DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 2. Bölüm

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 2. Bölüm

Mobil siteler için langin page optimizasyonuna dünkü yazımızda biraz giriş yapmıştık. Landing page’ler oluşturmak, mobil siteniz için bir strateji oluşturmanızın öneminden ve bu stratejinizi nasıl oluşturabileceğinizden dünkü yazımızda detaylı bir şekilde paylaşmıştık.

Yazının ikinci bölümünde ise genel hatlarıyla tasarı anlamında neler yapabileceğinize yönelik detayları sizinle paylaşıyor olacağız.

Landing page’lerde tasarım ve teknik özellikler

Landing page’lerinizi oluştururken tasarımsal ve içerik anlamında da dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bu unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Sağa sola kaydırmayı unutun

Mobil sitenizin varış sayfalarını tasarlarken, sayfaları sağa ya da sola kaydırılmasının önüne geçmeniz gerekiyor. Sitenin tasarımı, mobil cihaz ekranlarına sığması oldukça önemli. Bu durum cihaz hem yatay hem de dikey konumdayken geçerli. Kullanıcılar telefonu yatay tuttuklarında dahi sitenin içerikleri bu ekranın ölçülerine tam olarak sığabilmeli.

Sayfanın tam olarak sığması, kullanıcıların daha rahat bir şekilde site üzerinde dolaşabilmelerini sağlayacağı için kullanıcı deneyimini artırır.

Tasarımınız hem yatay hem de dikey moda uyumlu olmalı

Kullanıcılar akıllı telefonlarını hem yatay hem de dikey konumda kullanıyor olabilirler. Bu sebeple de tasarımınızın bu iki konumda da düzgün bir şekilde çalışıyor olması gerekiyor.

Site üzerinde kullanıcıların konumlarını kullanın

Konum bazlı içerik ve kampanyalar sunabilmek için tüketicilerin konumlarını da kullanabilirsiniz. GPS’i ve konum bildirimi açık olan tüketiciler sitenize girdiklerinde, onların konumlarına özel olan içerikleriniz varsa bu içerikleri mobil sitenizde landing page’ler üzerinde görebilirler.

Sayfa üzerindeki harici linkleri kaldırın

Tüketicileri mobil siteniz üzerinde tutmak ve farklı sayfalara yönlendirmemek için, dışarıya yönlendiren linkleri sayfa üzerinden kaldırabilirsiniz. Bu kullanıcıların sitenizde daha fazla kalmasını sağlar ve aynı zamanda tüketiciler mobil internet verilerini fazla tüketmek istemeyebilirler. Kendileri fark etmeden farklı sayfalara yönlenmeleri, onların veri kaybına neden olabileceği için, bu gibi durumların da önüne geçmiş olursunuz.

Site üzerinde zoom yapılmasına gerek kalmamalı

Siteye gelen ziyaretçileriniz, site üzerinde yer alacak olan içerikleri rahatlıkla görebilmeliler. Bu nedenle de zoom (yakınlaştırma) yapmadan bu içeriklere ve görsellere rahat bir şekilde ulaşabilmeliler.

Bunu yapabilmek için görsel formatlarınızı mobil ekranlara göre ayarlamanız ve yazı fontlarınızı da mobil cihazlarda rahat okunabilecek bir boyuta getirmeniz gerekiyor. Zoom yapmak kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği gibi, içeriklerin değerinin ve çözünürlük kalitesininde kaybolmasına neden olabilir.

Klavyeyi içeriklerinize uyumlu hale getirin

Mobil sitenizdeki içerikler için klavyenizi de uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Farklı landing page’lerde farklı klavye yapılarına ihtiyacınız olabilir. Ödeme sayfalarında kredi kartı bilgilerinin girişi yapılırken, harf karakterler yerine rakamların gösterilmesi daha uygun oldur.

Mobilde klavye optimizasyonu ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Formlarınızı kısa tutun

Mobil sitenizdeki varış sayfalarınızda formlar kullanıyorsanız (e-posta bülten aboneliği ya da siteye üyelik), bu formları mümkün olduğunca kısa tutmaya özen gösterin. Tüketiciler küçük ekranlar üzerinden çok fazla bilgi girişi yapmakta zorlanabilirler, bu nedenle de uzun bir form doldurmak bu kullanıcılar için zorlu bir süreç olacaktır.

Tüketiciler bilgisayarda yaparım diyerek siteyi terk edebilirler ve sonrasında bunu yapmayı unutabilirler. Bu da geri dönüşümlerinizin düşmesine neden olabilecek bir durumdur. Sizin için kritik bir değer taşımayan bilgileri bu formlardan çıkartın ve mümkün olduğunca basitleştirin.

”Alışverişi daha sonra tamamla” özelliğini getirin

Tüketiciler, akıllı telefonları üzerinden ürün araştırması yapabiliyorlar. Ancak mobil cihazlar üzerinden ödeme işlemleri yapmak istemeyebiliyorlar. Bu durumda da akıllı telefonları ile buldukları ürünlere, tüketiciler masaüstü cihazlarından da ulaşabilmeliler.

Alışverişi daha sonra tamamla seçeneği koyarak, üye girişi yapan ziyaretçileri masaüstü cihazlarından siteye girdiklerinde alışverişlerini tamamlamaya yönlendirebilirsiniz. Böylelikle masaüstü ve mobil siteniz senkronize bir şekilde çalışarak tüketicilerin alışveriş deneyimi daha da gelişmiş olur.

Flash kullanmayın

Mobil üzerinde flash yazılımlar ve görseller kullanmanız pek de iyi bir yöntem değildir. Bazı akıllı telefonlar flash yazılımları desteklemediği için siteniz üzerinde iyi bir performans alamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra site üzerindeki bu flash öğelerin dosya boyutları da yüksek olacağı için, 3G bağlantı ile bu öğelerin indirilmesi daha uzun süre alacağı için sitenizin açılma hızı düşecektir. Aynı zamanda tüketicilerin hücresel internet verisini de fazla harcayacağı için, flash öğeler mobil sitelerde pek de kullanıcı dostu olarak değerlendirilmez.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!