DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobile uyumlu tasarımlarda sıkça yapılan 6 hata

Mobile uyumlu tasarımlarda sıkça yapılan 6 hata

Mobil cihaz kullanımının ve sitelere gelen mobil trafiğin artmasıyla beraber mobile uyumlu (responsive) tasarımların da önemi artmaya başlıyor.

Birçok e-ticaret sitesi mobil tasarıma geçiş yapıyor; ancak mobil tasarıma geçiş yaparken bazı detaylar göz ardı edilebiliyor ve bu da kullanıcıların mobil deneyimini olumsuz etkiliyor. Bunun sonucunda da e-ticaret sitelerinin geri dönüşüm oranları azalmaya başlıyor.

Mobil tasarıma geçmediyseniz ve detaylı bilgi almak istiyorsanız İdeaSoft mobil tasarımlarına bakabilirsiniz.

Bu yazıda masaüstü site versiyonunu mobile uyumlu hale getirirken yapılan yanlışları ele alacağız.

Yavaş yüklenme hızı

Mobil cihazlardan internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların, siteleri terk etmesinin en büyük nedenlerinden biri de sitelerin yavaş açılma hızları. Sitenizi mobile uyumlu hale getirirken öncelikle dikkat etmeniz gereken unsur, sitenizin yüklenme hızının yüksek olması.

Kullanıcılar genellikle 3G bağlantılarıyla siteleri ziyaret ettikleri için, mobil sitelerinizin de bu hızlara uyumlu olması gerekiyor. Kapsama alanı geniş olsa da 3G bağlantı hızında birçok kullanıcı sorun yaşayabiliyor. Bant genişliğinin yetmemesi ya da hız problemlerinin yaşanması, sayfa üzerinde çok fazla öğe barındıran sitelerin açılmasını da zorlaştırıyor. Bu da doğal olarak kullanıcıların sayfayı terk etmesine neden oluyor.

E-ticaret firması olarak sitenizdeki öğelerin dosya boyutlarını küçültmeniz gerekiyor. Kod dosyalarının ve görsel boyutlarının küçültülmesi ve optimize edilmesi internet sitenizin açılma hızını artıracaktır.

Sitenizin hız testini yapmak için “Hız Testi Araçları” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Klavye seçeneklerinin mobile optimize olmaması

Site üzerinde tüketicilerin arama yapma ya da ödeme işlemlerini yaparken kullandıkları klavyelerin de mobil cihazlara ve kategorilere göre uyumlu olması gerekiyor.

Küçük bir detay olarak görebilirsiniz; ancak mobil cihazlarda bilgi girişi yapmak zor olabiliyor ve kullanıcılara bu konuda kolaylık sağlamanız gerekiyor. Kullanıcı deneyiminin artması, kullanıcının daha rahat bir şekilde işlem yapabilmesini sağlayacaktır.

Mobile uyumlu klavyelerde dikkat etmeniz gerekenleri buradan okuyabilirsiniz.

Eylem çağrı butonlarının çok küçük olması

Eylem çağrı butonlarının (call to action) küçük olması da yapılan yanlışlardan biri. Bu butonların görünebilir ve dikkat çekici olması gerekiyor. Butonların küçük olması durumunda mobil cihazların üzerinden tıklanması oldukça zorlaşıyor. Tasarım mobile uyumlu olduğu için ekranın büyültülmesi de yapılamıyor ve bu durumda da kullanıcı olumsuz etkileniyor.

Aynı zamanda bu butonların birbirine çok yakın olması da ayrı bir sorun teşkil ediyor. Ziyaretçi yanlışlıkla istemediği bir butona tıklayabilir. Bu nedenle butonların boyutlarının bu ekranlara göre tasarlanması ve araların aralık bırakılması oldukça önemli.

İçerik eksikliği

Mobile uyumlu tasarlamak için sitenin masaüstünde bulunan bazı içerikler çıkartılabiliyor; ancak bu kullanıcıya vereceğiniz bilgilerin ve detayların azalması anlamına geliyor. Dosya ve öğe boyutlarının azaltılması için bu yönteme başvurulsa da içerikleri azaltmak geri dönüşümlerinize zarar verir.

Sadece tek bir görsel boyutunun olması

Görsel boyutlarınızın tek bir boyuta göre ayarlanmış olması da sıkıntı yaratacaktır. Akıllı telefonların ve tabletlerin ekran boyutları ve çözünürlükleri farklılık gösteriyor ve sizin de tasarımlarınızda bu farklılıkları yansıtabilmeniz gerekiyor. Görsel boyutunun standart olarak ayarlanması, farklı cihazlardan siteye girenlerin kullanıcı deneyimlerini olumsuz etkiler.

Standart boyutunuz bir cihazda tam ekran olurken, diğerlerinde küçük veya büyük görünebilir. Bu da görsellerin tam olarak kullanıcıya sunulamamasına neden olur.

Menü ve kategori seçeneklerinin iyi optimize edilmemesi

Sitenizi ziyaret edenlerin, masaüstü sitenizdeki gibi rahat bir şekilde site üzerinde dolaşabilmeleri gerekiyor. Bu nedenle de menü seçeneklerinizin ve kategorilerinizin de iyi bir şekilde uyarlanmış olması gerekiyor.

Bunun için açılıp kapanan menü özellikleri kullanmak faydalı olacaktır. Kullanıcılar gezmek istedikleri sayfalara bu açılır kapanır menüler üzerinden ulaşabilirler. Kullanıcılar diledikleri sayfada bu menülere ulaşabilmeliler. Bu nedenle sayfanın baş kısmına bu menülerin tutturulması kullanıcı deneyimini artıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaretTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!