DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterileriniz sanal mağazanızı neden terk ediyor?

Müşterileriniz sanal mağazanızı neden terk ediyor?

E-ticaret sitenizin satışlarını artırabilmesi için daha fazla trafik alması gerekir. Ancak bu trafiğin sitenizde etkileşim yaratması da son derece önemli. Bu nedenle sitenizin dönüşüm oranını sık sık ölçümlemek ve bu oranı yükseltecek optimizasyonlar gerçekleştirmek gerekiyor.

Dönüşüm oranı, bir web sitesini ziyaret eden ve hedeflenen davranışı gerçekleştiren müşteri sayısı olarak tanımlanır ve yüzde olarak ifade edilir. Hedeflenen davranış kimi zaman ürün satın almak, kimi zaman bültene abone olmak olabilir. Dönüşüm oranı hesaplanırken web sitenizi ziyaret edenlerin sayısı ile sitenizden alışveriş yapan müşterilerin sayısı karşılaştırılır.

Sitenizin dönüşüm oranın yüksek oluşu, sitenize gelen ziyaretçilerin çoğunun alışveriş yaptığını gösterir. Bu oran hesaplanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kullanıcıların sitenizi ne zaman terk ettiğini incelemek. Kullanıcılar çeşitli sebeplerle sitenizden herhangi bir satın alma işlemi yapmadan ayrılabilir, farklı bir siteye yönelebilir ya da ürün satın almaktan vazgeçebilir. Peki kullanıcılar e-ticaret sitenizi neden terk eder? İşte cevaplar…

1. Sayfa yükselme hızının düşük olması

Günümüzde internet kullanıcıları aradıkları bilgiye ya da ürüne hemen ulaşmak istiyor. Özellikle genç nesil tüketiciler beklemeye karşı son derece tahammülsüz. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının, 4 saniyeden uzun sürede açılan sayfaları beklemediğini ve siteden ayrıldığını gösteriyor. Eğer e-ticaret alt yapısı olarak IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız bu konuda dert etmenize gerek yok demektir.

2. Çok sayıda reklam kullanmak

Sitenize gelen kullanıcılara kısa bir video ile firmanız hakkında tanıtım yapmak etkileyici olabilir. Fakat her sayfada sürekli beliren banner reklamlar ve pop up’lar kullanıcıları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sitenize yer alan reklamları belirlerken içerik ve yoğunluk açısından dikkatli olmanız gerekiyor.

3. Alakasız içerik

Arama motorundan sitenize ulaşmış olan kullanıcılar sitenizde aradıkları ürün ya da hizmete ilişkin bilgiye rastlayamadığı takdirde sitenizi değersiz olarak algılayabilir. Bu nedenle sitenizdeki içeriklerin ürün veya hizmetlerinizle ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

4. Hedef kitleye ulaşamamak

Kaliteli trafik sitenizin dönüşüm oranını artırabilir. Sitenizi ziyaret eden potansiyel alıcılarınız, ürün ya da hizmetinizi satın almasını beklediğiniz hedef kitle, kaliteli trafik olarak adlandırılır. E-ticaret sitenizin bu kitle tarafından ziyaret edilmesi, siteniz doğru kişilerle buluştuğu ve kaliteli trafik sağladığı anlamına gelir. Hedef kitleye ulaşmak için içerik pazarlaması yapmak ve SEO çalışmalarına önem vermek faydalı olabilir.

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanız satışlarınızı artırmanızın da en önemli adımı. Fakat bu trafiği satışa dönüştürmek için de kusursuz bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var. Eğer siz de daha fazla trafik ve sürekli artan satışlar hedefliyorsanız gelin ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile bugünden tanışın

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!