DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticareti göz ardı edemeyeceğinize dair 6 kanıt

Mobil ticareti göz ardı edemeyeceğinize dair 6 kanıt

​Günümüzde mobil ticaret, e-ticaretin ayrılmaz bir parçası haline geldi bile. Artık e-ticaret işletmecilerinin veya e-ticarete ilgi duyanların bu yükselen eğilimi göz ardı etme lüksü kalmadı. Eğer siz de e-ticaretle ilgileniyorsanız mobil ticaretin sizin için ne anlama geldiğini merak ediyor olmalısınız.

 

Biz de IdeaSoft olarak mobil ticareti neden göz ardı edemeyeceğinizi gösteren 6 önemli kanıtı sizler için bir araya getirdik…

 

Mobil ticaret hacmi çok hızlı artıyor

E-ticaret en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Mobil ticaretin büyüme hızı ise e-ticareti bile geride bırakmaya aday görünüyor. Yapılan araştırmalar 2009 yılında 1,2 milyar dolar olan m-ticaret hacminin 2015’te 123 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Sadece 6 yıl içerisinde 100 kat büyüme göz ardı edilemeyecek bir potansiyel anlamına geliyor.

 

Müşteri mobil ticareti sevdi

Mobil ticaretin sadece hacmi değil, mobil cihazlarından alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcılarının sayısı da beklentilerin ötesinde bir hızda artıyor. Şu anda elektronik ticareti tercih eden her 10 müşteriden 1 tanesi bu alışverişi mobil cihazı üzerinden gerçekleştiriyor. Üstelik ülkelere bakıldığında bu ortalamının çok üzerinde örnekler görmek de mümkün.

 

Müşteriye bilgisayardan daha yakın

Kullanıcıların büyük kısmı akıllı telefonlarını hemen her zaman erişebilecekleri bir yerde bulunduruyorlar. Sadece evde değil dışarıdayken de vakit geçirmek için sık sık kullanıyorlar. Bu zaman ve mekandan bağımsız kullanım mobil cihazların elektronik ticaret için kullanım gücünü ve potansiyelini de açıkça ortaya koyuyor.

 

Rekabet henüz yüksek değil

Yapılan araştırmalar bu konuda daha çok yol katetmiş ülkelerde bile küçük ve orta seviyedeki işletmelerin yaklaşık yüzde 80’nin henüz mobil ticarete adım atmamış olduklarını gösteriyor. Bu anlamda mobil ticarete bugün başlamak düşük rekabet avantajından faydalanmak açısından önemli.

 

Son dakika ve özel günlerdeki alışverişlerinde mobil tercih ediliyor

Arkadaşına doğum günü hediyesini almayı unutan bir kişi için son dakikada en iyi çözüm hali hazırda elinin altındaki mobil cihaz ile en hızlı şekilde sipariş vermek. Diğer yandan araştırmalar yılbaşı gibi özel günlerde mobil ticaretin diğer günlere göre daha da yükseldiğini gösteriyor. Özellikle e-ticaret sitenizde hediyelik ürünler bulunuyorsa mobil ticaret sizin için çok karlı olabilir.

 

Fiziksel mağazalara yönlendirme imkanı çok yüksek

Halen alışverişlerini öncelikli olarak fiziksel mağazalardan yapmayı tercih eden kullanıcılar bile mobil ticaretten hiç de uzakta değiller. İstedikleri ürünü mağazadan satın almak isteseler bile mobil cihazlardan seçenekleri değerlendiriyor ve mağazaların adreslerini inceliyorlar. Ayrıca konum bazlı özelliklere sahip mobi cihazlar sayesinde mağazanızın tam konumunu harita üzerinde potansiyel müşterilerinize göstermek son derece kolay.

 

Mobil ticaret, e-ticaretin bir parçası ve tüm işletmeler için en sağlıklı olan ikisini bir arada yürütebiliyor olmak. Bu konuda da ayrı ayrı çözümlerle uğraşmak yerine sadece IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Onlarca farklı mobil site arayüzüne sahip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak ve kazanmaya hemen başamak için ücretsiz demo hesabınızı bugünden oluşturun…

 

Eğer mobil ticaret ile ilgili daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, “Mobil ticaret ile ilgili bilmeniz gereken 3 önemli eğilim” yazısına da göz atmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçlarımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!