DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil pazarlamada en sık yapılan hatalar

Mobil pazarlamada en sık yapılan hatalar

Dijital pazarlama çalışmalarına ağırlık veren e-ticaret firmalarının, artık mobil mecralarda da reklam ve pazarlama çalışmaları yapmaları gerekiyor. İnternet kullanıcılarının mobil cihazlarda harcadıkları zaman gün içinde oldukça artıyor ve bu kullanıcılara ulaşmak için desktop yerine mobil reklamlara ağırlık vermek daha doğru olacaktır.

Mobil pazarlamada markaların sıklıkla yaptığı bazı hatalar bulunuyor. Yeni girişimciler ve mobil pazarlama çalışmalarından istediği verimi alamayan firmaların, bu hatalara dikkat etmesi ve bunları yapmaktan kaçınması gerekiyor.

İnternet sitenizin mobil uyumlu olmaması

Mobil pazarlama çalışmalarıyla, mobil cihazlardan internette gezinen kişilere ulaşmak isteyebilir ve bu kişileri sitenize yönlendirmek isteyebilirsiniz; ancak bu çalışmaları yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız internet sitenizin de mobile uyumlu olması gerekiyor.

Mobil reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar, doğrudan sitenize geleceklerdir ve mobile uyumlu olmayan bir siteniz varsa, sitenizdeki hemen çıkma oranı ciddi oranda artabilir. Bu durumun önüne geçmek için, sitenize mobile uyumlu hale getirerek, dönüşüm oranlarınızı ve kullanıcı deneyimini arıtabilirsiniz.

Reklamlarınızı mobile uyumlu hale getirmemek

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de reklamları mobile uyumlu hale getirmemek. Sosyal mecralardaki reklamlarınızı ya da Adwords kampanyalarınızı hazırlarken, sadece mobile uyumlu olarak da kampanyalar hazırlamanız faydalı olacaktır. Birçok platform hem web hem de mobil için farklı modeller sunuyor. Bu seçenekler arasında mobildeki performansınızı artıracak reklam modellerine yönelmelisiniz.

Mobil cihaz hedeflemeleri yapmamak

Mobil reklam kampanyalarınızı hazırlarken, mobil cihazların işletim sistemine ya da modeline göre farklı hedefleme seçenekleri bulunuyor. Reklamlarınızı bu kriterlere göre hedeflemek, kendi hedef kitlenize daha iyi ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sitenizin Google Analytics verileri üzerinden, mobil ziyaretçilerinizin hangi işletim sistemleri üzerinden sitenizi ziyaret ettiğine bakarak, bu hedefleme konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Mobil pazarlamayı, genel pazarlama çalışmalarından ayrı tutmak

E-ticaret firmalarının yanlışlarından biri de mobil pazarlama çalışmalarını, genel pazarlama çalışmalarından ayrı tutmak oluyor. Mobili, pazarlama çalışmalarınızın ayrı bir dalı olarak görmelisiniz. Bir bütünlük olmadan, sadece mobil pazarlama çalışmaları yapmak sizin için yeterli olmayacaktır.

Mobil pazarlamayı, diğer pazarlama çalışmalarını destekleyen bir alan olarak görmeli ve genel pazarlama çalışmalarınıza dahil etmelisiniz.

Call to action eksikliği

İnternet kullanıcılarını, reklama ilgi gösterecek eyleme çağrı ifadelerinin (call to action) kullanılmasında da sıkıntılar yaşanabiliyor. İlgi çekici ve kullanıcıları bir aksiyon almaya davet edecek, doğru eyleme çağrı ifadeleri kullanmanız, mobil reklamlarınızın performansını daha da artıracaktır.

Doğru hedeflemelerin yapılmaması

Her pazarlama çalışmasında yapılan hedefleme hataları, mobil pazarlama çalışmaları için de geçerli. Reklam verdiğiniz platformlarda, reklam kampanyanızı oluştururken, sizden hedefleme yapmanız da istenir.

Kendi hedef kitlenize ya da potansiyel yeni kitlelere ulaşmak için, bu hedefleme özelliklerinden yararlanmanız ve elinizdeki veriler doğrultusunda bu reklamların ulaşacağı kişileri seçmelisiniz.

Mobil reklam çalışmalarının analizinin yapılmaması

Mobil reklam kampanyalarınızın sonuçlarını incelemeniz de oldukça önemli. Bu kampanyalarda harcadığınız bütçeyi, hedeflemeyi, kullandığınız eyleme çağrı ifadelerini, görselleri, açıklama metinlerini ve bu kampanyaların ne kadar kişiye ulaşarak size geri dönüşüm sağladığını incelemelisiniz.

Bu analizleri yapmak, gelecek çalışmalarınızın stratejilerini oluştururken size yardımcı olacaktır. Reklam verdiğiniz platformlar bu verileri size sunuyor. İsterseniz, siz de kendiniz bu reklamlarını sonuçlarını manuel olarak da kontrol edebilirsiniz; ancak reklam platformlarının verdiği analizlerden yararlanmak, işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Sahte takipçiler satın almak

Mobil pazarlama, sadece mecralarda reklam vermek olarak algılanmamalı. Markalar, takipçi sayılarını artırmak için farklı mecralarda takipçi satın alarak, mobildeki aktifliklerini artırmak istiyorlar. Ancak takipçi satın alma yazılımları, çoğunlukla size sahte takipçiler yönlendirir ve bunun da bir yararını görmezsiniz.

Takipçi sayınız artsa dahi, sayfadaki etkileşiminiz artmayacaktır ve bu da etkileşim oranınızın düşük olmasına neden olacaktır. Bu nedenle organik olarak büyümek markanız ve aldığınız etkileşim oranları için daha önemli olacaktır.

Etkileşim mi, takipçi sayısı mı daha önemli? isimli yazımızda bu konuya daha detaylı bir şekilde değinmiştik. Daha detaylı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Sosyal medyada yeterince aktif olmamak

Mobil pazarlama çalışmalarınızda verimli olabilmek için, sosyal kanallarda da aktif olmanız oldukça önemli. Takipçilerinizin sizinle iletişim halinde olmaları, gönderilerinizi paylaşmaları ve onların altına yorum atmaları gerekiyor. Bunun için de sosyal mecralarda aktif olmanız gerekiyor.

Mobil pazarlama söz konusu olduğunda, sosyal mecralar doğrudan devreye giriyor ve sizin de burada yaptığınız çalışmalar doğrudan, mobil pazarlama performansınızı etkileyecektir. Sadece sponsorlu reklam çalışmalarıyla mobilde aktif olmanız gerekmiyor. Bu mecralarda yaptığınız paylaşımlarla organik olarak da takipçilerinizle etkileşime girebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil reklamReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!