DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

En iyi sonuçları alabileceğiniz meta açıklamalarını nasıl yazabilirsiniz?

En iyi sonuçları alabileceğiniz meta açıklamalarını nasıl yazabilirsiniz?

Meta açıklamaları e-ticaret sitenizdeki sayfaların indekslenmesinde önemli rol üstlenen öğelerden biridir. Meta açıklamaları sayfa içeriklerinin bir özeti niteliğini taşırlar ve Google’daki arama sonuçlarında başlıkların altında yer alan açıklama metinleridir.

Siteniz üzerinde bu içerikleri kendiniz oluşturabileceğiniz gibi Google bu açıklama bölümlerini kendi de belirleyebiliyor. Bu durum aram yapılan sorguya göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak yine de sizin kendi meta açıklamalarınızı yazmanız gerekir.

Meta açıklamasının ne olduğu ve nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı bilgiler için “Meta açıklaması nedir ve yazarken nelere dikkat etmelisiniz?” isimli rehberimize göz atabilirsiniz.

Bugünkü rehberimizde ise meta açıklamalarınızdan en iyi sonuçları alabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.

İdeal meta açıklama uzunluğu ne kadar olmalı?

İdeal meta açıklama uzunluğu uzun süre boyunca 150 ile 160 karakter arasındaydı; ancak Google geçtiğimiz yıl bunu 300 ile 320 karaktere kadar çıkarsa da sonrasında yine standart olan 150-160 karakter arasına taşıdı. Bu noktada Google’ın önerisi olan 150-160 karakteri kullanabileceğiniz gibi kendi siteniz için ideal olan meta açıklama uzunluğu için testler de yapabilirsiniz.

Arama motoru sonuçlarını araştırın

Hangi sektörde olursanız olur, arama motorlarındaki arama sorgularının yer aldığı sayfaları araştırmaya başlamanız gerekiyor. Bu arama sayfalarında rakip firmaların meta açıklama bölümlerini nasıl bir şekilde oluşturduklarını incelemeye başlayabilirsiniz. Bu araştırmaları etkili bir şekilde yapmak için:

  • Anahtar kelimeleri inceleyin: Arama sayfalarındaki meta açıklamalarında rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri inceleyin.
  • Rakiplerinizin neler yaptığını inceleyin: Meta açıklamasının uzunluğu, ne tür ifadeler kullanıldığı ve cümle yapılarının nasıl kullanıldığını inceleyin.

Markanız için bir dil belirleyin

Her firmanın kendine ait bir dili bulunur. Bu dil marka kimliğini belirleme açısından oldukça önemlidir. Meta açıklamalarınızda markanızın kimliğini yansıtacak bu dili kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Belli bir dil kullanmanın avantajlarından biri de farklı hedef kitlelere hitap edebilecek yaklaşımlar sergileyebilmenizi sağlar. Özellikle farklı kategorilerde ürünler satıyorsanız, meta açıklamalarınızda farklı yaklaşımlar deneyerek, farklı kitleleri yakalayacak çözümler üretebilirsiniz.

Her sayfadaki meta açıklamanız farklı olmalı

Meta açıklamalarınızın herbirinin farklı olması da oldukça önemlidir. Site üzerindeki metinleriniz ve sayfa içerikleriniz gibi meta açıklamalarınızından birbirinde farklı ve orijinal olması gerekiyor.

Kopya içerik oluşturmamanız sayfalarınızın daha doğru bir şekilde indekslenmesine yardımcı olacağı için önemlidir. Site üzerindeki her sayfanızın içeriği farklı olduğu için, meta açıklama bölümlerinin de bu sayfalarının içeriğini anlatan orijinal özet metinler olması gerekir.

Anahtar kelimeleriniz bu bölümde yer almalı

Meta açıklamalarınızda, kullanıcıların arama sorgularında kullandıkları veya aradıkları anahtar kelimelerinizin de yer alması gerekir. Bu anahtar kelimelerin yer almaması, sayfa içeriklerinizin arama sorgularına yanıt vermemesine ve bu sebeple de potansiyel trafikleri kaçırmanıza neden olacaktır.

Sayfa içeriğini anlatan ve kullanıcıların arama sorgularında kullandıkları anahtar kelime öbeklerini meta açıklamalarınızda geçirerek, arama sorgularına daha doğru yanıt verecek açıklamalar oluşturabilirsiniz.

Belli bir konu odağında hazırlayın

Meta açıklamalarınızın açık ve net bir şekilde sayfa içeriği ile ilgili olması ve bir konu odağında olması gerekir. Kullanıcıların bu içeriklere tıklamaları ve sayfayı ziyaret etmeleri için bu sayfaların ne ile ilgili olduğunu görebilmeleri gerekir. Bu bilgileri de meta açıklamalarınızda net bir şekilde vermeniz oldukça önemlidir.

Eski meta açıklamalarınızı değiştirin

Çok fazla sonuç almadığınız eski sayfalardaki meta açıklamalarınız üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Bu açıklamaları güncellemek ve sayfa içeriğini farklı bir şekilde dile getirerek, yaptığınız analizler sonrasında kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimeleri bu bölümlerde geçirme, eski sayfalarınızın arama sorgularındaki görünürlüğünü değiştirmeye başlayabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!