DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil e-posta tasarımlarında dikkat edilmesi gereken 11 ipucu

Mobil e-posta tasarımlarında dikkat edilmesi gereken 11 ipucu

Mobile uyumlu e-postalar, e-posta pazarlamasında oldukça önemli bir yere sahip ve bu e-postaların tasarımlarını yaparken de bir takım unsurlara dikkat etmek gerekiyor.

Kullanıcıların büyük bir kısmı e-postalarını gün içerisinde birkaç kez akıllı telefonları üzerinden kontrol ediyor, bu nedenle de bir e-ticaret şirketi olarak e-postalarınızın mobil cihazlar üzerinde rahat bir şekilde açılması gerekli.

Mobile uyumlu e-postalarınızı tasarlarken dikkat etmeniz gereken bir takım ipuçlarını sizleri bu yazıda paylaşacağız.

Tasarım

Navigasyon kolay olmalı

Gönderdiğinize-postalarınızın navigasyonları oldukça kolay olmalı. Kullanıcılar akıllı telefonlarının ekranları üzerinde sadece aşağı yukarı kaydırma işlemi yaparak e-postanızı görüntüleyebilmeli.

Sadelik ön planda olmalı

E-postanızın içeriğinin sade bir görünüşü olması gerekiyor. Renk seçimleriniz, görsellerin yerleşimi mümkün olduğunca sade bırakılmalı. Kullandığınız Call to Action (CTA) butonlarının da bu sadeliği yansıtması ve göze çarpan bir şekilde olması gerekiyor.

Gereksiz öğe ve görselleri tasarımdan kaldırın

Tasarımınızı yaparken, gereksiz görsellere ve diğer öğelere de yer vermemeniz gerekiyor. Okuyucular, bu gönderi üzerinde sadece sizin iletmek istediğiniz metine ulaşabilmeliler. Odak noktalarını kaybettirecek, gereksiz görsel ve bilgileri eleyerek, e-postalarınızın okunma oranını daha da artırabilirsiniz.

Fonta ve büyüklüğüne dikkat edin

Süslü ve zor okunan fontlar e-posta pazarlamada size sorun çıkartacaktır. Akıllı telefonlar ya da tabletler üzerinden okuyucular bu fontları okumakta zorlanabilirler. Bu nedenle de sade bir font seçmenizde yarar var.

Fontunuzun büyüklüğü de oldukça önemli. Bu gönderilerde minimum font büyüklüğünüz 13 piksel olmalı. Bunun altındaki font boyutları, akıllı telefon tarafından düzeltilebilir ve bu da tasarımınızı bozabilir. 13 piksel, birçok akıllı telefondaki minimum font boyutu olduğu için bunun altındaki fontları kullanmamanız gerekmektedir.

Kontrast oluşturan arka fon ve görseller kullanın

Öne çıkartmak istediğiniz görsellerinizi arka plandan ayrıştıracak renkler kullanın. Burada kontrast oluşturan renkler seçmek, öne çıkartmak istediğiniz görselin daha çok dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Yazılarda farklı renkler kullanmayın

E-postanızın içeriğindeki metinleri yazarken farklı renkler kullanmak doğru bir tutum olmayacaktır. Bu tür renkli yazılar okuyucularda Spam algısı yaratabilir. Bu nedenle tasarımınızda yazılarınız için en fazla 2 farklı renk kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Bir renk metinleriniz bir renk ise yönlendirme yaptığınız linkleri gösteren renk olabilir.

İçerik

Metinlerinizi kısa tutun

Mobil e-posta gönderimlerini ele aldığımızda uzun metinler okuyucuları yoracaktır ve bu da okunma oranınızın düşmesine neden olacaktır. Ürünlerinizin tanıtımını yaparken ilgi çekici metinler oluşturabilirsiniz; ancak bu metinlerinizi birkaç cümle içinde sınırlı tutmanız gerekmektedir.

Gereksiz ve kafa karıştıracak metinlerinizi bu gönderilerden kaldırmanız okunma oranlarınızı artırabilir. Ürün hakkında daha detaylı bilgi sunmak için okuyucuları internet sitenize yönlendirebilirsiniz. Böylelikle hem gereksiz metinlerden kurtulmuş hem de tüketicileri internet sayfanıza çekebilirsiniz.

Gereksiz başlık ve linkleri kaldırın

E-postalarınızda kafa karışıklığı yaratacak gereksiz başlıkları ve linkleri de kaldırmanız gerekiyor. Vermek istediğiniz mesajla bir ilgisi yoksa ya da şirket politikalarınızla ilgili bir detay olmadığı sürece bu öğeleri tutmamalısınız.

Görsel ve video kullanımı

Görsellerinizi optimize edin

E-posta içinde kullandığınız görselleri mobil cihazlara göre optimize etmeniz gerekiyor. Her mobil cihazın ekran ölçüleri ve çözünürlüğü farklıdır ve bu nedenle her cihazda bu görseller farklı şekillerde görünür. Bu nedenle e-postalarda kullandığınız görselleri hazırlarken bu farklı çözünürlükleri destekleyecek şekilde yapmalısınız.

Gereksiz görsellere yer vermeyin

Gereksiz detaylar mobile uyumlu e-postalarda kafa karışıklığı yaratıyor, bunu yukarıdaki maddelerde de anlattık. Bu nedenle e-postalarınızda vermek istediğiniz mesajı yansıtacak görseller haricinde görsel öğeler kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Videolarınızı optimize edin

Ürün tanıtımı ya da reklam amaçlı videolarınızı e-postalara ekleyebilirsiniz. Ancak bu videoların boyutlarını da optimize etmeniz gerekiyor. Farklı çözünürlükteki cihazlarda bu videolar açıldığında cihazın ekranına sığmalı. Video pencesinin bu ekranlara sığmaması durumunda tasarımınız bozulacaktır ve mobil uyumluluğu kaybedecektir.

Bu sebeple video yerleştirmeleri yaparken mobil uyumluluğa özen göstermeniz gerekiyor. Son dönemlerde e-postalarda video kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı ve bu videoların sağladığı geri dönüşüm oranları ciddi oranda arttı. Bu nedenle e-postalarınızda videolara yer verebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “E-posta pazarlamada video kullanımının önemi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!