DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterileriniz e-ticaret sitenizden ne bekliyorlar?

Müşterileriniz e-ticaret sitenizden ne bekliyorlar?

​E-ticarette satışlarınızı arttırmanın en etkili yollarından biri de müşterilerinin beklentilerini anlayabilmektir. Aynı klasik mağazacılıkta olduğu gibi e-ticarette de pazarlama yöntemlerinizi müşterinin isteklerine göre şekillendirmek önemli.

 

Yapılan farklı araştırmalarda müşterilerin bir e-ticaret sitesinden beklentileri arasında genellikle güvenilirlik konusu en ön plana çıkıyor. Çoğunllukla ikinci sırada da hizmet kalitesi geliyor. Bir diğer beklenti olarak da güzel ve sade bir site tasarımı sayılabilir.

 

Gelin bu noktaları biraz daha derinlemesine ele alarak müşterilerin sitenizden beklentilerini birlikte inceleyelim…

 

Ürün fiyatının açıkça belirtilmesi

Müşterilerin çoğu bir ürüne tam olarak ne ödeyeceklerinin açıkça belirtilmesini isterler. Örneğin bir müşterinin, ürününüzü Facebook reklamında 20 TL olarak görüp beğendiğini varsayalım. Reklama tıklayıp web sitenizdeki ürün sayfasına girdi ve satın al tuşuna tıkladı. Müşteriniz ödeme ekranında ürün fiyatının ek masraflarıyla birlikte 24 TL ye çıktığını görürse hayal kırıklığına uğrayıp ürünü almaktan vazgeçebilir. Bu yüzden eğer sitede gösterilen ürün fiyatının içinde ek maliyetler yazmıyorsa bunları ayrıca belirtmeniz yararınıza olacaktır.

 

Görsel çekicilik

Geleneksel ticarette bir mağazanın görünümü önemlidir ve bu durum e-ticarette de farklı değil. Web sitenizin ana sayfasını, sanal mağazanızın vitrini olarak düşünebilirsiniz. Aynı bir vitrinin müşterileri çektiği gibi, sitenizin anasayfası da internetteki müşterilerinizi çekecektir.

 

Güven

Bir e-ticaret sitesinde müşterilerin aradığı önemli bir özellik de güvenilirlik. Her ne kadar üstte belirttiğimiz iki özellik bu konuda birer etken olsalar da müşterilerin güvenini kazanmak için daha fazlası da yapılabilir.

Örneğin müşterilerin bir e-ticaret sitesinde verdikleri kişisel bilgilerin başka kişilerin eline geçmemesini istemeleri gayet doğaldır. E-ticaret sitenizin SSL teknolojisi ile güvenlik altına alınmış olması bu açıdan önemlidir. Bu sayede siz ve müşterileriniz arasındaki hiçbir bilgi alışverişi 3. kişilerin eline geçmez. IdeaSoft’un Pro ve üzeri tüm paketlerinde sunduğu SSL sertifikası güven sağlamanın en iyi yöntemlerinden biridir.

 

Bunların yanı sıra gizlilik şartlarınızın sitenizde görünür biçimde yer alması da müşteriler açısından güven sağlayacaktır.

 

Doğru ürün teslimi

E-ticaretin önemli bir sac ayağı olan ürün teslimi, müşterilerin hassas oldukları konulardan biridir. Eğer bir ürün söz verilen zamanda ulaşmazsa ya da siparişi verilenden farklı bir ürün teslim edilirse bu e-ticaret siteniz açısından eksi bir puan olabilir. Bu kötü duruma düşmemek için güvenilir bir kargo firması ile çalışmak ve müşterilerinizin kargo takibini nasıl yapacakları konusunda onları bilgilendirmek yararınıza olacaktır.

 

İyi müşteri ilişkileri

Müşteriler iletişime geçebildikleri, soru ve şikayetleri için bir muhatap bulabildikleri e-ticaret sitelerini tercih ederler. Bunu sağlamak da sizin elinizde…

 

Örneğin ürün sayfanızda müşterilerinizin ürün hakkında yapılan yorumların hepsine yanıt vermeye çalışırsanız müşterileriniz üzerinde bir etki bırakmış olursunuz.

 

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerini kullanmak müşterileriniz ile iletişimde kalmak için iyi bir yöntemdir.

 

Müşterilerinizin isteklerini tespit edip e-ticaret sitenizde buna göre iyileştirmeler yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Eğer bu konuda gelişmiş bir çözüm arıyorsanız, IdeaSoft sağladığı güvenilir altyapı ve kişiselleştirilebilir tasarım seçenekleriyle her zaman yanınızda. IdeaSoft ayrıcalıklarından yararlanmak için zaman kaybetmeden siz de ücretsiz demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!