DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Moda sektöründeki e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını artıracak ipuçları

Moda sektöründeki e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını artıracak ipuçları

Dün olduğu gibi bugün de moda, her sezon değişen trendleriyle, kadın erkek her yaştan tüketicinin yakından takip ettiği dinamik bir sektör. Özellikle son dönemdeki moda içerikli televizyon programlarından, yarışmalara kadar, alışveriş merkezlerinden reklamlara kadar birçok şekilde beslenen bu sektör; tüketicilere, kendilerini tanımlamak, tarzlarını yansıtmak, mutlu, güzel ve rahat hissetmek için yararlandıkları vazgeçilmez bir alan da açtı.

Dijital dünyaya bakıldığında ise bir zamanlar teknolojik cihazlar online alışverişte ilk sıralarda yer alırken bugünün tüketicilerinin kıyafet ve aksesuar ihtiyaçları için de interneti yoğun olarak kullanamaya başladığı görülüyor. Bu çerçevede, sürekli değişen ve yenilenen bir sektör olan moda alanında hizmet veren e-ticaret siteleri için trendleri ve gelişmeleri yakından takip etmek ve aynı hızla tüketicilere sunmak başarıya ulaşmaları açısından en önemli kriterlerin başında geliyor.

Peki, moda alanında faaliyet gösteren e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilmek için başka nelere dikkat edebilirsiniz? İşte, size işinizi kolaylaştıracak birkaç önemli ipucu…

Müşteri memnuniyeti en önemli detay

Dönüşüm oranlarınızı artırabilmek için öncelikle mevcut müşterileriniz üzerinden doğru adımları atmanızın önemi büyük. Sizi tanıyan, bilen, size güvenen halihazırdaki müşterilerinizi etkili stratejilerle yeniden sitenize davet edip alışveriş yapmalarını sağlamanız da satışlarınızı artırabilmeniz için çok daha kolay bir yöntem. Örneğin sitenizden bir ayakkabı alan müşterinize, o ayakkabıya uygun bir çantayı indirimli olarak önereceğiniz bir e-posta ya da anlık bildirim gönderebilirsiniz.

Bu şekilde müşterinize kendisini özel hissettirebilir ve o alışverişi yapmasa bile markanızla arasında bir bağ kurmasını sağlayarak, gelecek için bir yatırım yapabilirsiniz.

Farklı kanalları kullanmak dönüşüm oranını artırıyor

Yeni trendleri duyurmak, müşterilerinizi indirimlerden haberdar etmek ve daha çok ziyaretçiyi sitenize çekmek için sosyal medya ve e-posta gibi araçların yanı sıra SEO çalışmalarından da aynı anda yararlanmanız büyük önem taşıyor. Özellikle hedef kitlenizin yoğun olarak kullandığı Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal paylaşım platformları görselliğin öne çıktığı moda içerikli iletileri yayınlamak için size büyük fırsatlar sunuyor.

Bu kaynakları en etkili şekilde değerlendirebilmek için her platformun farklı kriterleri olduğunu göz önünde tutmanızda ve bunlara uygun içerikler oluşturmanızda fayda var.

Yaratıcı ve cezbedici teklifler ile fark yaratmak mümkün

Sitenize gelip ilgilendiği ürünleri inceleyen ziyaretçileriniz için çapraz ürün kampanyaları tanımlayabilirsiniz. Sitenizde bir kazağı inceleyen ziyaretçinize o ürünle kombinleyebileceği bir pantolonu indirimli olarak önermeniz bu konuda oldukça işinize yarayabilir. IdeaSoft’un pazarlama araçları bölümü sayesinde rahatlıkla çapraz kampanya tanımlamaları gerçekleştirebilirsiniz.

En çok satılanları sergileyin

Moda söz konusu olduğunda bazı kararsız tüketicilerin sitenizde ürünleri uzun süre inceleyip, alma kararı vermeden çıktığına sıkça şahit olabilirsiniz. Bu noktada onları cesaretlendirebilmek için inceledikleri ürünle ilgili en çok satanlar vitrini oluşturarak, ürün tanıtım sayfasının görünen bir bölümünde bunları sergileyebilirsiniz. Bu sayede modayı takip etmek isteyen fakat neyin daha popüler olduğuna bir türlü karar veremeyen ziyaretçilerinizin işlerini de kolaylaştırabilirsiniz.

Ziyaretçilerinize her süreçte kolaylık sağlayan kazanıyor

Statista’nın araştırmasına göre ziyaretçilerin yüzde 25’i karışık site navigasyonu yüzünden, yüzde 21’i ürün sipariş sürecinin çok zaman almasından, yüzde 15’i ise sitenin zaman aşımına uğramasından dolayı alışverişlerini gerçekleştiremiyorlar.

IdeaSoft’un ödeme seçenekleri bölümünde sunduğu üyeliksiz alışveriş seçeneği karmaşık ve zaman alan üyelik zorunluluğundan müşterinizi kurtararak, kısa zamanda alışverişini gerçekleştirmesi için onu destekleyebilir.

Sitenizin de son moda olsun

Moda akımlarının hızla değişmesi gibi, internet teknolojileri ve site altyapıları da her geçen gün geliştirilen yeni teknolojilerle hızla değişiyor. Modayı yakından takip eden hedef kitlenizin, alışveriş yapacağı sitenin de en son standartlara uygun, güvenilir ve modern olmasına önem verdiğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

IdeaSoft müşterileri bu açıdan çok şanslı. Çünkü Türkiye’nin lider internet altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak biz, müşterilerimizin site altyapılarını en son gelişmeler çerçevesinde hızla güncelliyoruz.

Paylaştığımız tüm bu ipuçlarıyla siz de, moda sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret sitenizin başarısını artırabilirsiniz. Türkiye’nin en moda e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak her ihtiyaca uygun altyapı çözümlerimizle yanınızdayız. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak başarılı bir e-ticaret hayatı için en doğru seçimi yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!