DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerin fiziksel mağazanızı tercih etmelerini sağlayacak 4 öneri

Müşterilerin fiziksel mağazanızı tercih etmelerini sağlayacak 4 öneri

Online alışveriş potansiyel müşterilere; hız, konfor ve kolaylık gibi son derece câzip avantajlar sunuyor. Diğer taraftan, fiziksel mağazalardan alışveriş yapan müşterileri iyi tanıyan ve mağazalardan alışveriş yapma nedenleri görerek, işletmelerini bu doğrultuda yöneten fiziksel mağaza sahipleri de satışlarını önemli ölçüde artırabiliyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, genel perakende alışverişlerinin çok büyük bir kısmı fazlası fiziksel mağazalardan geliyor. Bu demektir ki müşteriler hâlâ fiziksel mağazaları; internetten satış yapan mağazalara tercih ediyor. Bu tercihin nedenlerini iyi anlamak aynı anda hem fiziksel mağazaların satışlarını artırmayı, hem de e-ticaret sitelerinin uyarlayabilecekleri yaklaşımları tespit etmek açısından çok faydalı olabilir…

1. Ürününleri yakından incelemek

Müşterilerin bir kısmı ürünlere dokunmak ve onları deneyip hissetmek için hâlâ fiziksel mağazaları ziyaret ediyor. Bu anlamda; iyi bir sipariş yönetimiyle, stoklarınızda yeterince ürün çeşidi olmasına özen göstermeniz son derece önemli. Bu sayede ürünleri yakından incelemek isteyen müşterilere sunabilecek zengin alternatifleriniz olabilir.

Ayrıca; kozmetik gibi bazı ürünlerin mağazalardaki tester’ları aracılığıyla da, müşterilerin kendi başlarına fark edemeyecekleri ürün özellikleri, satış temsilcileri tarafından gösterilebilir veya vurgulanabilir.

2. Konfor ve kolaylık

Evinin veya ofisinde yerinden kalkmadan alışveriş yapmak, birçok müşteriye daha konforlu gelebilir. Fakat kargo süresini bekleyemeyecek kadar acil bir ihtiyaç olduğunda bu konfor da önemini yitirir. Örneğin, tesisat işlerinde müşteriler; genellikle soruna hızlı çözüm istediklerinden çok sık online alışveriş tercih etmiyor.

Bu nedenle, fiziksel mağazanızda teknolojiyi kullanarak ödeme alma süreçlerinizi hızlandırıp çeşitlendirebilirsiniz. Ürünlerinizi denemeleri gerekiyorsa bunun için hazırlanmış kabinlerin seçiminde müşterilerinin konforlu bir alışveriş tecrübesi yaşamalarını ön plana almanız da iyi bir yöntem olacaktır.

3. Çeşitleri ve alternatifleri yakından görebilmek

Birçok potansiyel müşteri; yeni veya sezonluk ürünleri görmek, fikir almak ya da sadece vakit geçirmek gibi sebeplerle alışveriş merkezlerine gidiyorlar. Örneğin kış sezonunun modasıyla ilgili bir fikir sahibi olabilmek için, o anda satın almayı düşünmese de mağazaları gezmek isteyen müşterilerin sayısı da hiç az değil.

Fakat mağazanın kapısından giren her bir kişi aslında birer müşteri adayıdır. O anda aklında olmasa bile hoşuna giden bir ürünü almaya karar verebilir veya karşı koyamayacağı bir fırsatla karşılaşabilir. O yüzden insanların sadece bakmak için bile sizi tercih etmelerini kolaylaştırın.

Bunun için outdoor reklamları ile civardaki insanlara mağazanızı duyurmaktan, web sitenizde kolay ulaşılmanızı sağlayacak adres bilgilerini ve hatta bir harita yerleştirmeye kadar yapabileceğiniz pek çok şey var.

4. Olumlu bir alışveriş tecrübesi yaşatmak

Birçok insan, sıkılmış veya yalnız olduğunda alışverişe çıkar. Çünkü bu onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Bu anlamda; sıcak, cana yakın ve doğru iletişim kuran satış temsilcilerinin, doğru iletişim kurarak müşterilerin olumsuz ruh hallerini olumluya dönüştürmeleri çok etkili olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de fiziksel mağazanızın, çok daha fazla başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda işinizi online’a taşıyarak, siz de dijital dünyanın sunduğu ekstra avantajlardan yararlanabilirsiniz. IdeaSoft; satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümler sunduğu gibi, bu konuda da gereken her türlü altyapı desteği ile her zaman yanınızda yer alıyor. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: mağazacılıkticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!