DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markalaşma yolunda e-ticaret sitenizi rakiplerinin önüne geçirebilecek 4 strateji

Markalaşma yolunda e-ticaret sitenizi rakiplerinin önüne geçirebilecek 4 strateji

İnternet kullanıcılarının birçoğu e-ticaret sitelerinin müşterileri arasında yer alıyor. Online mağazaların artışıyla birlikte sektörde yaşanan rekabet müşterilerin farklı alternatifleri değerlendirerek seçim yapmasını kolaylaştırıyor. Böylece geleneksel pazarlamada işletmelerin elinde olan güç online dünyada müşterilerin eline geçiyor.

Müşteriler internette artık, aynı ürünün başka bir sitede daha düşük bir fiyatla satıldığını fark ettikleri anda ya da hizmet anlayışından memnun olmadıkları durumda hemen farklı bir siteye yöneliyor. Bu nedenle, e-ticaret sitenizin bir marka stratejisinin olması; müşterilerinizi elinizde tutmanız ve onların sadakatini elde etmeniz açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca “markalaşmak” e-ticaret sitenizi fiyat konusunda diğer sitelerle rekabet etme zorunluluğundan kurtararak, sektörde bir adım öne geçmenizi kolaylaştırıyor.

IdeaSoft olarak e-ticaret sitenizin, rakiplerinin önüne geçmesini sağlayacak 4 önemli strateji ve e-ticarette markalaşmaya yönelik önemli ipuçları sunuyoruz.

1. Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi

Önemli detaylarla özelleştirilmiş ambalajlar ve güzel bir işçilikle artı değer katılmış ürünler; online sipariş deneyimini farklılaştırarak, müşteri memnuniyetini artırıyor. E-ticaret sitenizi kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi sağlama üzerine konumlandırdığınızda, bu konuda müşteri davranışlarını yakından takip etmeniz ve pazarlama stratejinizi bu doğrultuda oluşturmanız gerekiyor. Bu noktada sadece satış amacı gütmeyip, müşteriye fayda sağlamaya odaklanmanız faydalı olabilir.

2. Markalaşma kurallarını değiştirme

Markalaşma kurallarını değiştirmenin amacını; insanların markanız hakkında konuşmasını sağlayarak, alışılmamış bir şekilde markanıza yer açmak olarak açıklayabiliriz. Çünkü cesur ve ses getirecek bir marka stratejisi, marka oyununun kurallarını da değiştirecektir. Bu konuda risk almanız, e-ticaret sitenize beklenenin üstünde bir ilgi ve dikkat çekmenizi sağlayabilir. Bu nedenle; eğer ürününüz ilginç veya benzersiz ise pazarlama çabalarınızı, markalaşma kurallarını değiştirme üzerinde konumlandırabilirsiniz.

3. Müşteriye değer verme stratejisi

Online dünyada bir marka olmak için; e-ticaret sitenizin pazarlama faaliyetlerini, müşterilerinizden aldıklarınızı yine onlara geri verme strateji doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret sitenizin, müşterilere değer verme misyonu; onların yaşam boyu müşterileriniz olmalarını sağlamanın da en garantili yolu olabilir. Bu konuda, e-ticaret sitenizde ne kadar satış yapmış olursanız olun; örneğin kârınızdan küçük bir yüzdeyi hayır kurumlarına bağışlayarak, müşterilerinize teşekkür edebilirsiniz. Böylece sosyal sorumluluk alanında da görevinizi yerinize getirebilirsiniz.

4. Benzersiz fırsatlar sunmak

E-ticaret siteniz için bir marka stratejisi oluşturmanız için, öncelikle benzersiz bir fırsat sunmanız gerekiyor. Bu noktada amacınızın; markanızı rakiplerinizden farklılaştırmak ve müşterilerinizin, e-ticaret sitenizden ürün satın alması için bir neden ortaya koymak olduğunu unutmamanızda yarar var. Ayrıca marka stratejinizin, ürünleriniz ve işiniz hakkında bir hikayeyi veya benzersiz yanınızın felsefesini vurgulaması da önem taşıyor.

E-ticarette markalaşmanın ipuçları

E-ticaret sitenizi, rakiplerinizden farklılaştıracak şeyi ortaya çıkarmak için bir beyin fırtınası yapabilirsiniz. Beyin fırtınası sırasında aşağıdaki sorular size yardımcı olabilir.

– E-ticaret sitenizin müşterileri işinizle ilgili ne düşünüyor?

– E-ticarette bir misyonunuz var mı?

– Ürününüz/ürünleriniz hangi sorunu/sorunları çözüyor?

– Potansiyel müşterileriniz e-ticaret sitenizle ilgili ne düşünüyor?

– Müşterilerinizle e-ticaret siteniz arasında nasıl bağ kuracaksınız?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla bir “marka felsefesi” sayfası ve müşterilerin hakkınızda ne düşündüklerini gösteren bir “müşteri yorumları” sayfası oluşturabilirsiniz. Ayrıca, profesyonel bir pazar araştırması yapabilir veya bu konuda var olan müşterilerinize ya da sitenizin ziyaretçilerine kısa bir anket uygulayabilirsiniz.

Paylaştığımız stratejilerle ve ipuçlarıyla, e-ticarette marka olma yolunda; siz de rakiplerinizden farklılaşarak onların önüne geçebilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle destek oluyor. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiMarkalaşmaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!