Müşterilerin fiziksel mağazanızı tercih etmelerini sağlayacak 4 öneri

Müşterilerin fiziksel mağazanızı tercih etmelerini sağlayacak 4 öneri

Online alışveriş potansiyel müşterilere; hız, konfor ve kolaylık gibi son derece câzip avantajlar sunuyor. Diğer taraftan, fiziksel mağazalardan alışveriş yapan müşterileri iyi tanıyan ve mağazalardan alışveriş yapma nedenleri görerek, işletmelerini bu doğrultuda yöneten fiziksel mağaza sahipleri de satışlarını önemli ölçüde artırabiliyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, genel perakende alışverişlerinin çok büyük bir kısmı fazlası fiziksel mağazalardan geliyor. Bu demektir ki müşteriler hâlâ fiziksel mağazaları; internetten satış yapan mağazalara tercih ediyor. Bu tercihin nedenlerini iyi anlamak aynı anda hem fiziksel mağazaların satışlarını artırmayı, hem de e-ticaret sitelerinin uyarlayabilecekleri yaklaşımları tespit etmek açısından çok faydalı olabilir…

1. Ürününleri yakından incelemek

Müşterilerin bir kısmı ürünlere dokunmak ve onları deneyip hissetmek için hâlâ fiziksel mağazaları ziyaret ediyor. Bu anlamda; iyi bir sipariş yönetimiyle, stoklarınızda yeterince ürün çeşidi olmasına özen göstermeniz son derece önemli. Bu sayede ürünleri yakından incelemek isteyen müşterilere sunabilecek zengin alternatifleriniz olabilir.

Ayrıca; kozmetik gibi bazı ürünlerin mağazalardaki tester’ları aracılığıyla da, müşterilerin kendi başlarına fark edemeyecekleri ürün özellikleri, satış temsilcileri tarafından gösterilebilir veya vurgulanabilir.

2. Konfor ve kolaylık

Evinin veya ofisinde yerinden kalkmadan alışveriş yapmak, birçok müşteriye daha konforlu gelebilir. Fakat kargo süresini bekleyemeyecek kadar acil bir ihtiyaç olduğunda bu konfor da önemini yitirir. Örneğin, tesisat işlerinde müşteriler; genellikle soruna hızlı çözüm istediklerinden çok sık online alışveriş tercih etmiyor.

Bu nedenle, fiziksel mağazanızda teknolojiyi kullanarak ödeme alma süreçlerinizi hızlandırıp çeşitlendirebilirsiniz. Ürünlerinizi denemeleri gerekiyorsa bunun için hazırlanmış kabinlerin seçiminde müşterilerinin konforlu bir alışveriş tecrübesi yaşamalarını ön plana almanız da iyi bir yöntem olacaktır.

3. Çeşitleri ve alternatifleri yakından görebilmek

Birçok potansiyel müşteri; yeni veya sezonluk ürünleri görmek, fikir almak ya da sadece vakit geçirmek gibi sebeplerle alışveriş merkezlerine gidiyorlar. Örneğin kış sezonunun modasıyla ilgili bir fikir sahibi olabilmek için, o anda satın almayı düşünmese de mağazaları gezmek isteyen müşterilerin sayısı da hiç az değil.

Fakat mağazanın kapısından giren her bir kişi aslında birer müşteri adayıdır. O anda aklında olmasa bile hoşuna giden bir ürünü almaya karar verebilir veya karşı koyamayacağı bir fırsatla karşılaşabilir. O yüzden insanların sadece bakmak için bile sizi tercih etmelerini kolaylaştırın.

Bunun için outdoor reklamları ile civardaki insanlara mağazanızı duyurmaktan, web sitenizde kolay ulaşılmanızı sağlayacak adres bilgilerini ve hatta bir harita yerleştirmeye kadar yapabileceğiniz pek çok şey var.

4. Olumlu bir alışveriş tecrübesi yaşatmak

Birçok insan, sıkılmış veya yalnız olduğunda alışverişe çıkar. Çünkü bu onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur. Bu anlamda; sıcak, cana yakın ve doğru iletişim kuran satış temsilcilerinin, doğru iletişim kurarak müşterilerin olumsuz ruh hallerini olumluya dönüştürmeleri çok etkili olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de fiziksel mağazanızın, çok daha fazla başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda işinizi online’a taşıyarak, siz de dijital dünyanın sunduğu ekstra avantajlardan yararlanabilirsiniz. IdeaSoft; satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümler sunduğu gibi, bu konuda da gereken her türlü altyapı desteği ile her zaman yanınızda yer alıyor. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)