DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mevcut müşterilerinize daha fazla satış yapmanın 4 yolu

Mevcut müşterilerinize daha fazla satış yapmanın 4 yolu

E-ticaret sitenize yeni müşteri kazandırmak için yapacağınız çalışmaların maliyeti, mevcut müşterilere daha fazla satış yapmaya yönelik çalışmaların maliyetinden daha yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Bu durum, birçok işletme için olduğu gibi; farklı kampanyaların, reklam gösterimlerinin ve maliyeti artıran dönüşüm faaliyetlerinin olduğu, rekabetçi e-ticaret arenası için de önemli.

Enerjinizi, zaten sizi tanıyan müşterilerinize yöneltmenin maliyetinin daha düşük oluşu bile tek başına yeterli olduğu halde, yeni müşteri kazanmaya çalışmak yerine mevcut müşterilere yeni satışlar yapmanın e-ticaret siteniz karlılığı açısından da daha faydalı olabilir.

Peki, mevcut müşterilerinize nasıl daha fazla satış yapabilirsiniz? IdeaSoft, sizlere e-ticaret sitenizde mevcut müşterilerine daha fazla satış yapmanızı sağlayacak 4 önemli ipucu sunuyor…

1.Düzenli e-bülten gönderimi

Mevcut müşterilerinizle ilişki kurmak ve bu ilişkiyi sürdürmek için, e-posta listeniz son derece önemli. Düzenli olarak, müşterilerinize e-bülten göndermek; kendinizi onlara hatırlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri.

E-bülten gönderdiğiniz müşterilerinizle, sosyal medya yoluyla bağlantı kurarak da dönüşüm oranınızı artırabilir; gerçekleştireceğiniz e-posta pazarlama kampanyalarıyla tüm müşterilerinizi tekrar satın almaya yönlendirebilirsiniz.

2.Doğru zamanda doğru ürün e-postaları gönderin

Ürününüzün ne kadar ömrü olduğunu biliyorsanız; kırılabilir, bozulabilir veya tükenebilir bir ürününüz varsa, ‘uykuda’ olan müşterilerinizi sanal mağazanıza geri getirme konusunda bu durumdan fazlasıyla yararlanabilirsiniz.

Tüketmeniz gereken ürün stoklarını göz önünde bulundurarak; müşterilerinize doğru zamanda, doğru mesajlar veren e-postalar göndermeniz faydalı olabilir. E-postalarınızın içerikleriyle; müşterilerinizin bilgilenmesini sağlarken, aynı zamanda e-ticaret sitenizin onların zihinlerinin üst sıralarına yerleşmesini de kolaylaştırabilirsiniz.

3.Sosyal medya paylaşımlarını artırmak

Sosyal medya, tümüyle “ilişki kurma” ve geliştirme amacına hizmet eden platformlardan oluştuğu için; mevcut müşterilerinizle ilişkinizi geliştirmeniz açısından da çok önemli.

Sosyal ağlardaki sayfalarınızı takip eden kullanıcılar sizin en sadık müşterileriniz ve marka elçileriniz olabilir. Bu kullanıcılar aynı zamanda, yeni ürünleriniz ve promosyonlarınız konusunda da daha fazla haber almak isteyebilir. Bu nedenle; e-ticaret sitenizin trafiğini artıracak kullanıcılarla ve mevcut müşterilerinizle bağlantı kurmak için, sosyal medya platformlarında düzenli olarak paylaşımda bulunmanız gerekiyor.

Facebook’un markaları ücretli reklamlara yönlendirmek amacıyla geliştirdiği algoritmalar nedeniyle, gönderilerinizin yalnızca yüzde 5 ile 10 arasında bir oranını takipçilerinize gösteriyor. Bu nedenle Facebook başta olmak üzere sosyal ağlarda sık paylaşımda bulunmanız, paylaşımlarınızın tüm takipçi ve müşterilerinize ulaşabilmesi açısından çok önemli. Sosyal medyadaki paylaşım sıklıklarıyla ilgili farklı görüşler olsa da; genellikle günde 1 veya 2 kez paylaşımda bulunup, takipçilerinizle etkileşimlerinize bakarak, paylaşım sıklıklarınızı belirleyebilirsiniz.

4.Sürpriz hediyeler göndermek

Sitenizi yeniden ziyaret etmeleri için en iyi müşterilerinize; ürünlerinizin dikeyine, ürün karma ve marjlarınıza uygun küçük hediyeler sunmanız, keyifli bir sürpriz olabilir.

Beklenmedik hediyeler; olumlu bir eyleme, olumlu bir karşılık verme güdüsünü harekete geçirerek, mevcut müşterilerinizin sadık müşterilerinize dönüşümünü hızlandırabilir. Bu nedenle en iyi müşterilerinize; stratejilerinize uygun, sürpriz hediyeler gönderebilirsiniz.

Sanal mağazanızdan, ürün veya hizmetlerinizden haberdar olan mevcut müşterilerinize; yeni müşteriler için ayırmanız gereken bütçe, zaman ve enerjiden çok daha azını ayırarak satışlarınızı artırmanız mümkün. IdeaSoft yalnız bu konuyla ilgili değil; dijital pazarlamayla ilgili tüm sorunlarınızda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışarak satışlarınızı artırmak için, ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!