Müşteri memnuniyetini artırmanızı sağlayacak 7 pazarlama taktiği

E-ticaret sitenizi hizmete açtınız ve sipariş almaya başladınız. İlk siparişini veren müşterinizin teslimatını sorunsuz bir biçimde gerçekleştirdiniz. Buraya kadar her şey yolunda, ya bundan sonra ne yapamalı? Sitenizden alışveriş yapan müşterilerin tekrardan sipariş vermelerini nasıl sağlayabilirsiniz?Müşteri kaybının önüne nasıl geçersiniz? Tabi ki müşterilerinizin memnuniyetini sağlayarak.

Online alışveriş sürecinin devamlılığı açısından müşteri memnuniyetine önem vermenizde fayda var. Bu şekilde rekabette farklılaşabilir, kullanıcıların güvenini kazanabilir ve hatta sepet tutarlarını artırabilirsiniz. Peki online mağazanıza gelen müşterilerinizi nasıl memnun edebilir, dahası bunun sürekliliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

1) İstatistiklerden faydalanmak

E-ticaret mağazanızın satış gibi önemli süreçleriyle ilgili istatistiklerini düzenli olarak takip etmeniz ve buradan elde edeceğiniz veriler doğrultusunda stratejilerinizi geliştirmeniz iyi bir başlangıç olabilir. Ziyaretçi ve sipariş durumlarını dikkatlice inceleyerek, tekrarlayan siparişleri nasıl yaratacağınız konusunda fikir elde edebilirsiniz. Ideasoft Akıllı E-Ticaret Paketleri’nde sunulan istatistikler bu konuda size yol gösterici olacaktır.

2) İpuçlarını kaçırmamak

Online mağazanızdan ilk kez sipariş veren müşterilerinizi deyim yerindeyse el üstünde tutmalısınız. İlk alışveriş deneyiminden memnun olan müşteriniz, sonraki siparişlerinde de büyük olasılıkla sizi tercih edecektir. Bunu sağlamak için tanışma sürecini mümkün olduğunca sorunsuz tamamlayabilmeniz çok önemli. İlk siparişini veren müşteriye, bir sonraki siparişinde geçerli olacak bir kupon vermek, siparişi aldıktan hemen sonra kendisini telefonla arayarak fikirlerini sormak, müşteri sadakati yaratma konusunda etkili yöntemler olabilir.

3) Müşterilerin fikirlerini önemsemek

Kullanıcıların e-ticaret sitenizden memnun ayrılabilmeleri için kendi düşüncelerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için onlara sipariş süreçleriniz ile ilgili sorular yöneltebilirsiniz. Bunun birçok farklı yöntemi bulunuyor, örneğin ödüllü anketler düzenlemek bir seçenek olabilir. Ayrıca anketi dolduranlara ücretsiz kargo hizmeti sunacağınızı belirterek onları soruları yanıtlamak için teşvik edebilirsiniz. Böylece müşterilerinizin yaşadıkları deneyim hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Anketlere gelen yanıtları analiz ederek, müşteri ilişkileri ve pazarlama süreçlerinizi geliştirme yolunda önemli bilgilere ulaşmanız mümkün.

4) Blog içerikleri hazırlamak

Sitenizin blog bölümünde, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili ilgi çekici ve fayda sunan içerikler hazırlayabilirsiniz. Özgün olması gereken bu içeriklerin görsel ögelerle desteklenmesi de kullanıcıları etki altına alabilir. Bu şekilde, ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetle ilgili daha fazla bilgi sahibi olan müşterileriniz, bir sonraki siparişlerinde sitenizi tercih etmek konusunda daha da istekli olabilir.

5) Stok takibi yapmak

Stoklarda yaşanacak aksaklıklar, kullanıcıların sizin hakkınızda olumsuz düşünmesine yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için, stoklarınızı mutlaka düzenli olarak takip etmelisiniz. Eğer satın alınmak istenen ürün stoklarda bulunmuyorsa, ürünün olduğu sayfada durumu açık ve net bir şekilde ifade eden bir uyarı belirtebilirsiniz. Hatta stokta bulunmayan ürünlerin satışını durdurmanız, kullanıcılarınızın beklentiye girmesinin önünü kapatarak memnuniyetsizlik yaşanmasını engelleyebilir.

6) Kişiye özel kampanyalar geliştirmek

E-ticaret mağazanızın abonelerine aynı kampanyayı sunmak yerine, kişiye özel kampanyalar oluşturmayı deneyebilirsiniz. Kendini özel hisseden kullanıcıların e-ticaret sitenizden tekrar alışveriş yapmalarına bu şekilde katkıda bulunabilirsiniz. Düzenli aralıklarla hazırlayacağınız bilgilendirme bültenlerinin, kişiye özel olarak hazırlanması da tekrarlayan siparişler yaratma konusunda faydalı olacaktır. Tüm üyelerinize aynı bülteni göndermek yerine, sadık müşterilerinize daha önce sipariş verdiği ürün ve ilgilenebileceği diğer ürünlerle ilgili kampanyaları paylaşmanız müşteri memnuniyetini büyük oranda artırmanıza yardımcı olabilir.

7) Sadakat programı oluşturmak

E-ticaret sitenize gelen ziyaretçilerinizin sadık birer müşteriye dönüşmeleri için onlaara iyi nedenler sunmanızda fayda var. Genel olarak kullanılan, puan biriktirme, bir sonraki siparişte geçerli indirim kuponu kazanma gibi yöntemlerin yanı sıra müşterilerinizin ilgisini çekebilecek farklı yollara da başvurabilirsiniz. Sadakat programı dahilinde sipariş verdikçe farklı avantajlar yakalayan müşterileriniz, bir sonraki siparişlerinde sitenizi tercih etmeleri konusunda motive olacaklardır.

E-ticaret mağazanızın mevcut ve potansiyel kullanıcılarını etki altına alabilmesi için müşteri memnuniyetini artırabilecek yöntemlere önem vermenizde fayda var. Bunun yanı sıra sitenizin kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek donanıma sahip olması da memnuniyet grafiğini üst seviyelere çıkarmada oldukça etkili. Eğer siz de kullanıcı beklentilerine uygun bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir, e-ticaret dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)