DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmaları için Mart ayına özel içerik pazarlama fikirleri

E-ticaret firmaları için Mart ayına özel içerik pazarlama fikirleri

İçerik pazarlama çalışmaları yapan e-ticaret firmaları kimi zamanlarda içerik fikirleri bulmakta zorlanıyorlar. Yeni fikirler bulmak ve bunları bir içeriğe dönüştürmek gerçekten zorlu bir süreç.

Böyle zamanalarda, markalar özel gün ve haftalardan yararlanabilirler. Bunun için, firmaların içerik takvimlerini oluştururken, özel gün ve haftaların tarihlerini çıkartmaları ve bu günlere özel içerikler hazırlamaları gerekiyor.

E-ticaret firmalarının Mart ayında içerik oluştururken, üzerinde durabilecekleri bazı önemli günleri ve bu günler hakkında neler yapabileceklerine dair bazı fikirleri sizlerle paylaşacağız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Mart ayının başında kutlanan bu günde, kadınlara özel çalışmalar yapabilirsiniz. Hem blog çalışmalarınızda hem de sosyal medya içeriklerinizde, Dünya Kadınlar Günü’ne özel görsel çalışmalar yapabileceğiniz gibi, bu güne dair ilginç bilgilerin yer aldığı blog yazıları, videolar ve fotoğraf çalışmaları da hazırlayabilirsiniz.

14 Mart Dünya, Bir Soru Sor Günü

Ülkemizde çok bahsi geçmeyen bir gün olsa da aslında içerik işi ile ilgilenen markaların özellikle üzerinde durmaları gereken günlerden biri. 14 Mart’ta kutlanan bu günün eğlenceli bir hale getirebilir ve bir pazarlama çalışmasına dönüştürebilirsiniz.

Sosyal mecralar üzerinden, tüketicilerden gelen soruları yanıtlayacağınızı duyurabilir ya da ünlü bir isim ile beraber bir pazarlama çalışması yapabilirsiniz. Bu ünlü kişiyi, canlı yayında tüketicilerle buluşturabilir ve bu yayın süresinde, tüketicilerin sorularını yanıtlayabilirsiniz.

Snapchat ya da Periscope gibi mecralar, bu gün için oldukça uygun mecralar olacaktır. Bu içerik pazarlama çalışmalarına birkaç gün önceden başlamanız yararlı olacaktır; çünkü internet kullanıcılarının bu kampanyadan haberdar olmaları gerekiyor. Onları haberdar ederek, konuk edeceğiniz kişinin, gelecek soruları yanıtlayacağını duyurarak ön çalışmalar yapabilirsiniz.

Hem bu özel güne yönelik bir çalışma yapmış hem de tüketicilerle doğrudan etkileşime geçecek bir pazarlama kampanyası hazırlamış olursunuz.

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü

Dünya Tüketiciler Günü’nde tüketici hakları, tüketicilerin memnuniyeti ve tüketici sorunlarına değinerek, bu konular hakkında internet kullanıcılarını bilgilendirici içerikler hazırlayabilirsiniz.

Özellikle internetten alışverişlerde, internet kullanıcıları tüketici hakları konusunda çok fazla bilgili değiller. Bu durumu kendiniz için bir avantaja çevirerek, online alışverişlerde tüketici hakları konusunda, onları bilgilendirebilir, internetten alışverişlerin güvenliği konusunda içerikler hazırlayarak bu güne özel içerikler sunabilirsiniz.

Tüketici haklarını savunan ve onları bu konuda bilgilendiren bir firma olarak, marka değerinizi de artırmış olursunuz.

18 Mart Çanakkale Zaferi

Tarihimizde önemli bir yeri bulunan Çanakkale Zaferi de Mart ayında kutlanıyor. Kadınlar Günü’nde olduğu gibi bugünün tarihine yönelik bazı ilginç bilgi ve detayları paylaşabilirsiniz. Sosyal mecralarda paylaşmak için görsel ya da video çalışmaları da hazırlayabilirsiniz.

Bahar Temizliği

Özel bir gün olmasa da, İlkbahar’ın gelmesiyle beraber kışın yorgunluğu da üstlerimizden atılır. Tabii ki bununla beraber Bahar Temizliği’ne de başlarız. Sadece fiziki olarak değil, soyut olarak da bir temizlik ortaya çıkar ve bu da içerik anlamında birçok olasılığın önünü açar.

Doğrudan anlaşılan anlamıyla, bahar temizliği konsepti üzerinde de durabileceğiniz gibi “hayatınızda bazı şeyleri değiştirmenin zamanı geldi” fikrini de aşılayabilirsiniz.

Bahar temizliği için kontrol listeleri, araçların bahar bakımına hazırlıkları, evde yapılacak temizlikler, kışlıkların kaldırılması, temizlik ve bakımla ilgili rehberler ve ipuçları gibi farklı konu başlıkları bu konseptte kullanılabilecek içerik fikirlerinden bazıları.

Doğanın uyanışıyla beraber, insanlar da bazı şeyleri değiştirmeye başlayacaklardır ve içerik çalışmalarınızda “değişim” ya da “yenilenme” temaları üzerinde durabilirsiniz.

İlkbahar modasına geçiş

Havaların ısınmasıyla beraber, günlük kıyafetlerimiz de değişmeye başlıyor. Tabii ki bu da moda ile ilgilenen markaları yakından ilgilendiriyor. Mart’la beraber artık İlkbahar modasına geçiş yapıyoruz. Moda ve stil odaklı çalışmalar yapan e-ticaret firmalarının, bahar modalarını yakından takip etmeleri gerekiyor.

İlkbahar modasından örnekler, bahar aylarında giyim üzerine tavsiyeler, stil önerileri, güzellik bakım ipuçları, bahar makyajı önerileri gibi birçok alanda içerikler oluşturmak mümkün.

Günlük tavsiyelerin yanı sıra, daha detaylı anlatımlar için görsellerle süslenmiş blog yazıları ya da video çalışmaları yapmak da mümkün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!