DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 1. Bölüm

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri – 1. Bölüm

E-ticarette mobilin artık ne kadar önemli olduğunu defalarca söyledik. Tabii ki mobile geçiş, bir süreç gerektiriyor ve sektördeki e-ticaret siteleri bu değişime yavaş yavaş ayak uydurmaya başlıyor.

Mobile geçiş sürecinde markaların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar da bulunmuyor değil. Ödeme sistemlerinin geliştirilmesi, site tasarımının optimize edilmesi ve mobilde rahat kullanıcı deneyimi sağlanması gibi detaylar mobil ticaretin önemli unsurları arasında yer alıyor.

Bunları yapmanın yanı sıra, landing page’lerinizin de mobile uyumlu olması gerekiyor. Varış sayfalarınızın mobile uyumsuz olması, sitenizi akıllı telefonları ile ziyaret eden tüketicileri sayfadan kaçırabilir. Tabii ki bu da olumsuz bir durumdur ve sizin geri dönüşüm oranlarınızı düşürecektir.

Mobil siteler için landing page optimizasyon önerileri ile mobil sitenizden en yüksek performansı alabilmeniz için size yardımcı olacağız. Detaylı bir konu olduğu için, bu önerileri bir seri halinde yayınlacağız.

Strateji

Öncelikle strateji konusunu ele alacağız. Stratejinizi belirlemeden, mobilde neler yapabileceğiniz üzerine çok fazla fikir sahibi olamayabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi ve firmanız için doğru stratejiyi bulmalı ve bunu eyleme dökmelisiniz.

Strateji konu başlığının altında birkaç farklı alt başlığı ele alacağız. Bu başlıklar ise şu şekilde olacak:

Nereden başlayacağını bilmelisiniz

Nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz; fakat burada kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunuyor. Bu soruları sorarak mobile ne kadar yatırım yapmanız gerektiğine yönelik kafanızdaki soru işaretlerini çözebilirsiniz.

Öncelikle mobilden gelen trafiğinizi analiz etmeniz gerekiyor. Ne kadar trafik aldığınızı bilmeniz, mobile olan ihtiyacınızı belirler. Eğer toplam trafiğinizin önemli bir bölümünü oluşturmuyorsa hedef kitleniz, mobil üzerinden sitenizi ziyaret etmiyor diye düşünebilirsiniz.

Bunun yanı sıra mobil üzerinden yapılan satışları ve demografik yapıyı da analiz ederek, mobil siteye olan ihtiyacınızın analizini yapabilirsiniz.

Müşterilerinizin isteklerini anlayın

Müşterilerinizin sizden ne beklediğini keşfetmeniz gerekiyor. Bu nedenlede demografik bir araştırma yapmanız oldukça önemli. Masaüstü ve mobil ziyaretçilerinin istekleri ve amaçları oldukça farklı olabiliyor. 15-35 yaş grubundaki tüketiciler akıllı telefonları üzerinden daha çok internette geziniyorken, 35+ tüketiciler masaüstünden internette dolaşmayı tercih edebiliyor.

Markanızın hedef kitlesini kimler oluşturuyor? Hedef kitlenizin, mobil tarafta sizden ne gibi beklentileri var? Ziyaretçileriniz mobil siteniz üzerinde hangi işlemleri daha sık yapıyor? Bu soruların yanıtlarını vermek, hedef kitlenizi anlamanızı sağlar.

Kendi hedeflerinizi belirleyin

Mobil sitenizi kurarken kendi hedeflerinizi de belirlemeniz gerekiyor. Mobil siteniz ile neye ulaşmak istiyorsunuz? Tüketicilerin ne istediğini analiz ettikten sonra, varış sayfalarınızla neleri onlara sunacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Mobil siteniz üzerinden tüketicilere vermek istediğiniz mesaj ne olacak? Tüm bunların analizini yaparak kendi hedeflerinizi belirlemeniz oldukça önemli.

Ziyaretçilere değer katın

Ziyaretçileriniz, sitenize geldiklerinde kendileri için bir şeyler bulabilmeliler. Bu nedenle de onlara diğer sitelerin sunmadığı bazı özellikler sunmalı ya da onlara bir değer katacak öğeleri siteye girdikleri anda verebilmeniz gerekiyor. Bu nedenle de landing page’lerinizde bu tür öğelere yer vermeniz oldukça önemli.

E-ticarette rekabet oldukça yüksek ve bu yüzden ziyaretçilerinize farklı bir şeyler verebilmelisiniz. Bunu yapabileceğiniz en etkili yer ise mobil sitenizdeki varış sayfalarıdır.

Vermek istediğiniz mesajı açık bir şekilde sunun

Mobil siteniz üzerindeki varış sayfalarında tüketicilere ne tür bir mesaj vermek istediğinize karar verdiğinizde, hazırladığınız içerik ve tasarımda bu mesajı tüketicilere açık bir şekilde vermeniz gerekiyor. Tasarımın sade, basit ve anlaşılır olması oldukça önemli.

Akıllı telefon üzerinden siteye girenler hem internet verilerini çok kullanmak istemeyebilirler hem de küçük ekran üzerinden siteyi inceledikleri için hızlı bir şekilde işlerini tamamlamak isteyebilirler. Bu nedenle de site üzerinde gereksiz öğelerden kurtularak, vermek istediğiniz mesaja odaklanmanız oldukça önemli.

Bu yazının ikinci bölümünde ise tasarımsal ve içerik olarak mobil site landing page optimizasyonuna yönelik önerileri sizinle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!