DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil SEO ve mobil öncelikli indeksleme ilgili bilmeniz gerekenler

Mobil SEO ve mobil öncelikli indeksleme ilgili bilmeniz gerekenler

Mobil artık günümüzün vazgeçilmez alanlarından biri. Birkaç yıl önce mobil tasarımlara geçmenin bir avantaj olacağından bahsediyorduk; ancak kullanıcı alışkanlıklarının mobil cihazlara kayması, mobil tasarımların bir standart haline gelmesine ön ayak oldu.

Mobilin bu kadar önemli bir alan olması, SEO konusunda da bazı değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Google 2018’de mobil öncelikli indekslemeyi duyurarak, mobil arama sorgularında mobil SEO’su daha etkili olan siteleri daha üst sıralarda göstereceğini belirtti. Bu konu daha yeni olsa da 2015’ten beri Google bu duyuruyordu. Özellikle 2016 yılında mobil arama sorgularının, masaüstünde yapılan sorguların önüne geçmesiyle beraber mobil öncelikli indeks, web siteleri için önemli bir kriter haline geldi.

Bu rehberimizde de mobil öncelikli indeks hakkında bilmeniz gerekenleri kısa bir şekilde ele alacağız.

E-ticaret sitenizi mobile uyumlu hale getirmek istiyorsanız, İdeasoft Mobil Tasarımları inceleyerek, sitenizi mobile uyumlu hale getirebilirsiniz.

Google, mobil aramaları nasıl ele alıyor?

Google, masaüstü kullanıcılara web sitenin masaüstü linkini gösterirken, mobil aramalarda web sitenin mobil linkini gösteriyor. Eğer mobil sitenin URL yapısı masaüstü linkinden farklıysa bu durumda bu linkin performansı değerlendirerek, arama sorgularında bu mobil linki gösteriyor.

Aşağıda Google’ın konu ile ilgili Haziran ayında yaptığı paylaşımı görebilirsiniz.

Mobil sitelerde responsive tasarım kullanılmadığında, genellikle sitenin mobil URL’si “m.siteadi.com” şeklinde olabiliyor. Bu durumda da Google bu URL’yi mobil kullanıcılara gösteriyor.

Responsive, yani mobil uyumlu tasarımlarda URL adresi değişmediği için, Google mobil arama sorgularında da bu URL’yi gösteriyor; ancak tasarım mobile uyumlu olarak değiştiği için içeriğin mobildeki görünümü daha farklı olabiliyor.

Mobil indeks, sayfa değerinizi ve sıralamanızı doğrudan etkilemiyor; ancak mobil sayfa tasarımınız, sayfa yüklenme hızınız ve sayfanın kullanıcı deneyimi bu sayfanın performansını artırmanıza yardım edecek faktörler arasında yer alıyor.

Mobil SEO’ya neden önem ve öncelik vermelisiniz?

Kullanıcı trendlerinin değişmesi ve reklam modellerinin de mobil cihazlara yönelik olacak şekilde değişmesi mobil cihazların önemini bir hayli artırıyor. Kimi firmalar halen daha masaüstü cihazlardan daha fazla trafik alıyor olabilirler; ancak yine de Google Analytics üzerinden mobil trafiklerini analiz etmelerinde fayda var.

Özellikle mobilden yüksek trafik alan e-ticaret firmalarının mobil öncelikli indekse önem vermesi gerekiyor. Çünkü kullanıcılar herhangi bir ürün araması yaparken, mobil cihazlarından arama yapmayı seçeceklerdir ve bu durumda da sitenizin mobile uyumlu olmaması ya da mobilde iyi bir performans göstermemesi, potansiyeli trafiği ve geri dönüşümü kaçırmanıza neden olacaktır.

Mobil tasarımlar SEO konusu haricinde sosyal medya reklamları söz konusu olduğunda da önemli bir hale geliyor. Sosyal medya reklamlarında geri dönüşümlerin çoğu artık mobil cihazlardan oluyor. Bu durumda da bu reklamlar sonrasında kullanıcıların yöneldikleri varış sayfalarının da tasarımlarının mobile uyumlu olması, bu kişilerden daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olacaktır.

Bu reklamların yönlendirmeleri sonrası kullanıcılar mobil uyumlu olmayan bir sayfaya gelirlerse, bu sayfa üzerinde çok fazla vakit geçirmeyerek, siteyi terk edebilirler ve bu da Google’a bu sayfanın kullanıcı deneyiminin iyi olmadığını göstereceği için, sayfanın değerini düşürebilir.

Sayfa değerini koruyarak, kullanıcıları site üzerinde daha fazla tutmak için mobil SEO’ya ve responsive (mobil uyumlu) tasarımlara önem vermeniz de fayda var.

Siz de kendi e-ticaret sitenizi açarak, internet üzerinden satış yapmayı planlıyorsanız İdeasoft e-ticaret paketleriyle 1 günde kendi sitenizi kurabilirsiniz. 15 günlük demo talebi oluşturduğunuzda ise hizmetlerimizi bu süre boyunca deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!