DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret şirketleri mobile uyumulu e-postalara neden önem vermeli?

E-ticaret şirketleri mobile uyumulu e-postalara neden önem vermeli?

E-posta pazarlama e-ticaret firmaları için en önemli pazarlama araçlarından biri. Yıllardır şirketler, gönderdikleri e-postalar aracılığıyla kampanya ve promosyonlarını takipçileriyle paylaşıyorlar.

Ancak teknolojinin gelişmesiyle ve kullanıcıların mobil cihazlar üzerinde geçirdikleri sürenin artmasıyla beraber kullanıcı alışkanlıkları da değişmeye başlıyor. Tüketiciler artık e-postalarını çoğu zaman mobil cihazları üzerinden kontrol ediyor. Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle beraber şirketlerin de bu değişen yapıya ayak uydurmaları gerekiyor.

Akıllı telefon ve tablet kullanımının armasıyla beraber mobile uyumlu sitelerin ve mobile uyumlu e-postaların da önemi giderek artıyor. Tüketiciler artık akıllı telefonlarında okunmayan e-postalar almak istemiyor. Bu durumda da şirketlerin e-posta pazarlama çalışmalarını yaparken mobile uyumlu tasarımlar üzerinde çalışmaları gerekiyor.

E-postaların yüzde 45’i mobil cihazlarda açılıyor

2015 yılında yapılan araştırmalar, mobilde açılan e-postaların oranının yüzde 45 seviyelerine geldiğini gösteriyor. Masaüstünden açılan e-postaların oranı ise yüzde 36. 2011’de mobilden açılan e-postaların oranı yüzde 8’lerdeydi. Gmail’in 900 milyon kullanıcısının yüzde 75’i ise e-postalarını mobil cihazlar üzerinden kontrol ediyor.

Bu verilere baktığımızda tüketicilerin e-posta okuma alışkanlıklarının her geçen gün değiştiğini ve mobile doğru kaydığını görüyoruz.

Markaların sadece yüzde 19’u mobile uyumlu e-posta kullanıyor

Yapılan araştırmalara göre, pazarlamacıların yüzde 68’lik bir bölümünün mobile uyumlu e-posta ve landing page kullanmanın önemli olduğunu düşünüyor. Ancak her ne kadar pazarlamacılar bu şekilde düşünseler de markaların sadece yüzde 19’luk bir bölümü mobile uyumlu e-posta kullanıyor. Yüzde 49’luk bölüm bazen bu e-posta tasarımlarını kullanırken, yüzde 12’lik bir bölüm ise çok nadiren mobile uyumlu e-posta gönderimi yapıyor.

E-postaların yönlendirdiği landing page’lerde de durum çok farklı gözükmüyor. Markaların sadece yüzde 18’lik bir bölümü landing page’lerini mobile uyumlu tasarlıyor. Yüzde 47’lik bir bölüm bazen mobile optimize sayfa kullanırken, yüzde 13’lik bir bölüm nadiren mobil tasarımdan faydalanıyor.

E-postalarınız her platformdan açılabilmeli

E-postalar markanızın kampanya ve promosyonlarının tanıtımı için en önemli araçlardan biri. Bu nedenle listenize kayıtlı olan tüm kullanıcılara bu mesajları iletebilmeniz gerekiyor.

Sadece masaüstündeki tüketicilere ulaştığınızda mobil kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu kaçırmış olacaksınız. Kullanıcılar yolda, trafikte vakit geçirmek için çoğunlukla akıllı telefonlarını kontrol ediyorlar ve gelen mailleri bu süreç içerisinde okuyabiliyorlar. Bu sürede sizden gelen e-postaları da okuma olasılıkları oldukça fazla.

Ancak rahat bir şekilde bu mesajları okuyamadıkları zaman sizden gelen yeni e-postaları kontrol etmek istemeyebilirler. Evlerine gittiklerinde de masaüstü bilgisayarlarından kontrol etmeyi de unutabilirler.

Mobile uyumlu e-postalar kullandığınızda tüketiciler her platform üzerinden rahat bir şekilde sizden gelen mesajlara ulaşabilirler. Bu da sizin e-posta açılma, tıklanma ve geri dönüşüm oranlarınızı artırmanızı sağlar.

Mobile uyumlu e-posta tasarımı için öneriler

E-postalarınızı mobile uyumlu hale getirmek için birkaç öneriyi de burada paylaşacağız. Tasarımlarınızı hazırlarken ilk etapta nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

Tasarımı basit tutun

Mobil cihazlarda okunacak olan bu e-postaların küçük ekranlı cihazlar üzerinden görüntüleneceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle tasarımlarınızı basit tutmanız oldukça önemli.

Tek kolonlu tasarımlar mobile uyumluluk için oldukça verimli. Tasarımlarınızı hazırlarken şablonun genişliğinin 600 pikseli geçmemesine özen gösterin. Tasarım ne kadar karışık olursa, anlaşılması ve okunması o kadar zor olacaktır. Bu nedenle sadeliği ön planda tutun.

Büyük görseller kullanın

Yine, mobil cihazlar üzerinden bu e-postaların görüntüleneceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle ürün görsellerini şablon sınırları dahilinde olabilecek en büyük ölçüde kullanmaya çalışın. Böylelikle tüketiciler ürünleri detaylı bir şekilde akıllı telefonları üzerinden görebilsinler.

Yazı ve buton fontlarınızı büyütün

Maillerinizde kullandığınız yazı fontlarını da büyütün. 13 font veya daha üstünü kullanabilirsiniz. Bir kullanıcı bir e-postaya ortalama olarak 10 saniye ayırıyor. Bu yüzden bu kadar kısa bir süre içinde tüketiciyi yakalayabilmeniz gerekiyor.

Yazı fontlarının ve butonlarda kullandığınız call to action yazı fontlarının büyük olması dikkat çekecektir.

Kontrast oluşturan renkler kullanın

Birbiriyle kontrast oluşturan fontlar kullanmanız, okuyucuların daha çok dikkatini çekmesini sağlar. Call to action kutularınızın üzerinde yer alan metinlerle bu kutuların renkleri birbirine kontrast oluşturan renklerle tasarlandığında okunması daha kolay olur.

Kullanıcı deneyimine odaklanın

E-postalarınızı mobile uyumlu hale getirirken, kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanın. Kullanıcılar bu mailleri akıllı cihazları üzerinden nasıl görecekler? Bu maillerin içerikleri küçük ekranlı cihazlarda rahat bir şekilde görülebilecek mi? Görseller ve metinler yeterince açık mı? Tasarım, okuyuculara kolaylık sağlıyor mu?

Mobile uyumlu e-postalarınızı A/B testleri yaparak daha etkili bir hale getirebilirsiniz. E-posta listenizdeki kişileri belli gruplara ayırarak hepsine farklı bir tasarımı gönderebilirsiniz ve aldığınız geri dönüşlere, tıklanma ve açılma oranlarına bakarak sizin için hangi tasarımın daha iyi sonuç getirdiğini ölçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!