DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobil alışverişte olumsuz müşteri deneyiminin e-ticaret sitenize etkisi olur mu?

Mobil alışverişte olumsuz müşteri deneyiminin e-ticaret sitenize etkisi olur mu?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, alışkanlıklarımızdan davranışlarımıza, ihtiyaçlarımızdan beklentilerimize kadar hayatımızın her alanında büyük değişimler yaşanıyor. Teknolojik gelişmelerin en çok etkilediği alanların başında ise satış ve pazarlama geliyor. Özellikle tüketici davranışlarındaki büyük değişimlerin yansımasıyla bu sektörlerdeki işletmeler bu değişimlere adapte olabilmek için yoğun olarak çalışıyor.

Örneğin son yıllarda mobil cihazların sunduğu avantajların artması ve internet erişiminin yaygınlaşması, internet kullanıcılarını mobil cihazlara yönlendirdi. Kullanıcılar artık e-postalarını kontrol etmek, sosyal medyayı takip etmek, forum paylaşımlarında bulunmak, haber almak, bilgi aramak ve alışveriş yapmak gibi her türlü ihtiyaçlarını mobil cihazları üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyorlar. Bu paralelde birçok işletme de mobil cihazlar üzerinden hedef kitlelerine ulaşabilmek için sitelerini mobil uyumlu hale getirmeye başladı.

Artan mobil alışverişlerin, e-ticaret işletmelerinin de bu alanı değerlendirmesini neredeyse bir zorunluluk haline getirdiğini söyleyebiliriz. Fakat bu konuda yeterince düşünülmeden atılan yanlış bir adımın, mobil alışveriş sırasında müşterilerin sorunlar yaşamasına sebep olabileceğini ve bunun da büyük kayıplara sebep olabileceğini unutmamakta fayda var. Mobil alışverişlerinde kötü deneyim yaşayan tüketiciler ile ilgili yapılan bir anket araştırması böyle bir durumda karşılaşabileceğiniz sorunları net bir şekilde gözler önüne seriyor.

İşte, olumsuz mobil alışveriş deneyimiyle ilgili anketten çıkan çarpıcı sonuçlar…

– Mobil alışverişleri sorunla karşılaşan tüketicilerin yüzde 30’u bir daha asla aynı mağazayı tercih etmeyeceklerini söylüyor.

– Mobil alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 88’i alışverişleri sırasında olumsuzluk yaşıyor.

-Olumsuz mobil alışveriş deneyimi yaşayan tüketicilerin yüzde 42’si rakip bir şirketten alışveriş yapmaya başlayacaklarını söylüyor.

– Mobil alışverişleri sırasında olumsuz deneyim yaşayan tüketicilerin yüzde 29’u beğendikleri o online mağazayı en az bir yıl tekrar ziyaret etmeyeceklerini belirtiyor.

– Mobil alışveriş yapanların yüzde 26’sı mobil ödeme sistemlerinin pratik olmadığını düşünüyor.

– Mobil alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 46’sı ürün görsellerinin çok küçük olduğu ve karar vermenin zor olduğu görüşünde.

– Mobil alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 41’i güvenlik konusunda içlerinin tam anlamıyla rahat olmadığını söylüyor.

– Mobil cihazları üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 51’i mobil e-ticaret sitelerinin navigasyonunun zor bulduklarını ifade ediyor.

Bu anketin sonuçlarından da anlaşılabileceği gibi, eğer mobil e-ticaret siteniz müşterilerinize sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşatamazsa, bu, e-ticaret işinizi tümünü etkileyecek bir probleme dönüşebilir. Bu nedenle hedef kitlenize mobil cihazları üzerinden de satış yapabilmek ve onları memnun edebilmek için mobil e-ticaret sitenizin kaliteli, profesyonel ve sağlam bir altyapıya sahip olduğundan emin olmanız çok önemli.

IdeaSoft müşterilerimiz bu açıdan çok şanslı, çünkü mobil e-ticaret sitesi desteğimizle e-ticareti en başarılı şekilde mobil ortama taşıyoruz. Siz de e-ticaret işinizin her alanında başarılı olmak ve kusursuz müşteri deneyimleri yaşatmak için hemen demo hesabınızı oluşturun, kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!