DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobilde kullanıcı deneyimi nasıl artırılır?

Mobilde kullanıcı deneyimi nasıl artırılır?

E-ticarette artık mobilin yeri oldukça önemli. Son yıllarda akıllı telefon kullananların sayısının artmasıyla beraber şirketler de mobil site ve uygulamalara ağırlık vermeye başladı. Ancak Türkiye’de halen mobile yönelme konusunda birçok küçük ve orta çaplı şirket sıkıntı yaşıyor.

Maddi yetersizlikler ya da bu kanaldan gelen trafiğin doğru analiz edilmemesi nedeniyle mobil tarafta eksiklikler bulunuyor. Bunun yanı sıra e-ticaret şirketleri mobil site ya da uygulamalara yönelseler bile, kullanıcı deneyimini göz ardı ediyorlar.

Ancak kullanıcıların mobil deneyimlerini artırmak, şirketinizin geri dönüşümlerini de artırır. Mobil uygulama ya da sitenizde kullanıcılar ne kadar çok vakit geçirip, ne kadar rahat gezinirlerse ürün veya hizmetlerinizden bir o kadar faydalanmak isteyeceklerdir.

Bu yazıda da mobil üzerinde kullanıcı deneyiminizi nasıl artırabileceğiniz üzerinde duracağız. Eğer halen mobil siteniz bulunmuyorsa İdeaSoft mobil site tasarımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hizmet verdiğiniz sektöre göre bir tasarım seçin

Mobil site tasarımınızı belirlerken, hizmet verdiğiniz sektöre, sattığınız ürünlere veya verdiğiniz hizmete göre bir tasarım seçmeye özen gösterin.

Geniş ürün yelpazesine sahipseniz, ürün kategorilerinin iyi belirlenmiş olması gerekiyor. Niş bir pazara hitap ediyorsanız, daha az ürün satıyor olabilirsiniz ve ürün sayınız daha az olduğu için bunları daha çok öne çıkartabilirsiniz.

Site üzerinde öne çıkarmak istediğiniz öğelere dikkat çekecek bir tasarım seçerek kullanıcıların, bu ürünlere daha rahat ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın

Mobil cihazlar üzerinde kullanıcıların dikkatini dağıtmamak için mobil site üzerideki dikkat dağıtıcı banner, text ya da görselleri kaldırın. Mobil siteniz mümkün olduğunca sade ve anlaşılır olsun. Kullanıcılara sunmak istediğiniz ürün ve kampanyalar dışında dikkat dağıtıcı unsura yer vermemeniz önemli.

Açılır menü kullanın

Üst menünüzde birçok farklı kategori ve element olabilir; ancak mobil cihazların ekranları daha dardır ve tüm menü elementleriniz bir satıra sığmayabilir. Bu nedenle de mobil sitede, açılır bir menü kullanmanız oldukça önemli.

Böylelikle sol üst köşedeki menü ikonuna tıklandığında tüm kategoriler sayfanın altına doğru açılacaktır ve kullanıcı seçmek istediği sayfaya daha rahat bir şekilde ulaşacaktır.

Yüklenme hızınızı artırın

Mobil kullanıcı deneyimini artırmada en büyük rolü oynayan faktörlerden biri de sayfanın yüklenme hızı. Mobilden sayfanızı ziyaret edenler 3G bağlantı kullanıyor olacaklardır ve halen daha internete bağlanma hızı yüksek olmadığı için yavaş açılan siteler kullanıcı deneyimini kötü etkiliyor.

Bu nedenle sitenizdeki öğelerin boyutlarını düşürmeli ve yüklenme hızını artıracak önlemler almalısınız. Sitenizin hız testini yapmak için ücretsiz hız testi araçlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle bu araçlar size hangi alanlarda geliştirmeler yapmanızı da söyleyecektir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Görsellerinizi mobile uyumlu yapın

Site üzerindeki görsellerinizi mobil cihazlar için de uyumlu yapmalısınız. Görsel boyutları mümkün olduğunca düşürmelisiniz. Yüksek boyutlu görsellerin açılma hızı artacağı için sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra görsellerinizin büyüklüğünü de mobil cihazların ekranlarına göre ayarlamanız da çok önemli. Ekranın dışına taşmayan ve ekranın içine sığan görsel boyutları kullanmalısınız. Kullanıcı ekranı sağa ya da sola kaydırmadan tüm görselleri görebilmeli.

Butonlarınız kolay basılabilecek şekilde olsun

Mobil sitelerdeki en büyük zorluklardan biri de buton büyüklükleri. Kullanıcılar mobil cihazlarını parmaklarıyla kontrol ettikleri için bazen butonlara basarken zorlanabiliyorlar. Ödeme sayfalarında ya da site üzerindeki call to action butonlarının büyük ve rahat basılabilecek şekilde tasarlanması gerekiyor.

Yan yana birden fazla buton kullanacaksanız butonların arasındaki mesafenin de biraz açık olması gerekiyor. Kullanıcılar yanlışlıkla başka bir butona basmamalılar. Bu tip detaylara dikkat ederek kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Klavyelerinizi dokunmatik ekranlara göre optimize edin

Kullanıcılar site üzerinde satın alma işlemi yapabilirler. Bunun yanı sıra site üzerinde farklı sayfaları da arayabilirler. Bunun rahat bir şekilde yapılması için klavye seçeneklerinizin dokunmatik ekranlarla uyumlu olması gerekiyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Dokunmatik ekranlar için 5 klavye optimizasyon önerisi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çok farklı boyutlarda font kullanmayın

Mobil sitenizi oluştururken, farklı boyutlarda font kullanmak da kullanıcıyı yoracaktır. 2 veya maksimum 3 farklı yazı boyutunuz olsun. Ana başlık ile normal içeriğinizi ayıracak yazı fontlarının olması yeterli olacaktır.

Çok büyük yazı fontlarından da kaçının. Yazı çok büyük olursa ekranın yarısını yazı ile kaplayabilirsiniz ve bu da kullanışlılığı bozacaktır. Bunun yerine mobilde rahat okunabilecek bir büyüklüğü standart haline getirerek kullanabilirsiniz.

Formlarınızı kısa tutun

Mobildeki kullanıcıları ne kadar az işleme yönlendirirseniz, kullanıcı deneyimini o kadar artırmış olursunuz. Bunun için de site üzerindeki formları mümkün olduğunca kısa tutmaya özen göstermelisiniz.

Üyelik bilgileri, ödeme sayfalarında girilen bilgiler ve adres detaylarını kullanıcılar mümkün olan en az adımda tamamlayabilmeliler. Mobil ekranlarda çok fazla bilgi girmek zor gelebilir; bunu engellemek için de formlarınızı kısa tutmaya özen gösterin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!