DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil uygulama yayınlamanız için 4, yayınlamamanız içinse 2 neden

Mobil uygulama yayınlamanız için 4, yayınlamamanız içinse 2 neden

Mobil cihaz kullanımının devamlı olarak artması ve kullanıcıların mobil internet kullanımının artmasıyla beraber mobil uygulama ve mobil sitelerin önemi de artmaya başladı. Son birkaç yıldır tüketicilerin alışkanlıklarında ciddi bir şekilde mobile kayma görüldüğü için, mobil tarafa yapılan yatırımların değeri de artmaya başlıyor.

Tabii ki mobil taraftaki kullanım oranın artması da firmaları mobil uygulamara yönlendiriyor. Mobil uygulama yaptırmak için belli bir bütçe ayırmak gerektiğinden ve mobil uygulamanın da yönetiminin yapılması gerektiğinden bu iş için belli bir iş gücü gerekecektir. Firmanız için bir mobil uygulama yayınlamanın doğru olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Aşağıda ele alacağımız konular odağında baktığımızda; mobil uygulama yayınlamanız için 4 neden, yayınlamamanız için de 2 neden paylaşıyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda firmanız için gerçekten bir mobil uygulamaya ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Mobil uygulama yayınlamanız için 6 neden

Bir sorunu çözecekseniz

Eğer bu sorunun yanıtına evet diyorsanız, bir mobil uygulama yayınlamanız doğru bir adım olacaktır. Tüketicilerin bir sorununu mobil cihazları üzerinden çözebiliyorsanız, belli bir hedef kitleye ulaşma şansınız olacaktır. Bu kişilere düzenli olarak hizmet sağlamak, onların karşılaştığı problemleri hızlı bir şekilde çözebilmek, mobil uygulamanızın kullanımını artırır. Bu sayede de tüketicilere doğrudan ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

Uygulama üzerinde geliştirdiğiniz özelliklere kolay erişimin sağlanması ve bu çözümlere sık başvurulması gereken anlarda mobil uygulama mobil uyumlu siteden daha makul bir çözüm olacağı için bu alana yatırım yapmanız doğru bir seçenek olur.

Günlük olarak kullanılacak bir özellik sunacaksanız

Günlük ya da belli bir periyotta kullanıcıları bu platforma çekebilecekseniz, bir mobil uygulamanız olması doğru bir yaklaşım olur. Kullanıcılar akıllı telefonlarına düzenli kullanmadıkları uygulamaları indirmek istemezler. Bu sebeple de günlük olmasa da haftada birkaç kez dahi kullanılabilecek bir çözüm ya da hizmet sunuyor olmanız halinde bir mobil uygulama geliştirmeniz daha doğru bir hamle olur. Sık kullanılacak bir çözüm sunamadığınızda kullanıcılar mobil uygulamanızı indirmeyecekleri için bu alana yaptığınız yatırım boşa gidebilir.

Hedef kitleniz mobil uygulama kullanımına yatkınsa

Hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz de bir hayli önemlidir. Özellikle genç kitleler mobil cihazlara ve uygulamalara daha yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Hedef kitlenizde bu kişiler yer alıyorsa, onlara yönelik bir mobil uygulama yapmanız doğru olacaktır. Fakat hedef kitleniz çok fazla mobile yönelik değilse, mobil uygulama kullanışsız olabilir. Bu sebeple de öncelikle hedef kitlelerinizi belirlemeniz ve onların mobil alışkanlıklarını anlamanız gerekir. Bu veriler doğrultusunda nasıl bir uygulama geliştireceğinize karar verebilirsiniz.

Rekabette öne geçebilecekseniz

Rekabetten sıyrılmak için bir mobil uygulama geliştirmek de doğru bir adım olabilir. Sektörünüzde bu alanda henüz yatırım yapmamış olan firmalar varsa onların önüne geçmek için mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Tabii ki mobil uygulamanın kullanılabilirliğini yukarıda bahsettiğimiz özellikleri dikkate alarak kontrol etmeniz gerekir. Sektörünüze ilgi duyan kitlenin mobil uygulamalara bir eğilimi yoksa kendinize ait bir uygulama geliştirmek sizi öne çıkartmayabilir. Uygun koşulların bulunması durumunda, sektörünüzde öncü olarak bir uygulama geliştirmek sizi rekabette üst sıralara taşıyabilir.

Mobil uygulama yayınlamamanız için 3 neden

Mobil uygulamanın yönetimini yapamayacaksanız

Mobil uygulamanızı düzenli olarak güncellemeniz, kontrol etmeniz ve geliştirmeniz gerekebilir. Dışarıdan destek alarak bir uygulama geliştirebilirsiniz; ancak belli aralıklarla bu kontrollerin yapılması gerekir. Bunun için yine dışarıdan destek almanız gerekebilir. Bu desteği almak için de belli bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bu güncellemelerin ve bakımların yapılmasını karşılayacak bir bütçe ayıramayacaksanız, mobil uygulama yayınlamamanız daha doğru olacaktır. Çünkü güncellenmediğinde veya bakım yapılmadığında uygulamanızda bir takım sorunlar oluşabilir ve bu da kullanıcı deneyimini kötü bir şekilde etkiler.

Bir kez uygulama yaptırmak sizin için yeterli olacak diye düşünüyorsanız

Mobil uygulamalar belli bir amaca hizmet etmek için vardır ve belli teknolojik temellere dayanırlar. Ancak zaman içerisinde teknolojinin değişmesi ve aynı zamanda şirketin büyümesiyle beraber bu uygulama sizin için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda da uygulamanızı değiştirmeniz ya da geliştirmeniz gerekir. Bu geliştirmeleri yapmak da hem iş gücü hem de belli bir ücret gerektirir.

Şirket olarak uzun vadede bu geliştirmeleri yapmayı planlamıyorsanız ya da bunları karşılayabilecek maddi güce sahip değilseniz bir mobil uygulama geliştirmek sizin için doğru bir adım olmayabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!