DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil çağda e-ticaret için e-posta pazarlaması konusunda pratik ipuçları

Mobil çağda e-ticaret için e-posta pazarlaması konusunda pratik ipuçları

Günümüzde e-ticaretin en önemli pazarlama araçlarının başında e-posta pazarlaması geliyor. Hedef kitleye doğrudan ulaşmanın kolay, düşük maliyetli ve yüksek etkili olduğu e-posta pazarlaması tüm sektörlerdeki değişimden payını alıyor.

Mobil kullanım çok büyük bir hızla yaygınlaşması ve e-postaların ağırlıklı olarak mobil cihazlarda görüntüleniyor olması e-ticaret işlerini büyütmek için e-postadan faydalanmak isteyenlerin de önlemler almasını gerektiriyor.

Peki, bu değişim e-ticaret için e-posta pazarlamasını nasıl değiştirdi ve mobil çağda daha etkili bir e-posta pazarlaması için nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

E-postalarınızın düz-metin (plain-text) versiyonlarını oluşturun

Farklı e-posta hesapları, gelen postaları spam kutusuna gönderme konusunda farklı davranışlar sergileyebilirler. Gönderdiğiniz e-postaların, müşterilerin gelen kutularına düştüklerinden emin olmak için düz metin sürümlerini de oluşturmanız da fayda var. Çoğu e-posta sağlayıcı e-posta içeriklerinde, hem düz-metin hem de zengin-metin (rich-text) formatını görmek istiyor.

Görsellerinize mutlaka alternatif metin ekleyin

Pek çok e-posta sağlayıcısının varsayılan ayarlarında görseller engellenir. Bu durum alıcıların, gönderdiğiniz e-postaları tam olarak görüntüleyebilmek için ayrı bir işlem yapmalarını gerektirir. Görsellerinize eklediğiniz alternatif metinler sayesinde alıcılar görsellerinizi göremeseler de vermek istediğiniz mesajı okumalarını sağlamış olursunuz.

E-postanızın çevrimiçi versiyonunu postaya ekleyin

Bazı mobil cihazlarda ve e-posta istemcilerinde HTML desteği olmadığı için e-posta içeriklerinizi görüntüleyemeyebilirler. E-posta içeriğinin çevrimiçi bir sürümünü hazırlayıp e-postanın içine bunun bağlantısını koyarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. HTML desteklemeyen cihazlar ya da e-posta sağlayıcıları kullanan kullanıcılar bu sayede e-postanızı sizin istediğiniz şekilde görüntüleyebilirler.

Bağlantılarınızın doğru çalıştığından emin olun

E-postalarda, sitenizde insanların görmek istedikleri sayfalara yöneltecek bağlantılar olsun ve bunların hepsinin de doğru adreslere gittiğinden, kırık bağlantı olmadığından emin olun. Kullanıcılar sizden gelen e-postaları pek çok farklı platformda ve ortamda okuyorlar. Bağlantılarınızın her platformda düzgün çalışmasına mutlaka önem verin.

Günümüzde e-ticaretin en etkili araçlarından biri olan e-posta pazarlaması için optimizasyon şart. Etkili bir e-posta optimizasyonu için bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, IdeaSoft güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. IdeaSoft ile tanışmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-posta Pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!