DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticarette yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Mobil ticarette yapmanız ve yapmamanız gerekenler

E-ticaret söz konusu olduğunda artık mobil ticaretten de bahsediyor oluyoruz. Akıllı telefonların ve tabletlerin hayatımızdaki yerinin artmasının ardından artık e-ticaret ve m-ticaret birbirleriyle iç içe olan iki kavram haline geldi.

Bundan sadece 1-2 yıl önce mobilin ne kadar önemli olacağından bahsediyorduk; ancak artık günümüzde mobil ticaret bir standart haline gelmeye başladı.

Mobilin bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesinin ardından e-ticaret şirketleri mobil tarafa olan yatırımlarını artırmaya başladılar. Eğer henüz mobil sitenizi yapmadıysanız ve mobile geçiş yapmayı düşünüyorsanız İdeaSoft’un mobil site tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

Mobile geçiş yapacak olan ya da geçiş yapmış olan kişilerin, bu alanda dikkat etmesi gereken ve yapmaması gereken bazı hatalar bulunuyor. Bunlara dikkat etmek, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyeceği gibi mobil tarafta elde edilecek geri dönüşümlerin artmasını sağlayacaktır.

Mobil ticarette yapılması gerekenler

Mobil sitenizi kurun

Online satış yapıyorsanız artık tüketicilerin mobil cihazlar üzerinden ürün araştırması yaptıklarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu da tüketicilerin, sizin internet sitenize mobil cihazlar üzerinden ziyaret edecekleri anlamına geliyor. Sitenizin mobile uyumlu olmaması, kullanıcı deneyimini kötü etkileyeceği için sayfadan çıkış yüzdenizin artmasına neden olacak etmenlerden biridir.

Aynı zamanda Google’ın son güncellemesinden sonra mobil siteler, arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaya başladı ve arama sonuçlarının yanında sitenin mobile uyumlu olup olmadığı yazıyor. Bu da tüketicilerin bir siteye girmeden önce o sitenin mobil uyumlu olup olmadığını görmelerini sağlıyor. Sitelerin mobile uyumlu olmaması tüketicileri doğrudan kaçıran etkenlerden biridir.

PayPal’ın yaptığı araştırma, mobil ticaretin, e-ticaretten 3 kat hızlı büyüdüğünü ortaya koyuyor. Yine aynı araştırmada 18-34 yaşlarındaki tüketicilerin yüzde 59’unun mobil cihazlarından alışveriş yaptığı da ortaya çıkan sonuçlardan biri.

Hedef kitlenizi iyi tanımlayın

Hedef kitlenizi tanımanız da oldukça önemli. Hedef kitlenizi gençler oluşturuyorsa, bu kişilerin çoğunluğunun akıllı telefon kullandığını ve internet sitelerini bu cihazlardan ziyaret ettiğini unutmamanız gerekiyor. Hedef kitlenizi tanıyarak, mobile olan ihtiyacınızı daha iyi anlayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Tasarımınızı sade tutun

Mobil sitenizin tasarımını oluştururken, sadeliği ön planda tutun. Ürün görselleri, açıklamaları, menüler ve kategoriler kolay ulaşılabilir olmalı. Aynı zamanda sitenizin dokunmatik ekranlara uyumlu olarak tasarlanması ve kullanıcılara kullanım kolaylığı da sağlaması gerekiyor.

Sayfa yüklenme hızınızı artırın

Mobil sitenizin açılma hızının yüksek olması da oldukça önemli. Kullanıcıların mobil cihazları üzerinden 3G bağlantı ile sitenizi açabilmesi gerekmektedir. Yüklenme süresi uzun zaman alan siteler kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği gibi tüketicilerin de siteyi terk etmesine neden olabilecek bir durumdur. Tasarımınızı yaparken, sayfalarınızdaki öğelerin iyi bir şekilde düzenlenmesi ve boyutlarının düşük olması gerekmektedir.

