DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil varış sayfalarınızın performansını nasıl artırabilirsiniz?

Mobil varış sayfalarınızın performansını nasıl artırabilirsiniz?

Son dönemlerde kullanıcıların mobil cihaz kullanımlarının artmasıyla beraber firmaların mobil trafiklerinde de artışlar gözlemlenmeye başladı. Özellikle sosyal medya reklamlarından yararlanan firmaların mobil trafikleri önemli ölçüde yükseliyor. Bu durumda da mobil varış sayfalarının tasarımlarının optimizasyonu da önemli bir konu haline geliyor. Bu sayfaların performansının artırılması sayfada geçirilen sürenin artmasını sağlayacağı gibi sayfa üzerinden alınacak geri dönüşümlerin de artmasına yardımcı olur. Bu rehberimizde de mobil varış sayfalarınızın performansını artırmak için ne gibi çalışmalar yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Hızlı bir şekilde sadede gelin

Mobil kullanımlarda kullanıcılar hızlı bir şekilde aradıkları konuyla ilgili bilgi almak isterler. Bu durumda da konunun özüne hızlı bir şekilde gelmeniz bir hayli önemlidir. Gereksiz öğeleri ve detayları kaldırmak, konuyu daha özet bir halde kullanıcılara sunmak ve tasarımsal olarak rahat okunan sayfa tasarımları hazırlamanız bu varış sayfalarının performansını artırmanıza yardımcı olur.

İçeriklerin yerleşimi ve uzunluğu

Mobil cihazlarda tasarımlar tek bir sütun üzerinde olduğu için, sayfanın aşağıya kaydırılarak incelenmesi gerekir. Bu noktada da öğelerin hangi sırada yerleştiğinin ve sayfanın uzunluğun önemi ortaya çıkmaktadır.

Sayfadaki önemli bilgi ve görselleri sayfa tasarımında üst bölümlere koymanız kullanıcıların dikkatini çekmeniz açısından oldukça önemlidir. Bu noktada içeriklerin öncelik sırasını belirlemeniz gerekir. Önemli bilgilerin yer aldığı sayfalarda sayfa ve metin uzunluğu çok önemli değildir; ancak içeriklerin öncelik sırası önemli bir nokta haline gelmektedir.

İçeriklerinizin organize bir şekilde hazırlanarak, kullanıcıların sayfa üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamanız gerekmektedir.

Kolay navigasyon

Alan olarak mobil cihazların ekranları dar olduğu için mobil sitelerde navigasyon zor bir hal alabiliyor. Bu noktada da site navigasyonunuzu kolay bir hale getirmeniz gerekiyor. Üstten ya da yandan açılan menü kullanımlarınızın olması, sayfa içerisindeki ilgili bağlantıların açık ve net bir şekilde belirtilmesi, butonların konumları navigasyon konusunda önemli roller üstlenmektedir. Mobil varış sayfalarınızın tasarımlarında bu öğelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Farklı cihazlara göre tasarım uyumluluğu

Farklı markaların farklı çözünürlük ve boyutlarda cihazları olduğu için mobil sayfa tasarımlarınızın tüm bu çözünürlük ve boyutlara uyumlu olması gerekir. Dikey görünümün yanı sıra yatay görünüme geçiş yapıldığında da sayfa tasarımınızın düzgün bir şekilde görünmesi gerekir. Bu uyumluluğun olmaması kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için kullanıcıların siteyi terk etmesi daha olası olacaktır.

Sayfanın yüklenme süresi

Mobilde kullanıcıları yakalayabilmek için sayfa açılma hızlarının da önemi yüksektir. Kullanıcılar mobil cihazlarla internette gezinirken daha hızlı bir şekilde içeriklere ulaşmak isterler. Bu sebeple de sayfa açılma hızlarınızı mümkün olduğunca düşürmeniz gerekir.

Sayfa açılma hızı standart olarak 3 saniyedir. Bu sürenin üstüne çıkıldığında sayfayı terk etme oranları yükselmeye başlamaktadır. Sayfa açılma hızınızı optimize etmeniz, gereksiz öğeleri ve görselleri kaldırmanız ve mobil açılma hızınızı yükseltmeniz kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getirecektir.

Eyleme çağrı ifadelerini belirgin yapın

Mobil varış sayfalarında kullanıcılardan geri dönüş elde edebilmek için kullandığınız eyleme çağrı ifadelerini ve butonlarını belirgin bir şekilde yapmanız gerekir. Hem sayfa üzerindeki konum olarak hem de renk zıtlıkları olarak bu butonlar üzerinde çalışmanız gerekir. Sayfanın en çok görünen alanı üst bölümü olduğu için tasarım sürecinde bu buton ve ifadeleri sayfanın üst bölümlerinde kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Mobil site tasarımları hakkında bilgi almak için İdeasoft Mobil sayfasını ziyaret edebilir, dilerseniz 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi denemeye de hemen başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!