DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Meta açıklaması yazarken sık yapılan yanlışlar neler?

Meta açıklaması yazarken sık yapılan yanlışlar neler?

Meta açıklamaları SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Web sitelerinin arama motorlarında doğru bir şekilde indekslenmesi ve sayfa değerinin artması için meta açıklamalarının doğru bir şekilde hazırlanması gerekir.

Meta açıklaması, bir sayfanın içeriğinin özet olarak yazılmasıdır. Bu açıklamada sayfanın içerdiği konu kısa bir şekilde ele alınır ve arama motorları bu özet metni de baz alarak sayfayı indeksler.

Bu açıklamaların yazımında yapılan yanlışlar da sayfaların doğru bir şekilde arama sorgularında yer almamasına ve sayfa değerinin düşmesine neden olur. Bu rehberimizde de firmaların sık olarak yaptığı meta açıklama yanlışlarını ele alacağız.

İlgili rehber: Meta açıklaması nedir ve yazarken nelere dikkat etmelisiniz?

Birebir aynı meta açıklamaları yazmak

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de herbir sayfa için aynı meta açıklamasını kullanmak olacaktır. Site üzerindeki her sayfa içeriği farklı olduğu için, meta açıklamalarının da farklı olması gerekir. Meta açıklamalarınızda sayfanın özetini oluşturmanız gerekir ve bunu yapmayarak, tek bir meta açıklamasını birden fazla sayfada kullandığınızda sayfalarınız Google üzerinde doğru bir şekilde indekslenmeyecektir.

Bu sayfaların doğru bir şekilde indekslenmemesi de arama sorgusu yapan kullanıcıları yanlış sayfalara yönlendirebilir ve bu da kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkiler.

Karakter limitine takılı kalmak

2017 yılından beri Google meta açıklamalarının uzunluğunu 160 karakterden 320 karaktere çıkardı. Bu sayede sayfa içeriğini daha iyi bir şekilde ele alabilir ve özet metinlerinizi daha detaylı bir hale getirebilirsiniz.

Karakter limitine bağımlı kaldığınızda bu özet metinlerini doldurmak için ilgili olmayan ve meta açıklamasını bozacak metinler oluşturabilirsiniz. Bunun yerine daha doğal bir dil kullanarak anahtar kelimelerinizle beraber anlamlı cümleler oluşturmak daha faydalı bir yaklaşım olur.

Anahtar kelimeler kullanmamak

Anahtar kelime kullanımları meta açıklamalarında oldukça önemlidir. Sayfalarınızın arama sorgularına daha iyi bir şekilde yanıt verebilmesi için bu açıklamalarda sayfa içeriğini en iyi şekilde yansıtacak ve arama sorgularına yanıt verecek anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Bu kelime gruplarının olmayışı, hem sayfanın doğru bir şekilde indekslenememesine hem de potansiyel organik trafiği kaçırmanıza neden olur.

Sıkıcı ve sıradan metinle yazmak

Kullanıcılar arama yaptıklarında, karşılarına çıkan sonuçları incelerken, bu meta açıklamalarına da dikkat ederler. Onların ilgisini çekmeniz ve sayfanıza yönlendirmeniz gerekir. Bu sebeple de sıkıcı ve sıradan metinlerden kaçınmanız gerekir.

İlgi çekici ve gerekli bilgileri vermeyen açıklamalar kullanıcıları kaçırmanıza neden olacağı için bu açıklamaları yazarken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu açıklamaları yazarken:

  • Metinleriniz kolay okunabilir olsun: Kullanıcıların anlayabileceği bir dil kullanmanız ve metinlerinizin rahat okunabilir olması önemlidir.

  • Sayfanın içeriği ile ilgili önemli detayları paylaşın: Sayfadaki önemli ve ilgi çekici noktaları paylaşmanız ve sayfa ile ilgili mümkün olduğunca çok bilgi vermeniz gerekir.
  • Sayı ve semboller kullanın: Meta açıklamalarınızda sayılardan ve sembollerden yararlanmak, bu içerikleri daha dikkat çekici bir hale getirecektir.
  • Müşterileri odak noktasında tutun: Meta açıklamalarınızı müşterileriniz için hazırlayın. Onların merak ettikleri sorulara yanıt verecek ve onların satın alma kararlarını etkileyecek cümleler oluşturun.
  • Eyleme çağrı ifadeleri ekleyin: Son olarak da meta açıklamalarınıza bir ya da iki tane eyleme çağrı ifadesi ekleyin. Kullanıcıları belli bir eyleme geçirmek için bu özet metnini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!