DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markanız için dijital ajans seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Markanız için dijital ajans seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Online mecralardaki tanıtım ve bu mecraların yönetimi için bir dijital ajansla anlaşmadan önce bir takım konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru bir dijital ajansla çalışmak, marka bilinirliğinizi artıracağı gibi satışlarınızı da olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Sektörde birçok dijital ajans bulunuyor. Ancak hangisinin sizin için doğru ajans olacağını belirlemeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için de ajansı seçmeden önce hem kendinize hem de ajansa bir takım sorular sormanız gerekiyor.

Beklentilerinizi belirleyin

Öncelikle marka olarak beklentilerinizi belirlemelisiniz. Siz ne istediğinizi bilmediğiniz takdirde doğru bir ajansla çalışma imkanınız olmayacak. Dijital tarafta ne gibi çalışmalar yapılmasını istediğinizi ve bu çalışmalar sonrasında ne elde etmek istediğinizi açık ve net bir şekilde karar vermelisiniz.

Beklentilerinizi açıkça ajansa ifade edin

Dijital pazarlama tarafından ne tür çalışmalar yapılmasına ve beklentilerinize karar verdikten sonra, görüştüğünüz ajansa bu beklentileri açık bir şekilde belirtin.

Bu süreçte tabii ki karşılıklı fikir alışverişleri olacaktır; ancak sizin beklentilerinizi karşılamayan ya da onlarla uyumlu olmayan önerilere yönelmemelisiniz. Burada önemli olan sizin beklentilerinizin tam olarak karşılanabilmesi.

Onların uzmanlık alanlarını sorun

Her ajansın uzman olduğu farklı alanlar olacaktır; bu nedenle de onlara uzman oldukları alanları sorun. Onların uzman oldukları alanlar sizin beklentilerinizi karşılamayabilir. Uzmanlık alanları sizin beklentilerinizi karşılayabilecek olan ajanslarla çalışmak, bu alandaki bütçenizin daha iyi bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Örnek çalışmalar isteyin

Ajanslardan yaptıkları diğer işlerden örnek çalışmalar sunmalarını isteyebilirsiniz. Daha önceden yapmış oldukları çalışmaları, ajansın online taraftaki performansını ve başarısını sizlere gösterecektir. Az tecrübesi olan ya da başarılı işlere imza atmamış ajanslar sizin için doğru tercih olmayabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Doğru soruları sorun

Ajanslarla yaptığınız görüşmelerde onlara doğru soruları sormanız da oldukça önemli. Bu görüşmelerde sorabileceğiniz bazı örnek soruları aşağıda paylaşıyoruz.

  • İnternet sitenizin tanıtımını yapmak için ne gibi çalışmalar yapacaklar?
  • Dijital pazarlamanın hangi alanında daha güçlüler?
  • Arama motorlarında ilk sayfada sıraladıkları internet siteleri hangileri?
  • Sizin için çalışacak ekipte kimler yer alıyor?
  • Anahtar kelime ve içerik üretimi kim yapıyor?
  • Sosyal mecralarda ne gibi faaliyetler yapacaklar?

Raporlama sistemleri hakkında bilgi alın

Bir ajansla çalışırken, işlerin takibini birebir yapmanız mümkün değil. Bu nedenle de belli aralıklarla (genellikle aylık) raporlamaların yapılması gerekiyor. Bu aylık raporların nasıl yapılacağını ve ne kadar düzenli yapıldığını sormanız gerekiyor.

Çalıştığınız ajansın, bu raporlamaları düzenli ve kapsamlı bir şekilde yapıyor olması gerekiyor. Bu raporlamalar olmadan, ajansın sizin için yaptığı çalışmaları takip edemezsiniz. Bu da bu işe ayırdığınız bütçenin ne kadar etkin kullanıldığını takip edememenize neden olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!