Müşterilerin fiziksel mağazanızı tercih etmelerini sağlayacak 4 öneri

IS 310815 fiziksel magaza 1 680

Online alışveriş potansiyel müşterilere; hız, konfor ve kolaylık gibi son derece câzip avantajlar sunuyor. Diğer taraftan, fiziksel mağazalardan alışveriş yapan müşterileri iyi tanıyan ve mağazalardan alışveriş yapma nedenleri görerek, işletmelerini bu doğrultuda yöneten fiziksel mağaza sahipleri de satışlarını önemli ölçüde artırabiliyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, genel perakende alışverişlerinin çok büyük bir kısmı fazlası fiziksel mağazalardan geliyor. Bu demektir ki müşteriler hâlâ fiziksel mağazaları; internetten satış yapan mağazalara tercih ediyor. Bu tercihin nedenlerini iyi anlamak aynı anda hem fiziksel mağazaların satışlarını artırmayı, hem de e-ticaret sitelerinin uyarlayabilecekleri yaklaşımları tespit etmek açısından çok faydalı olabilir…

1. Ürününleri yakından incelemek

Müşterilerin bir kısmı ürünlere dokunmak ve onları deneyip hissetmek için hâlâ fiziksel mağazaları ziyaret ediyor. Bu anlamda; iyi bir sipariş yönetimiyle, stoklarınızda yeterince ürün çeşidi olmasına özen göstermeniz son derece önemli. Bu sayede ürünleri yakından incelemek isteyen müşterilere sunabilecek zengin alternatifleriniz olabilir.

Ayrıca; kozmetik gibi bazı ürünlerin mağazalardaki tester’ları aracılığıyla da, müşterilerin kendi başlarına fark edemeyecekleri ürün özellikleri, satış temsilcileri tarafından gösterilebilir veya vurgulanabilir.

2. Konfor ve kolaylık

Evinin veya ofisinde yerinden kalkmadan alışveriş yapmak, birçok müşteriye daha konforlu gelebilir. Fakat kargo süresini bekleyemeyecek kadar acil bir ihtiyaç olduğunda bu konfor da önemini yitirir. Örneğin, tesisat işlerinde müşteriler; genellikle soruna hızlı çözüm istediklerinden çok sık online alışveriş tercih etmiyor.

Bu nedenle, fiziksel mağazanızda teknolojiyi kullanarak ödeme alma süreçlerinizi hızlandırıp çeşitlendirebilirsiniz. Ürünlerinizi denemeleri gerekiyorsa bunun için hazırlanmış kabinlerin seçiminde müşterilerinin konforlu bir alışveriş tecrübesi yaşamalarını ön plana almanız da iyi bir yöntem olacaktır.

3. Çeşitleri ve alternatifleri yakından görebilmek

Birçok potansiyel müşteri; yeni veya sezonluk ürünleri görmek, fikir almak ya da sadece vakit geçirmek gibi sebeplerle alışveriş merkezlerine gidiyorlar. Örneğin kış sezonunun modasıyla ilgili bir fikir sahibi olabilmek için, o anda satın almayı düşünmese de mağazaları gezmek isteyen müşterilerin sayısı da hiç az değil.

Fakat mağazanın kapısından giren her bir kişi aslında birer müşteri adayıdır. O anda aklında olmasa bile hoşuna giden bir ürünü almaya karar verebilir veya karşı koyamayacağı bir fırsatla karşılaşabilir. O yüzden insanların sadece bakmak için bile sizi tercih etmelerini kolaylaştırın.

Bunun için outdoor reklamları ile civardaki insanlara mağazanızı duyurmaktan, web sitenizde kolay ulaşılmanızı sağlayacak adres bilgilerini ve hatta bir harita yerleştirmeye kadar yapabileceğiniz pek çok şey var.

4. Olumlu bir alışveriş tecrübesi yaşatmak

Birçok insan, sıkılmış veya yalnız olduğunda alışverişe çıkar. Çünkü bu onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Bu anlamda; sıcak, cana yakın ve doğru iletişim kuran satış temsilcilerinin, doğru iletişim kurarak müşterilerin olumsuz ruh hallerini olumluya dönüştürmeleri çok etkili olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de fiziksel mağazanızın, çok daha fazla başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda işinizi online’a taşıyarak, siz de dijital dünyanın sunduğu ekstra avantajlardan yararlanabilirsiniz. IdeaSoft; satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümler sunduğu gibi, bu konuda da gereken her türlü altyapı desteği ile her zaman yanınızda yer alıyor. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)