DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mutlaka bilmeniz gereken 2014 yılı Twitter Türkiye kullanıcı istatistikleri

Mutlaka bilmeniz gereken 2014 yılı Twitter Türkiye kullanıcı istatistikleri

E-ticaret siteleri için sosyal medya eğilimlerini yakından takip etmek önem taşıyor. Sosyal medya pazarlaması alanında en etkili mecralardan biri olan Twitter da bu anlamda hızla değişen ve gelişen kullanıcı eğilimlerine sahip.Twitter kullanıcılarının, profil özellikleri ve kullanım alışkanlıklarına ilişkin araştırmalar e-ticaret şirketleri için önemli bilgiler içeriyor. Bu konudaki güncel araştırmalar arasında yer alan GenArt’ın “Rakamlarla Twitter” çalışması ve Nielsen’ın “Twitter Türkiye Tüketici Anketi”; Türkiye’de Twitter’ın kullanımı konusunda birçok şirket için, kullanışlı birer başvuru kaynağı olma özelliği taşıyor.

Bu çalışmalara göre; dünya genelinde 255 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan ve geçtiğimiz yıl yüzde 36 oranında büyüme kaydeden Twitter’ın, Türkiye’deki kullanıcılarının yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Ayrıca araştırma raporunda, Twitter kullanıcılarının yüzde 50 oranında üniversite mezunlarından oluşması; yüzde 64’ünün ise 34 yaşının altında olması dikkat çekiyor.

IdeaSoft; Neilson ve GenArt’ın araştırma raporlarından yola çıkarak, 2014 Twitter Türkiye kullanıcı istatistiklerine dair önemli bilgileri sizler için derledi…

Twitter Türkiye tüketici anketinin dikkat çeken sonuçları

Nielsen; Twitter araştırması için Mart ayı boyunca Twitter’ı kullanan, 1000 Twitter kullanıcısına bir anket uyguladı.

Bu anketin raporuna göre, her gün Twitter’ı ziyaret eden kullanıcıların oranı yüzde 74. Twitter’da günde birkaç kez etkileşimde bulunanlar yüzde 56 ve “trend” olmuş konuları (TT- trend topic) kontrol edenler de yüzde 66 oranında.

Kullanıcılarının profil özellikleri ve kullanım alışkanlıkları

Araştırmaya göre Türkiye’de Twitter kullanıcılarının geneli; kişisel gelişimine önem veren, modayı ve dünyadaki gelişmeleri izleyenlerden oluşuyor. Marka ve ürünler açısından bakıldığında ise, ortalama 260 takipçiye sahip kullanıcıların yüzde 60 kadarının Twitter’da bir marka veya işletmeyi takip etmesi dikkat çekiyor.

Twitter kullanıcılarının yüzde 49’u markayı sevdiği; yüzde 46’sı promosyonlar ve yüzde 45’i de yeni ürünlerden haberdar olmak için markaları takip ettiğini ifade ediyor. Araştırmaya göre, kadınların tweet’lediği konular arasında ilk sırada marka ve ürünler yer alırken; erkekler, tweet’lerinde en fazla haberler ve spor konularına yer veriyor.

Kullanıcıların yüzde 59’u bağlantı içeren; yüzde 46’sı fotoğraflı ve yüzde 41’i de videolu tweet’ler paylaşıyor. İstatistikler, kullanıcıların yüzde 66’sının trend olmuş konuları (TT- trend topic) izlediğini; yüzde 64’ün ise tweet’leri paylaşılır paylaşılmaz okuduğunu gösteriyor.

Mobil kullanıcılar

Anket sonuçlarına göre Twitter’a mobil erişim, toplamda yüzde 67’lik bir orana sahip. Ayrıca Twitter’a mobil yollardan erişen kitlenin etkileşimlerinin, ortalama kullanıcılara oranla 1,2’lik bir üstünlüğü var.

Türkiye’de mobil Twitter kullanıcılarının dörtte biri, Twitter’ı yeni ürünleri keşfetmek; beşte biri de marka ve işletmeler ile ilgili bildirimler paylaşmak için kullanıyor. Kullanıcıların yarısı, Twitter’ı kullanırken aynı zamanda online alışveriş de yapıyor. Mobil Twitter kullanıcılarının markalarla etkileşim içerisinde olma nedenlerinin ilk sıralarında, promosyon ve indirimlerden haberdar olmak ve markalarla bağ kurmak bulunuyor.

Ayrıca, Twitter istatistikleri firmaların çok yönlü pazarlama çalışmalarına da ışık tutabilecek nitelikte. Örneğin, Twitter’a mobil aracılığıyla ulaşmayı tercih eden kullanıcıların yüzde 59′u, mobil cihazından Twitter’ı takip ettiği sıra da televizyon da izlediğini belirtiyor.

Görüldüğü gibi, Türkiye istatistikleri Twitter’ın sosyal ağlar arasındaki önemini bir kez daha vurguluyor. Bu durum, en popüler sosyal ağ platformlarından biri olan Twitter’ı, kullanıcılar için olduğu kadar işletmeler ve markalar için de cazip hale getiriyor. Sosyal medyada hedefiniz ne olursa olsun, IdeaSoft satışlarınızı artırmanız için ihtiyacınız olan tüm desteği size sağlıyor. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için; hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kazançlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!