DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticarette tablet ve akıllı telefonların farkını biliyor musunuz?

Mobil ticarette tablet ve akıllı telefonların farkını biliyor musunuz?

​Bütün taşınabilir araçların sıklıkla “mobil” olarak adlandırılması pek çok kişi için tablet bilgisayarlar ile akıllı telefonların tüm özelliklerinin aynı olduğu algısına neden oluyor. Oysa ki tüketiciler tabletleri, akıllı telefonları kullandıklarından hem çok farklı amaçlarla, hem de farklı zaman dilimlerinde kullanıyorlar.

Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri, tablet ve akıllı telefon ayrımına dikkat etmeleri; “mobil” derken, birbirinden farklı kullanım şekilleri ve amaçları olan bu iki aracı birlikte düşünmemeleri, her iki cihaz kullanıcısına da daha fazla satış yapabilmek açısından önemli bir konu.

Akıllı telefon ve tablet kullanma davranışları genel olarak kendi içinde farklılık gösterirken, tüketicilerin bu cihazlar aracılığıyla gerçekleştirdiği satın alma davranışları da değişiyor. Örneğin tablet kullanıcılarının online alışverişte, akıllı telefon kullanıcılarından daha fazla araştırma ve daha sık alışveriş yapma eğilimdeler.

İşte bu konuda bilmeniz gerekenler…

Mobil ticaret ile ilgili beklentiler ve notlar

  • Mobilin e-ticaretin nasıl şekillendiğini ve tabletlerin nasıl tercih edilen bir e-ticaret aracı haline geldiğini gösteren verilerin özetine göz atalım.
  • Tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşen mobil harcamaların bu yıl, yaklaşık 30 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Tabletlerin düşük yaygınlık oranına rağmen bundan, yıl sonuna kadar toplam yüzde 50 pay alması bekleniyor.
  • Harcanan vakit açısından; mobil araçlar artık online alışverişte geçirilen vaktin yüzde 59’unu kapsıyor.
  • Müşteriler, akıllı telefonları daha çok alışveriş sürecinin başında ve ortasında kullanmaya eğilimli iken; tabletleri genellikle satın almayı sonuçlandırmak ve satın almak istedikleri ürün ile ilgili detaylı araştırma yapmak için, satın alma sürecinin sonunda kullanmayı tercih ediyorlar.
  • E-ticaret siteleri, tablet aracılığıyla gerçekleştirilen satış artışına hazır görünmüyor. Birçok web sitesi ve açılış sayfaları standartların altında ve müşteriler tablet aracılığıyla yaptıkları alışveriş deneyimlerine uyumlu değil.
  • Küresel olarak baktığımızda, gelişmekte olan çoğu pazarda akıllı telefonların ve özellikle tabletlerin benimsenmesinin, hâlâ daha başlangıç aşamalarında olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlığının hızlandırmanın, mobil ticaretin de hızlanmasına neden olacağı sonucuna varabiliriz.
Tablet ve akıllı telefon kullanıcılarına erişmenin ilk yolu: Mobil uyumlu web sitesi

Bu yukarıda yer alan beklentiler ve önemli noktalar incelendiğinde hem tanıtım, hem de satış konusunda her iki cihazın kullananlara dair nasıl çalışmalar yapılabileceğini de belirlemek kolaylaşıyor.

Bugüne kadar, yaygınlığının yüksek olmaması nedeniyle tablet kullanıcılarının önemi ve bu alandaki fırsatlar çoğunlukla gözden kaçıyordu. Fakat bu bilgiler ışığında doğru adımları atmak ve satışları artırmak mümkün olabilir.

Tabi ki bunu yapabilmek için öncelikli olarak hem tablet, hem de akıllı telefonlarda e-ticaret sitenizin kusursuz bir şekilde görüntülenemiyor ve çalışabiliyor olması gerekli. Bunun için de IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini kullanabilirsiniz. Siz de kabul edilebilir ücretlere sahip benzersiz bir e-ticaret altyapısına ihtiyaç duyuyorsanız hemen IdeaSoft’un demo üyeliğine başvurarak akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca hiç bir ücret ödemeden deneyebilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!