Mobil ticarette yapılmaması gerekenler

Ödeme işlemlerini karmaşık yapmayın

Mobil cihazlar üzerinden ödeme işlemlerini yapmak bazen zor olabiliyor. Tüm bilgilerin küçük bir ekran üzerinden girişinin yapılması, mobil ticarette tüketicilerin en çok sıkıntı yaşadıkları sorunlardan biri. Bu nedenle de ödeme işlemlerinizin oldukça kolay ve sade olması gerekmektedir. Tüketicileri, çok fazla farklı sayfaya yönlendirmeden mümkün olan en az adımda onların ödeme işlemlerini yapmalarını sağlamanız gerekiyor.

Site üzerinde gereksiz öğelere yer vermeyin

Mobil siteniz üzerindeki gereksiz öğelere yer vermeniz, sitenizin yüklenme hızını da yavaşlatacaktır. Aynı zamanda bu gereksiz öğeler, mobil sitenin kullanımını da zorlaştırabilir. Bu gereksiz öğeler, site üzerindeki fazla görseller, reklam banner’ları ve kod dosyaları olarak değerlendirilebilir. Kod dosyalarınızı sıkıştırarak, sitenizin açılma hızını artırabilirsiniz. Gereksiz görselleri de kaldırarak, mobil ekranlar üzerinde kafa karışıklığı yaratmadan sitenizin daha kolay kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Tek bir görsel boyutu kullanmayın

Ürünlerinizi öne çıkartmak için kullandığınız görsellerin boyutlarını tek bir boyutta sınırlandırmayın. Mobil cihazların farklı boyutları ve çözünürlükleri olabiliyor ve siteniz üzerindeki ürün görsellerinin de bu boyutlara göre hazırlanmış olması gerekiyor. Bu özellikler kod desteği ile de sağlanabilmektedir. Kodlarınızı bu cihazlar için optimize ederek, görsellerinizin her cihaza optimize bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sadece ana sayfanızı mobil uyumlu yapmayın

Bazı e-ticaret firmaları, ana sayfalarını mobile uyumlu hale getirseler dahi diğer sayfaları mobile uyumlu hale getirmiyorlar. Bu da tabii ki kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor. Kullanıcılar bir ürün aradıklarında ya da kategori sayfalarına geçtiklerinde site farklı bir şekilde görünmeye başlıyor ve kullanım oldukça zorlaşıyor. Bu nedenle tüm sayfalarınızın mobile uyumlu bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor.

Ürün açıklamalarını kısa tutmayın

Tasarımı sade ve dosya boyutlarını küçük tutmak adına ürün açıklamalarınızı kısa tutmak da siteniz için zararlı olacaktır. Tüketiciler aradıkları ürünler hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almak isteyeceklerdir. Bu nedenle de ürün açıklamalarına detaylı bir şekilde mobil sitenizde yer verin. Gerekirse sayfanın başında özet olarak ürün açıklamaları girebilir ve “detaylı bilgi al” şeklinde bir açıklamaya koyarak, tüketicileri buraya yönlendirebilirsiniz.

Pop-up reklamlar kullanmayın

Mobil sitenizde kullanıcı deneyimini en olumsuz etkileyen unsurlardan biri de pop-up reklamlardır. Bu reklamlar masaüstü bilgisayarlara göre hazırlandığı için mobil sitelerde iyi bir performans vermemektedir. Kullanıcı karşına çıkan pop-up reklamı kapatmak isteyebilir; ancak tasarım uyumsuzluğu nedeniyle bu reklamlar kapatılamayabilir ya da kodlarda oluşan başka hatalardan dolayı düzgün gözükmeyebilir. Bu da tabii ki siteniz için kötü bir durum olduğu gibi kullanıcıların da siteyi terk etmesine neden olabilir. Mobil sitenizde bu nedenle pop-up reklamlar kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!