DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil ticaret ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler

Mobil ticaret ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler

​E-ticaret işinizi geliştirmek istiyorsanız teknolojideki yeni eğilimleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Eğer buna çaba harcıyorsanız son yıllar içerisinde mobil ticaret veya m-ticaret kavramından bahsedildiğini mutlaka duymuşsunuz.

Mobil cihazlar, e-ticaret dünyasında önemi giderek artan bir konu. Dünya çapında milyonlarca insanın elinde akıllı telefonlar ve tabletler bulunuyor. İnternette yapılan aramaların önemli bir bölümü bu cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesi sahibi olarak bu değişimin sizi ne kadar etkileyebileceğinin farkında olmak çok işinize yarayabilir.

Mobilin bugün ulaştığı nokta e-ticaret için yepyeni bir dönemin kapılarını aralıyor. İşte mobil ticaret ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler…>

Mevcut durum

Mobil cihaz kullanıcılarının sayısı hızla çoğalıyor. 2012 yılından 2013 yılına kadar mobil cihaz kullanıcısı sayısında yüzde 100’lük bir artış oldu. Dünyada mobil cihaz kullanımının 2015 yılına kadar 2 milyar kişiye çıkacağı ön görülüyor. Günümüzde mevcut kullanıcıların yüzde 90’ı aramalarını mobil cihazları üzerinden yapıyorlar.

Online alışveriş

Mobil cihazlardan alışveriş yapmayı seçenlerin alım oranları yüksek. Akıllı telefon veya tablet kullanıcılarının yüzde 40’lık kısmı haftada en az bir kez satın alma işlemi yapıyor. Diğer yüzde 40 ise bir günde birkaç ürün satın alabiliyor. Yüzde 97’lik bir kesim yerel iş yerlerini araştırıyor. Yılda yapılan 30 milyar aramadan 12 milyarı yerel şirketleri bulmak için gerçekleştiriliyor. Yerel aramayı yapanların yüzde 70’i buldukları işletmelerle iletişime geçiyor. Bu yüzden eğer geleneksel bir mağazanız da varsa yer bildirimi yapmanız önemli.

Kullanıcı katılımı

Mobil cihaz kullanıcıları aramalarda buldukları sonuçlar konusunda oldukça katılımcı olabiliyor. Aramaların yüzde 45’i karara varmak ya da karşılaştırma yapmak için gerçekleştiriliyor. Yapılan dört aramanın üçü; satıcının sitesini ziyaret, mağazayı ziyaret, bulunan bilginin paylaşılması ya da işletmenin aranması gibi eylemlerden en az biri ile sonuçlanıyor.

Mobil alışkanlıklar

Kullanıcıların yüzde 77’si aramaları ev veya iş yerinden, Yüzde 17’si ise hareket halindeyken yapıyor. Mobil kullanıcıların tahammül seviyeleri kısa. Büyük bir bölümü yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren web sitelerinin açılmasını beklemiyor. Yüzde 34’lük kesim web sitesine erişemediği zaman rakip siteyi ziyaret ediyor.

Paylaştığımız bilgiler mobil uyumluluğun e-ticaret siteniz için ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu büyük potansiyeli etkili bir şekilde kullanabilmeniz için web site tasarımınızda mobil uyumluluğa önem vermeniz gerekiyor. IdeaSoft’un profesyonel tasarımcılar tarafından oluşturulmuş mobil temaları her türlü akıllı telefon ve tablette en uygun şekilde görüntülenebilir. Eğer siz de mobil ticaret fırsatını kaçırmak istemiyorsanız demo hesabınızı hemen oluşturun ve siz de IdeaSoft ile e-ticaret sitenizi bu yeni döneme taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!