DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Müşteri sadakati oluşturmanın altın kuralları

Müşteri sadakati oluşturmanın altın kuralları

​Her ticari işletme sadık müşterilere kavuşabilmenin halini kurar. Bunun en basit nedeni bir müşterinin ilk alışverişinden sonra yeni bir satın alma için geri dönmesini sağlamanın, yepyeni bir müşterinin ilk kez satın alma gerçekleştirmesini sağlamaya göre 4 veya 5 kat daha ucuza mal olmasıdır.

Bu yüzden bir yandan e-ticaret sitenize yeni müşteriler kazandırmaya çalışırken, eski müşterilerinizin geri dönerek yeni siparişler vermesi için çaba sarfetmek sizin adınıza hem doğru, hem de karlı bir yaklaşım olacaktır.

Peki müşterilerin geri dönmesi, ya da diğer bir ifade ile müşteri sadakati oluşturmanın yöntemleri neler olabilir? İşte IdeaSoft olarak bu kez de sadık müşterilere sahip olmakla ilgili önemli ipuçlarını paylaşıyoruz…

Sadık müşterilerinizi şımartın: En sadık müşterileriniz sizden özel bir ilgi görmeyi de hak ediyorlar. Bu müşterilerin tekrar sipariş vermelerini sağlamak için onları belli dönemlerde indirimler, hediye çekleri veya ücretsiz kargo gibi minik ödüllerle şımartın.

Hızlı geri dönüş sağlayın: Söz konusu e-ticaret olduğunda müşterilerin sabır seviyelerinin çok yüksek olmayacağını unutmayın. E-postalara mümkünse 24, en geç 48 saat içinde doyurucu yanıtlar verin. Eğer hızlı yanıt veremeyecekseniz bile konuyla ilgilendiğinize dair bir bilgilendirme yapın.

Kuralları esnetmeyi öğrenin: İşinizi sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için bazı net kurallar ve politikalar oluşturmanız önemli. Fakat bu kuralların da zaman zaman esnetilebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Normalde iade süresi 30 gün ise, bir müşterinin 32. günde iade talebini yerine getirmek (özel bir durum yoksa) size çok büyük yük getirmeyecek ama müşteri sadakatini üst seviyeye çıkartacaktır.

Hataları fazlasıyla telafi edin: Size kötü bir haberimiz var; isteseniz de istemeseniz de hatalar olacak ve sonucunda bunlar o ya da bu şekilde müşterilerinize yansıyacak. Üstelik müşterilerinizin büyük kısmı bu hatalardan ciddi şekilde rahatsız olacaklar. Tabi ki hataları en aza indirmek için çalışmalısınız ama bir hata olduğunda bu hatayı (gerekirse o işlemden zarar ederek) fazlasıyla telafi etmeyi bir alışkanlık ederseniz müşterilerin gözünde e-ticaret siteniz vazgeçilmez hala gelecektir.

Teşekkür edin: Bazı sözcükler göründüğünden çok daha etkilidir. Müşterilerinize sadece siparişlerinin değil, şikayetlerinin ardından da teşekkür edebilmek onları ne kadar önemsediğinizi göstermeniz için ufak fakat etkili bir yaklaşım olacaktır.

Kişisel ilişkiler kurun: Müşterileriniz sizin sisteminizde birer müşteri numarasından ibaret olsa da, onları tanımak, isimlerini bilmek ve yeri geldiğinde onlara isimleri ile hitap etmek onları önemsediğinizin ve onlara saygı duyduğunuzun bir göstergesi olarak algılanacaktır.

Eğer müşterilerin başka hiçbir yerde bulamayacağı çok özel bir ürün satmıyorsanız, sattığınız ürünlere sahip olmak için müşterinin tek seçeneği sizin e-ticaret siteniz değil demektir. Bu durumda da müşterinin tekrar tekrar sizi tercih etmesi için ürünlerinize değil, verdiğiniz hizmete odaklanmanız gerekir. Umuyoruz ki IdeaSoft’un bu ufak ipuçları daha fazla sadık müşteriye sahip olmanız için faydalı olacaktır.


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaMüşteri Sadakati
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!