DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 3. Bölüm

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 3. Bölüm

Mobil landing page optimizasyonuna değindiğimiz yazı serisinin sonuncusunda içerik konusunu ele alacağız. Bir önceki yazılarımızda strateji geliştirmeden ve tasarımdan bahsetmiştik. Bu yazılarımızı aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda mobil üzerinden gelen aramaların ve yapılan satın alma işlemlerinin önceki yıllara kıyasla arttığı görülüyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 73’ü bir uygulama kullanmaktansa mobil siteye girmeyi tercih ettiklerini söylüyor. Bunun yanı sıra tüketicilerin yaklaşık yarısı da mobil cihazları üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bu veriler ışığında mobil sitelerin ve mobil sitelerdeki varış sayfaların önemi çok daha fazla öne çıkıyor. Tüketicilerin kullanım alışkanlıklarının bu denli değişmiş olması, masaüstü tarayıcılar yerine mobil tarayıcıların önemini daha da artırıyor.

Mobil sitenizde landing page’lerinizi hazırlarken içerik anlamında dikkat etmeniz gereken de bazı unsurlar bulunuyor. Bu unsurları da aşağıda sizinle paylaşacağız.

İçeriklerinizi kısa ve sade tutun

Mobil siteniz üzerindeki içeriklerinizi kısa ve sade tutmanız oldukça önemli. Masaüstü bilgisayar ekranı kadar geniş bir alan sunmadığı için akıllı telefonlar üzerinden bu tür içeriklerin okunması zor olabiliyor.

Ürün açıklamalarınızı yazarken, uzun detaylı açıklamalar yerine kısa ve sade metinlere yer verin. Daha fazla bilgi almak isteyen kullanıcılar için, “Tüm özellikleri gör” şeklinde bir seçenek sunabilir ve açılır bir pencere ile detaylı metinlerinizi ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

Mobil varış sayfanız üzerindeyken tüketiciler ürünle ilgili önemli bilgilere ulaşsalar yeterli olacaktır. Ürün hakkında detaylı bilgi almak isteyenler zaten bu metinleri site üzerinde arayacaklardır.

Görsellerinizin boyutlarını optimize edin

Mobil varış sayfası üzerindeki en önemli içerikleriniz (eğer bir e-ticaret sitesiyseniz), görselleriniz olacaktır. Bu görsellerin ürünü iyi bir şekilde yansıtması gerekiyor. Aksi takdirde ürün hakkında tüketiciler yeterli bir görsel bilgiye sahip olamayacaklardır.

Bunu sağlamak için de görsellerinizin tüm akıllı telefon ekranlarına uyumlu olması gerekmektedir. Ekrana sığmayan görseller, ürünü iyi bir şekilde yansıtamaz. Görseli sağa sola kaydırmak, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Bu sebeple de görselleriniz ekrana tam bir şekilde sığmalı. İsterseniz, görselin büyük halini göstermek amacıyla, görselin üzerine tıklandığında zoom yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar ürün görselini daha detaylı inceleyebilirler.

Ancak varış sayfanıza ilk girildiği anda bu görsellerin ekrana sığmış bir şekilde görünmesi gerekiyor. Sitenizin kodlarını bu şekilde ayarlamanız, kullanıcıların sitede daha uzun kalmasını sağlar.

Başlıklarınızı kısa tutun

İçeriklerinizin ve ürün başlıklarını da kısa tutmaya özen gösterin. Uzun bıraktığınız başlıklar, mobil cihazların ekranlarına sığmayabilir. Alt alta 2 satıra kadar başlıklarınız yeterli olabilir; ancak başlık uzunluğu 3 satır ve üstü olduğu zaman, mobil cihazların ekranlarının büyük bir kısmını kaplayabileceği için görsellerin ve diğer öğelerin tam olarak görünmesini engelleyebilir.

Ziyaretçi mobil sitenize girdiğinde aynı anda hem ürün başlığını, görselini ve açıklama metnini görebilmeli. Diğer detaylar için sayfayı kaydırsa bile açılış anında tüm bu verilere ulaşılabilmesi gerekiyor.

Call to action butonlarınızı sade tutun

Mobil varış siteniz üzerindeki call to action butonlarınızı da sade tutmaya özen gösterin. Ekranlar küçük olduğu için bu butonlar da küçülecek ve içinde yer alan metinler de doğal olarak küçülecektir. Yazıların küçük olması okunmayı zorlaştıracağı için, bu alanlarda kullandığınız metinleri de sade tutmaya özen gösterin.

Sonuç

Mobil varış sayfalarının doğru bir şekilde optimize edilmesi, mobil üzerinden gelen trafiğin iyi bir şekilde değerlendirilerek geri dönüşüme çevrilmesini sağlar. Landing page’lerinizi düzenlerken bu öğelere dikkat etmek ve belli bir strateji doğrultusunda ilerlemek markanız için oldukça önemli olacağı için, bu ipuçlarını dikkate almanızı öneririz.

Mobil site tasarımı konusunda daha detaylı fikir sahibi olmak için İdeaSoft mobil site tasarımlarına göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!