dijital dünyada şirketlerin imajlarını koruyabilmeleri için artık daha çok çalışmaları gerekiyor. Özellikle mutsuz müşterilerin sosyal medyada ve diğer dijital platformlardaki paylaşımları firmaların itibarını sarsabiliyor. Bu anlamda özellikle mutsuz müşterilerin problemlerinin çözülmesi ve tekrar kazanılmasında markaların müşteri hizmetleri her zaman önemli rol oynuyor.

Geçmişte olduğu gibi bugün de; şirketleri geliştiren, onların daha çok kazanmasını sağlayan iş modelinin merkezinde müşteri hizmetleri yer alıyor. Günümüzde internet teknolojisinin gelişimi ve sosyal medya; gündelik yaşamla ilgili paylaşımlar için, kullanıcılara kendi platformlarını oluşturma olanağı sağlıyor. Bu nedenle, mükemmel bir “müşteri hizmetleri” sağlamak tüm firmalar için olduğu gibi e-ticaret siteleri için de giderek zorlaşıyor.

IdeaSoft olarak; e-ticaret sitenizle ilgili olumsuz deneyimleri olan, mutsuz müşterilerinizi yeniden kazanmanızı sağlayacak ipuçlarını sizler için bir araya getirdik…

Müşteri şikayetlerinin sunduğu gelişme olanağı

E-ticaret sitenizle ilgili müşterilerinizden gelen her şikâyet, aslında ortaya çıkabilecek daha büyük sorunları işaret ediyor. Bu nedenle mutsuz müşteriler; e-ticaret işinizi geliştirmeniz, rekabet ortamında ayakta kalabilmeniz için size, ihtiyacınız olan doğru bilgileri sağlayan paha biçilmez bir kaynak.

Mutsuz bir müşterinizin size ilettiği bir sorun, henüz size iletilmemiş benzer birçok sorunun yaşandığının habercisi olabilir. Bu nedenle, her şikayeti değerlendirerek; sorun henüz büyümeden, onu çözmeniz son derece önem taşıyor. Ayrıca, müşterilerinizin size iletmiş olduğu sorunların türlerini ve sıklığını değerlendirerek e-ticaret işinizdeki genel sorunun nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Bu analiz size, sürekli daha iyi hizmet sunma konusunda yön verebilir.

Şikayetleri fırsata dönüştürmek

Müşterilerin çoğu, ara sıra gerçekleşen basit insan veya sistem kaynaklı hataları hoş görebiliyor. Aslında sizi rakiplerinizden ayıran da, bu hatalar karşısında gösterdiğiniz tepki oluyor. Artık müşterilerin kendi deneyimlerini diğer müşterilerle ve internet kullanıcılarıyla paylaşmaları her zamankinden daha kolay olduğu için; müşterilerinize karşı yaklaşımınız, onların sizin hakkınızda dijital platformlarda söyleyeceklerini de belirliyor.

Mutsuz müşterilerinizi gerçekten dinleyerek, müşteri hizmetleri konusunda olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca işinizde karlı bir büyüme sağlaması için, mutsuz müşterilerinizle olan deneyimlerinizi bir fırsata dönüştürebilirsiniz. İyi yönettiğiniz bir şikayet süreci size sadık müşteriler kazandırabilir.

E-ticaret sitenizin itibarını koruma

Günümüzde mutsuz bir müşterinin şirketiniz hakkında bir şikâyeti sosyal ağlarda paylaşıldığında “viral” etki yaparak, kısa sürede binlerce kişiye ulaşabiliyor. Ayrıca olumsuz yorumlar, olumlulardan daha bulaşıcı bir etkiye sahip oluyor. Çözülemeyen şikâyetler, sosyal medyada, diğer mutsuz müşterilerin de katılımıyla hızla yayılıyor. Yani daha yüksek sesle ifade edilen bu düşünceler, olumsuz duyguların hedef pazardaki diğer müşterilere yayılmasına neden oluyor. Bu nedenle, iyi bir müşteri hizmeti stratejisi e-ticaret sitenizin itibarını korumak açısından son derece önemli.

Mutsuz müşteriyi sadık müşteriye dönüştürme

Bir müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığınız fedakârlıklar, onlara kendilerini önemli ve saygın hissettirebilir. Bu nedenle özellikle mutsuz müşterinize istediklerinden daha fazlasını vermeye çalışmanızda fayda var. Müşterilerinize; onların beklentilerinin biraz üzerinde hizmetler sunarak; onların, kendilerini en değerli müşteriniz gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Mutsuz müşterilerinizi değerli müşterilere dönüştürmeniz, işinizi olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle online alışveriş sırasında bazı sorunların olabileceğini herkes bildiği için, bu noktada aslında sorunlar karşısında nasıl davrandığınız önem taşıyor.

Mutsuz müşterilerinizi sadık müşterilerinize dönüştürmek için; bazen uzun bir yol kat etmeniz gerekebilir. IdeaSoft; size bu yolda eşlik ederek, ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmak ve satışlarınızı artırmak istiyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!