DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerinizin yorum bırakmasını nasıl sağlarsınız?

Müşterilerinizin yorum bırakmasını nasıl sağlarsınız?

Girişimciler için e-ticaret işlerini geliştirmenin ve markalarının değer kazanmasını sağlamanın yolu kuşkusuz ki müşteri memnuniyetinden geçiyor. Bu nedenle, olumlu yöndeki müşteri deneyimleri ve bu deneyimlerin online platformlardaki diğer kullanıcılarla paylaşılması, yeni müşteriler kazanmanın yolunu açıyor. Ürün kalitesi, başarılı müşteri ilişkileri, zamanında iletilen kargo ve müşteri memnuniyeti oluşturmak adına atılmış diğer pek çok adım, hem sürekli müşteri kazanmak hem de bu memnuniyeti hedef kitleyle paylaşmak konusunda kullanıcıları teşvik ediyor. Ancak, elbette bunlar tek başına yeterli olmayabilir. Gittikçe tırmanan e-ticaret rekabet ortamında, diğer markalarla mücadele etmek ve müşteri memnuniyetini gösteren yorumlar elde etmek için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir.

Bununla birlikte, yalnızca müşteri memnuniyeti değil aynı zamanda müşterilerin yapacağı eleştiriler ve onları dikkate alan cevaplarınız, eleştirilere yönelik sitenizde yapacağınız değişiklikler ve güncellemeler de yine size müşteri memnuniyeti olarak geri dönecektir. Bu nedenle, yalnızca olumlu değil olumsuz yorumlara da önem vermeli, eleştiriler için de müşterilerinizi yorum bırakmaya yönlendirmelisiniz. Girişimcilikte, müşterilerinize karşı doğru yaklaşım tarzını belirlemek, size karlılık olarak geri dönecektir. Ancak, öncelikle müşterilerinizin e-ticaret siteniz, marka ve ürünleriniz hakkında site veya sosyal medya üzerinden yorum bırakmasını sağlamanızda fayda var. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Dilerseniz, e-ticaret markanızı ileriye taşımanıza yardımcı olacak müşteri yorumlarını elde edebilmeniz için izleyebileceğiniz bazı adımlara birlikte göz atalım…

Halihazırda bırakılmış yorumları değerlendirin

E-ticaret sitenize ya da markanızın sosyal medya hesaplarına önceden bırakılmış birkaç yorum varsa, öncelikle bu yorumları değerlendirerek işe başlayın. Bu süreçte, sosyal medya hesaplarınız ve sitenize bırakılan yorumları takip edecek birkaç müşteri ilişkileri personeli ile yorumları çok geciktirmeden cevapladığınızdan emin olmanızda fayda var. En kısa sürede verilen yanıtlar, olumsuz yorumlar bırakan müşterilerinizin bile markanız tarafından önemsendiğini hissetmesine ve güven duymasına yardımcı olur.

Olumsuz yorumlar ile ilgili müşteri bilgileri aracılığıyla e-posta ya da telefon yoluyla geri dönüş yapılacağına dair bilgilendirme yapabilir ve geri dönüş yapıldıktan sonra, söz konusu aksaklığın giderilmesi üzerine çalışmalar başlatabilirsiniz. Böylece, sorunu hallederek müşterinin olumsuz yaklaşımını olumlu bir ilişkiye çevirme fırsatı bulabilirsiniz.

Olumlu yorumlar ile ilgili müşterilerinize mutlaka teşekkür etmeyi ve bu görüşlerinin sürekliliğini sağlamak için çalışmaya devam edeceğinizi belirtmeyi unutmayın. E-ticaret sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı takip eden ekibin, bu geri dönüşleri sağladığını da mutlaka kontrol ettiğinizden emin olun. En kısa sürede markadan cevap gelmesi, diğer müşterilerinizi de yorum bırakmaya teşvik edebilir. Böylece daha fazla müşteri yorumu alma fırsatı bulabilirsiniz.

Siparişi iletilen müşterilerinizden alışveriş deneyimiyle ilgili yorum isteyin

Müşterilerinizin siparişleri iletildiğinde, onlara e-posta, SMS ya da telefonla ulaşabilir, ürünlerini iyi günlerde kullanmalarını dileyerek müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Ayrıca, bu geri dönüşünüzde onlardan alışveriş ve sipariş sürecindeki deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilir, e-ticaret sitenize veya sosyal medya hesaplarınıza yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. Böylece, müşteriniz alışveriş deneyimini aktararak, yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilir.

Bir süredir alışveriş yapmayan müşterilerinize e-posta ile ulaşın

E-ticaret sitenizden birkaç defa alışveriş yapmış olan ve bir süredir alışveriş yapmayan müşterilerinize ulaşmayı unutmayın. Onlara yeni ürün ve kategorilerinizden, sitenizdeki kampanyalardan bahsedebilir, alışverişlerinde herhangi bir olumsuz deneyim yaşayıp yaşamadığı konusunda geri dönüş isteyebilirsiniz. Böylece, hem müşterilerinize gösterdiğiniz ilginin altını çizebilir, hem de yorum bırakması için onları yönlendirebilirsiniz.

Müşteri yorumlarını mutlaka değerlendirmeyi ve çeşitli platformlardan markanız hakkında bırakılan yorumları takip etmeyi unutmayın. Bu yorumlardan markanızı geliştirecek ve rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olacak fikirler elde edebilirsiniz. Bunun dışında teknik altyapı konusunda da güçlenmek ve e-ticaret dünyasındaki ciddi rakiplerden biri haline gelmek için IdeaSoft ile tanışın. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşabilir, yeni müşteriler kazanmak için en gelişmiş teknik çözümlere sahip olabilirsiniz. Hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak e-ticarete ilk adımı atın; kazanmak için daha fazla beklemeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!