DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticarette güvenilirlik engelini aşmanın yolları

Mobil ticarette güvenilirlik engelini aşmanın yolları

Günümüzde her amaca ve her alana yönelik farklı mobil uygulamalarla desteklenen mobil ticaret (m-ticaret), e-ticaretin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesine yardımcı oluyor. Bağımsız teknoloji ve pazarlama araştırmaları firması Forrester Research tarafından yayınlanan bir rapora göre mobil ticaretin, 2016′ya kadar yüzde 39 civarı bir büyüme göstererek 31 milyar dolar ciroya ulaşması bekleniyor.

Yakın bir gelecekte e-ticaret ile ayrılmaz bir bütün oluşturacağı tahmin edilen mobil ticaret uygulamalarını kullanarak daha fazla kişiye ulaşmak ve bu kanalla size ulaşan müşterileri kaçırmamak için neler yapmalı?

Güvenilir uygulamalar kullanın

Ask Your Target Market’in yürüttüğü bir anket çalışmasında, mobil kullanıcıların yalnızca yüzde 9’u mobil cihazlarını kullanarak, sık sık ürün satın aldıklarını belirtmiş. Yüzde 27’lik bir bölüm zaman zaman, yüzde 19’u ise nadiren mobil alışveriş yaptıklarını ifade etmiş. Diğer taraftan mobil cihazlarını ürün ve fiyat karşılaştırması yapmak için sürekli kullananların oranı ise yüzde 22 olarak belirlenmiş. Uzmanlar bu rakamları; “müşterilerin, ürünler arasında karşılaştırma yaptıktan sonra satın alma işlemi için farklı bir kaynak kullanmayı tercih ettiği” şeklinde yorumuyor.

MasterIndex E-ticaret Araştırması‘na göre; “internetten alışveriş yapmama nedenleri” sorusuna, katılımcıların yüzde 39′u, “kişisel belgelerin paylaşımını güvensiz buldukları” cevabını vermiş. Güvenilir bir e-ticaret ve mobil uygulama sağlayıcısıyla çalışmanın ve bu güveni müşteriye yansıtmanın önemli olduğunu söylemek, bu nedenden ötürü mümkün görünüyor.

Görselliğe önem verin

MasterIndex E-ticaret Araştırması’na göre “mobil cihaz ya da bilgisayar kullanarak internetten alışveriş yapmama nedenleri” sorusuna katılımcıların yüzde 65’i, “ürün kalitesini görmeden almak istemiyorum” cevabını vermiş. Bu da ürünü doğru anlatan içerikler kullanmanın ve gerektiğinde ürün videoları yayınlamanın, müşterinizi satışa yönlendirmede önemli bir etken olabileceğini gösteriyor.

Ödeme güvenliği konusunda bilgi verin

Forrester tarafından sorulan “mobil alışveriş yapmaya başlamanız için ne gibi koşullar gerekli” sorusuna, katılımcıların yüzde 44′ü, “m-ticaret ödeme seçeneklerinin daha güvenli olması” cevabını vermiş. Siz de güvenilir bir mobil uygulama ve e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Ancak bu güvenilirliği müşterinize yansıtmanız ve bu konuda onları bilgilendirmeniz önemli.

Kullanıcı dostu uygulamaları tercih edin

Mobil uyumlu, hızlı ve kullanıcı dostu web siteleri, müşterileriniz için alışverişi kolaylaştırıyor. Mobil ticaret geliştikçe e-ticaret’in bu mecrada daha da güçleneceği herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Araştırmalara göre şimdilik mobil ticaretin gelişimine engel oluşturabilecek tek şey, kullanıcıların gizlilik kaygıları gibi görünüyor. Mobil ticaretin gelişmesine katkı sağlamak ve e-ticaretten daha çok kazanmak için müşterilere ürün ve hizmet güvenilirliği sunmanın kritik olduğunu söylemek mümkün.

Siz de gelişen mobil ticaretteki potansiyeli kazanca çevirmek için Türkiye’nin tecrübeli ve güvenilir e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’un hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İnternette işinizi geliştirmek için ücretsiz demo üyeliğinizi hemen başlatın ve IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca hiçbir ücret ödemeden kullanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!