DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticareti şekillendiren sektör eğilimleri ve kullanıcı alışkanlıkları

Mobil ticareti şekillendiren sektör eğilimleri ve kullanıcı alışkanlıkları

Mobil cihazlar yoluyla internet kullanımının daha kolay ve rahat hale gelmesi kullanıcıların dijital platformlara erişmek için mobil cihazları, bilgisayarlardan daha çok tercih etmesine neden olmaya başladı. Mobil cihazlara olan ilginin her geçen gün artması e-ticaret sitelerini, mobil ticarete yatırım yapmaya yönlendiriyor. Kullanıcı eğilimlerine paralel olarak firmalar, web sitelerini hazırlarken mobil uyumlulukları gözetmeye başladı.

Mobil ticaretin artışı ve e-ticaret sektörünün mobile yönelmesi, farklı ödeme sistemlerinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Tüm bu gelişmeler mobil pazarlamanın daha da ilerleyeceği, büyüyeceği, satış stratejilerinin bu mecrada gelişip büyüyeceğinin bir göstergesi.

Özellikle küçük ölçekli ve butik çalışmalar yapan firmaların, kendilerini daha iyi ifade edebildiği bir mecra olarak değerlendirilen mobil ticaret, hedef kitleyi belirleme ve onlara ulaşma aşamasında küçük ölçekli işletmelere önemli katkılar sağlıyor. Bu anlamda mobil ticaret, her ölçekten firmanın ortak stratejisi haline geliyor.

IdeaSoft olarak mobil ticaretin gelişimine ilişkin bazı ayrıntıları sizin için bir araya getirdik.

Çok kanallı pazarlama modeline uyumlu çalışmak

Sosyal medya ağları, web sitesi, blog, e-posta gibi birçok dijital pazarlama kanalını bir arada kullanmak, başarılı bir pazarlama stratejisiyle hedef kitlenizin tamamına ulaşmak için son derece önemli. Bu anlamda, çok kanallı pazarlama modeline uyum sağlamak için, kullanıcı eğilimlerini takip ederek müşterilerin markanızla her platformdan sorunsuz ve kolay etkileşim sağlaması gerekiyor.

Sektörün ve internet kullanıcılarının mobil cihazlara olan eğilimi bu mecrayı çok kanallı pazarlama modelinin önemli bir parçası haline getiriyor. Bu nedenle firmaların, özellikle de e-ticaret sitelerinin mobil yatırımları her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

Mağaza içi mobil cihaz kullanımı

Birçok büyük perakende firması, ticari işlemleri daha kolay ve müşteriler için daha uygun hale getirebilmek için mağaza içinde mobil ödeme noktası (POS) yatırımları gerçekleştiriyor. Operasyonel verimliliği arttıran mobil ödeme noktaları özellikle küçük ölçekli işletmeler için takip edilebilirlik ve güven sağlama açısından son derece önemli. Bu gelişmeler mobilde yaşanan gelişmelerin hem online satış yapan hem de fiziksel mağaza sahibi olan firmaları yakından ilgilendirdiğini ortaya koyuyor.

Esas ürüne odaklanma

Büyüme evresindeki birçok küçük ölçekli işletme, tüketicilerin güvenini arttırmaya yönelik girişimleri kapsamında mobil pazarlama yöntemlerini deniyor. Ancak henüz marka bilinirliğini tam olarak gerçekleştirmemiş olan bu firmalar bazı noktalarda eksiklik yaşayabiliyor. Bu noktada sektöre yeni adım atmış olan firmaların mobil yatırımlar yoluyla genel bilinirliği artırmak için birçok ürün yerine markanın birlikte anılmak istediği esas ürününü ortaya çıkarması önem taşıyor. Bu anlamda e-ticaret sitenizi destekleyecek mobil çalışmalarınız için içerik oluştururken, satış odaklı, ancak sadece markayı ön plana çıkarmak yerine ürünün öne çıkacağı mobil uyumlu tasarımların tercih etmeniz faydalı olabilir.

Mobil alışverişin giderek önem kazandığı dijital dünyada hem geleneksel hem de online satış kanallarının mobile uyumlu hale getirilmesi firmalar için önem taşıyor. E-ticaret işinizi kurmak ve büyütmek ile ilgili her türlü ihtiyacınızda IdeaSoft yanınızda. Mobil uyumlu web sitesinden gelişmiş teknik destek özelliklerine kadar sizlere sunabileceğimiz sayısız özelliği kendiniz görmek için tek yapmanız gereken ücretsiz demo üyeliğiniz için hemen başvurmak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!