DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil Reklamların Geleceği

Mobil Reklamların Geleceği

​Dünyada sürekli artan akıllı telefon kullanımı, e-ticaret siteleri için de ziyaretçiye ulaşmayı kolaylaştıran bir araç olmaya devam ediyor. Smartphone ve mobil internet kullanımları hala ülkemizde yeterli değilken, sektörde büyük pay sahibi olan Avrupa’da mobil reklamların tıklanma oranlarının %1,4 olduğu ölçümlenmiş. Ancak standart banner reklamların ise %0,1’de kaldığını görmek, mobil reklamcılığın değerini gözler önüne seriyor.

Mobil reklamlar, notebook veya masa üstü PC’lerde gösterilen reklamlara kıyasla çok daha ilgi çekiyor, çünkü mobil reklamların akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemlerine göre ilginç ve acayip fikirlerle donatılıyor ve reklamlar ziyaretçi ile iletişim kurabiliyor. Standart bir bilgisayar kullanıcısı ise, ekrana gelen reklamlara zaten aşina olmuş ve sıkılmış durumdadır. Ancak mobil reklamlarda kullanıcılar reklamları inceliyor, zaman zaman reklamlar bir oyun halini alıyor ve kullanıcılar yeni deneyimler yaşıyorlar.

Dijital reklamcılık çözümleri sunan MediMind’ın yaptığı araştırmaya göre mobil reklamların en yüksek tıklama oranına ulaştığı bölge %1,42 ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi. Kuzey Amerika’da bu oran %0,86 ve Latin Amerika’da ise %0,48 olarak veriliyor.

Zengin medya reklamları için kullanıcı başına ortalama geçirilen sürede farklılıklar oluşuyor. En çok tıklama alan zengin içerik reklamlar eğlence sektöründe ve  %0,33 oranında. Geçirilen Süre bakımından ise haberler ve medya alanı ortalama 81,36 saniye ile lider konumda bulunuyor.

Akıllı telefonların artması ile mobil reklamcılığın önemi günden güne artıyor. Standart reklamların yerini artık oynanan küçük bir oyunu kazanınca çıkan reklamlar, hediye çekleri, twitter mesajları ile çalışan dijital uygulamalar alıyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: mobil reklammobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!