DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşterilerinizin devamlı sizden alışveriş yapmasını sağlayacak yöntemler

Müşterilerinizin devamlı sizden alışveriş yapmasını sağlayacak yöntemler

E-ticarette başarıyı getiren en büyük unsurlardan biri de sadık müşterilerinizin olmasıdır. Yeni hedef kitlelere ulaşarak, hizmet verdiğiniz müşteri sayısını artırmak için de çalışmalar yapmalısınız; fakat şirketinizin uzun vadede başarılı olabilmesi için de sadık müşterilere ihtiyacınız olacaktır.

Sadık müşteri kitleleri edinebilmek kolay değil; ancak uygulayacağınız bazı taktikler ve çalışmalar, sitenizi ziyaret edip sizden alışveriş yapan tüketicileri, sadık müşteriler haline getirebilir.

Her firmanın kendine has dinamikleri bulunuyor ve bu nedenle de hedef kitlelerin ihtiyaçları farklılık gösterebiliyor; ama sadakati sağlamak için kullanılabilecek bazı ortak yöntemler bulunuyor. Bu yazıda da sizinle müşterilerinizin sadakatini artırmak için kullanabiliceğiniz bu taktiklerden birkaçını paylaşacağız.

Rakiplerinizden neden daha iyi olduğunuz onlara gösterin

Tüketicilerin, kullanıcı deneyimini artırmak ve onlara daha iyi hizmet, müşteri sadakatini artıracak unsurlar arasında yer alıyor. Tüketicilerin, rakipleriniz yerine sizi tercih etmesi için onlara bazı avantajlar sunmanız gerekiyor.

Siz zaten bu avantajları ve farklılıkları sunuyor olabilirsiniz; fakat bunu tüketiciler henüz bilmiyor olabilirler. Bu nedenle rakiplerinizden neden farklı olduğunuzu onlara göstermeniz gerekiyor. Bunun için farklı reklam ve pazarlama kampanyaları başlatabilir, site üzerinde bu özelliklerinizden bahsedebilir, e-posta bültenlerinizde tüketicileri bu konular hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Müşterilerin alışveriş ve satın aldıkları ürünle ilgili deneyimlerini olumlu yönde ne kadar artırırsanız, onların sadakatini de bir o kadar kazanmaya başlarsınız.

İlk kez alışveriş yapan müşterilerinize özel fırsatlar sunun

Siteniz üzerinden ilk kez alışveriş yapan ziyaretçilerinize, bir sonraki alışverişlerinde kullanmak için bir kupon kodu ya da indirim sunmak onların tekrar siteye gelip alışveriş yapmalarını sağlayabilir.

Onlara özel bir sayfa yaparak, bu sayfada sadece onların yararlanabileceği fırsatlar sunmak da onların kendilerini özel hissetmelerini sağlar.

Sadık müşterilerinize de ayrıcalıklar sunun

Hali hazırda siteniz üzerinde birkaç kez alışveriş yapmış olan müşterilerinizi belirledikten sonra, bu kişiler özel kampanya ve fırsatlar da hazırlayabilir. Yeni ürünler geldiğinde ilk önceliğiniz olarak bu kişiler bu ürünler için bazı indirimler yapabilir ya da yine onlara özel sayfalar oluşturarak, sadece sadık müşterilerinizin alabileceği ürün seçenekleri sunabilirsiniz.

Bir komünite oluşturun

Müşterilerinizle devamlı olarak iletişimde kalabileceğiniz, onlarla etkileşime girebileceğiniz ve onlara destek olabileceğiniz bir komünite oluşturmak da müşteri sadakatini artırır.

Sosyal mecralar üzerinden bu toplulukları oluşturabileceğiniz gibi site üzerindeki yorum bölümleri ya da ayrı uygulamalar üzerinde de bu iletişimi sağlayabilirsiniz.

Bu topluluklarda günlük olarak bazı konu başlıkları oluşturabilir, onlarla yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Bu tür aktiviteler etkileşim oranlarınızı da artıracaktır.

Tüketicilerle devamlı iletişim halinde olmak ve onların sorunlarına çözüm bulmak aranızdaki bağı da kuvvetlendirir.

Alışveriş deneyimlerini artırın

Müşterilerinizin site üzerindeki alışveriş deneyimlerini artıracak çalışmalar yapmanız da sadakat konusunda önemli. Site üzerindeki navigasyon, ödeme işlemleri, destek birimlerine ulaşma kolaylığı gibi detaylar müşterilerinizin rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Sorun yaşamadan bu ihtiyaçlarını karşılayan müşterileriniz, bir sonraki alışverişlerinde de sizi tercih etmek isteyeceklerdir.

Kişiselleştirilmiş mesajlarla müşterilerinizin kendini özel hissetmesini sağlayın

E-ticarette kişiselleştirme son dönemlerde oldukça önemli olmaya başladı. Kişisel iletişimin olmaması ve rekabetin çok fazla olması nedeniyle e-ticaret firmaları tüketicilerle olan bağlarını güçlendirmek için kişiselleştirmeye daha fazla ağırlık vermeye çalışıyor.

Müşteri sadakatinizi artırmak için, siz de bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Sipariş gönderimlerinde, kullanıcıya özel mesajlar göndermek, e-posta çalışmalarınızda müşteri isminin kullanılması, müşterilerin özel günlerinde onlara mesaj göndermek ve fırsatlar sunmak onlarla daha kişisel bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. Tabii ki bu da müşteri sadakatini artırmanızda size yardımcı olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!