DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil çağda SEO’nun olmazsa olmazı: Mobil SEO

Mobil çağda SEO’nun olmazsa olmazı: Mobil SEO

​Arama motorları tarafından fark edilir olmanız, sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için son derece önemli. Bu yüzden e-ticaret sitenizin içeriğini buna göre ayarlamanız büyük önem taşıyor. Daha önce IdeaSoft olarak sizlere arama motoru optimizasyonu konusunda çeşitli bilgiler aktarmıştık Ama bu kez değineceğimiz konu biraz daha farklı.

Akıllı telefonların ve tabletlerin online alışverişte kullanımı hızlı bir şekilde artıyor. Google da mobil kullanıcıların kolaylıkla internet üzerinden alışveriş yapabilmelerini sağlayabilmek adına mobil uyumlu web sitelerini destekliyor, uyumlu olmayanları ise cezalandırıyor. Yani eğer bugün mobil SEO’ya yeterli önemi vermiyorsanız sadece mobil cihazlardan değil, Google’ın cezaladırması nedeniyle masaüstünde de önemli sayıda müşteri kaybediyorsunuz demektir.

İşte bu konuda bilmeniz gerekenler…

Esnek tasarımla her ekrana uyum sağlayın

Mobil cihazların en büyük farkı ekran boyutudur. E-ticaret sitenizin hem küçük akıllı cihaz ekranlarında, hem de biraz daha büyük olan tablet bilgisayarlarda estetikten ödün vermeden çalışabiliyor olması gerekir. Bunun için IdeaSoft’un mobil e-ticaret özelliği mobil için özel hazırlanmış 40’tan fazla teması sadece e-ticaret sitenize dokunmatik mobil cihazlarda en iyi kullanım sunmakla kalmaz, aynı zamanda mobil siparişler için ayrı raporlama imkanı sunar.

Mobil cihazlar için doğru yönlendirme

Eğer mobil cihazlar için yapılmış ayrı bir e-ticaret siteniz varsa buraya doğru yönlendirme yapmış olmanız gerekiyor. Birçok mobil cihaz kullanıcısı yanlış yönlendirmeler yüzünden istediklerinden farklı bir sayfaya gidebiliyor. Hatta ‘sayfa bulunamadı’ hatası ile karşılaşabiliyor. Bunun yanında sadece tek tip mobil cihaz için yapılmış yönlendirmelerde de sorun çıkarabiliyor. Örneğin sadece Android kullanan cihazları yönlendirip diğerlerini yönlendirmezseniz, e-ticaret sitenize iOS ile girmeye çalışanlar hüsrana uğrayabilirler. Zaten bu nedenle IdeaSoft’un mobil e-ticaret özelliği sadece iOS ve Android değil, Windows Phone cihazlarl tam uyumlu olarak tasarlanmış durumda.

Videoların uyumu şart

E-ticaret sitenizdeki bir ürün için video yüklediğinizde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Video formatınızın piyasadaki mobil cihazlar ile uyumlu olması büyük önem taşıyor. Böyle bir sorun yaşamamak için Flash formatı yerine HTML 5 kullanılması gerekli.

Yükleme hızı önemli

Mobil cihazların e-ticaret sitenizi yükleme hızı, masaüstü bilgisayarlarından farklı olabilir. Bu yüzden mobil e-ticaret sitenizin yükleme hızını düşürmenin size büyük faydaları olacaktır. Bunun içinde mobil e-ticaret sitenizin gerçek alamda mobil cihazlarla uyumlu olması büyük önem taşıyor.

Tüm bu ipuçları e-ticaret sitenizin sadece mobil cihazlar ile tam uyumlu olmasını sağlamakla kalmayacak, Google tarafından mobil arama motoru optimizasyonu açısından değerlendirilen kriterlele de daha üst seviyede uyum sağlamasına katkıda bulunacaktır.

Eğer e-ticaret sitenizin sadece masaüstünde değil, mobil cihazlarda da en yüksek verimle çalışmasını ve daha fazla kullanıcıya ulaşarak daha fazla satış sağlamasını istiyorsanız IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. Siz de hazır mobil temalardan size en uygun olanını seçip hemen işe başlamak için hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!