DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşteri sadakati ve tekrarlayan satışlar sağlamak için 6 ipucu

Müşteri sadakati ve tekrarlayan satışlar sağlamak için 6 ipucu

E-ticaret en büyük avantajlarından biri hiç kuşkusuz dünyanın her köşesindeki müşterilere kolaylıkla ulaşabilmek. Milyonlarca tüketiciye e-ticaret siteniz üzerinden ürünlerinizi tanıtıp, satış yapabilirsiniz, ancak müşterilerinizin kalıcı olması, hem e-ticaret işinizin verimliliği, hem de cironuzu sabit tutmanızı sağlaması açısından önemli.

Üstelik yeni müşterilere ulaşmakiçin harcanacak kaynaklar yerine hali hazırda sizden en az bir kez alışveriş yapmış müşterilere yeniden satış yapmak için uygulayabileceğiniz stratejiler sizin için daha düşük maliyetli olacaktır.

İşte e-ticarette uzun soluklu bir başarı yakalayabilmek için sizin de mutlaka önem vermeniz gereken müşteri sadakati ile ilgili sizin için derlediğimiz ipuçları…

1- Kendinizi hatırlatın

İçerisinde bulunduğumuz çağda müşteriler daha unutkan hale geldiler. Sizin sanal mağazanızdan daha önce alışveriş yapmış olsalar bile, geri dönmeleri için kendinize onlara hatırlatmanızda fayda var. Eğer bütçeniz varsa süreli yayınlar veya reklam panolarında yer almayı düşünebilirsiniz. Dijital reklamlarda ise müşterinize kendinizi hatırlatmak için CPM bazlı reklamlar ve remarketing son derece etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

2- Müşterilerinize özel olduklarını hissettirin

Mevcut müşterilerinize onları önemsediğinizi göstermek için doğum günü, evlilik, yıldönümü, bayram gibi özel günlerini ufak bir e-posta ile kutlamak çok iyi bir fikir olabilir. Kendilerini özel hissetmelerini sağladığınız müşterin e-ticaret sitenize geri dönme ihtimalleri daha yüksek olacaktıt

3- Öncelik verin

Mevcut müşterilerinize sağlayacağınız öncelik onların memnuniyetini artırabilir. Kampanya ve tanıtımlarda mevcut müşterilerinize öncelik tanımanız sitenize duydukları güven hissini artırmayı sağlayabilir. Bu hisse sahip müşterileriniz de sadece sitenize geri dönmekle kalmayacak, sizi yakın çevrelerine de tavsiye etmelerini sağlayacaktır.

4- Aidiyet duygusu oluşturun

İnsanoğlu için bir şeyin parçası olduğunu hissetmek doğal ve temel bir ihtiyaç. Bunun için satın alma gerçekleştirmiş müşterilerinize yönelik özel çalışmalar, etkinlikler, toplantılar veya hediyeler çok etkili olabilir.

5- Müşterilerin deneyimlerine yer verin

Mevcut müşterilerinizin e-ticaret siteniz ile bağlarının kopmamasını sağlamak adına, satın almış oldukları ürünlerle ilgili hikayelerini sorabilirsiniz. Kendilerinin de izniyle e-ticaret sitenizde paylaşacağınız bu hikayeler, hem müşterilerin hoşuna gidecek, hem de potansiyel müşteriler için keyifli bir içerik olacaktır.

6- Müşterilerinizi Facebook ve blog sayfalarınıza taşıyın

Müşterilerin kendi deneyimlerini ürün sayfalarında yer vermenin yanı sıra, özellikle de ürün ile birlikte çektikleri fotoğraflara, yine kendilerinin izni ile birlikte, sosyal medya hesaplarınızda veya blog’unuzda yer verebilir ve sayede onların memnuniyet ve müşteri sadakatlarini artırabilirsiniz.

Hem yeni müşterilere ilk kez satış yapmak, hem de tekrarlayan satışlar için ihtiyacınız olan her şeyi IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinde bulabilirsiniz. Eğer siz de e-ticarete ilk adımınızı atmaya hazırlanıyor ve işinizi büyütmek istiyorsanız siz de demo hesabınızı hemen oluşturabilir ve IdeaSoft e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!