DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markalar Snapchat’ten yararlanarak nasıl kampanyalar düzenleyebilirler?

Markalar Snapchat’ten yararlanarak nasıl kampanyalar düzenleyebilirler?

Genç kullanıcılar arasında oldukça popülerleşmeye başlayan Snapchat, son dönemlerde markaların da ilgi odağı olmaya başlıyor. Z kuşağını hedefleyen bir markaysanız, pazarlama çalışmalarınızda Facebook’u biraz daha geri plana atarak Snapchat gibi farklı ve gençlerin kullandığı bir mecraya yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Neden Snapchat?

Z kuşağı, farklı zevklere sahip olan bir kuşak ve Facebook, artık bu kuşağın ailelerinin kullandığı bir sosyal mecra oldu. Bu nedenle de Z kuşağı artık Facebook’ta çok fazla aktif olmak istemiyor. Hem ailelerinin devamlı gözetiminde olmak istemiyorlar hem de artık Facebook’u sıkıcı buluyorlar. Bu da Snapchat’in biraz daha öne çıkmasını sağlarken, markalara da yeni fırsatlar doğuruyor.

Z kuşağının yanı sıra Y kuşağının da bir bölümü bu mecrada yer alıyor. Z kuşağı henüz satın alma gücüne ulaşmamış olsa da bu kitle, markalarla bir bağ kurabilecek yaşta. Aynı zamanda Y kuşağının da ilgisini çekebildiğiniz bir mecra olması nedeniyle de Snapchat, üzerinde durulması gereken mecralardan biri.

Snapchat hakkında bilmeniz gerekenler

Snapchat üzerinde yayınlanan içerikler sadece 24 saatlik bir süre dilimi içinde yayında oluyor. Yani burada uzun soluklu kampanyalar yapmak yerine günlük içeriklere ağırlık vermeniz gerekiyor.

Markalar bu mecradan yararlanırken, günlük hikayeler oluşturma özelliğinin üstünde duruyorlar. Bu günlük hikayeleri fotoğraf ya da videolar ile sunmanız mümkün. Günde 1 milyar Snapchat hikayesi görüntüleniyor ve son dönemlerde bu platforma katılan kişilerin sayısı da hızla artmakta.

Paylaşılan gönderilerin üzerine filtre, metin, emoji, müzik ve benzeri özelliklerin de eklenebiliyor olması, kullanıcıların birçok özelliği tek bir platform yapabilmelerini sağladığı için, yaratıcı ve eğlenceli içeriklerin oluşmasına fırsat doğuyor.

Yayınlanan içeriklerin sadece 24 saat yayında olması, buradaki içerikleri daha değerli kılıyor; çünkü takipçilerinizin ilgisini çeken bir hikaye serisi oluşturduğunuzda, takipçileriniz sadece bir gün yayında olacak olan bu içeriği kaçırmak istemeyeceklerdir. Onların ilgisini çekebilmek için de yaratıcı hikayeler oluştmanız gerekecek.

Markalar Snapchat’i nasıl kullanıyor?

Marka veya ürünle ilgili günlük hikayeler yaratın

Markanız veya ürünlerinizle ilgili hikayeler kurgulayarak, bunları günlük olarak Snapchat üzerinden yayınlayabilirsiniz. Önemli olan, günlük olarak bir paylaşım yaparak, kullanıcıların bu hikayeleri takip etmelerini ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlamak.

Günlük kampanyalarınızı oluştururken, bunu 365 günlük bir süreç olarak düşünmeyin. Yeni bir kampanya sürecindeyken, bu kampanyanın tanıtımını yapmak için birkaç günlük hikaye serileri oluşturun. Böylelikle, kampanyanızın tanıtımını oldukça yaratıcı bir biçimde yapabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Çekiliş veya yarışmalar düzenleyin

Bu platform, yarışmalar düzenlemek için oldukça etkili; çünkü paylaşımlarınız sadece belli bir süre yayında olacak ve bunu yakalamak isteyen tüketiciler, markanızdan gelen içerikleri bekleyecekler. Takipçilerinizden, yaptığınız yarışma ile ilgili gönderiler paylaşmalarını isteyebilirsiniz ve onlarla birebir iletişim kurma şansınız olacaktır.

Bire bir iletişim kurduğunuzda tüketicilerle yapabilecekleriniz:

  • İsim ve e-posta adresleri isteyebilir
  • Arkadaşlarını, sayfanıza davet etmelerini talep edebilir
  • Onların sorularına yanıt verebilirsiniz.

Buradaki alternatifleri artırmak da mümkün. Bire bir görüşmelerde tüketicilerle nasıl bir iletişim yolu izleyeceğiniz sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Sahnenin arkasını gösterin

Şirketinizle ilgili detayları ve işin mutfağını göstermek için de Snapchat’ten yararlanabilirsiniz. Markaların ve özellikle de e-ticaret yapan firmaların, tüketicilerle arasında bir kopukluk olabiliyor. Bunun nedeni de tüm iletişimin bir internet sitesi ve bilgisayar üzerinden yapılıyor oluşu. Bire bir iletişimin az olması ve e-ticaret firmalarının müşterilerle yakınlık kurmalarının zor olması, iki taraf arasındaki bağın da kopuk olmasına neden olabiliyor.

Sahne arkası fotoğrafları veya videoları paylaşmak, iki taraf arasındaki bağı da artıracaktır. Şirketinizdeki çalışanların ortamlarını paylaşmak, şirket kültürünüzü tüketicilere yansıtmak ya da moda çekimleri sırasında neler olduğunu paylaşmak tüketicilerin hoşuna gidecektir.

Belli dönemlerde takipçilerinizden birinin siparişinin hazırlanışını ya da kargoya verilme sürecini paylaşarak bu kullanıcılarla etkileşime de girebilirsiniz.

Soru cevap etkinlikleri düzenleyin

Takipçilerinizin sormak istedikleri soruları bu platform üzerinde cevaplayabilirsiniz. Reklam çalışmalarınızda bir ünlü sima ile çalışıyorsanız, bu soru cevap etkinliğini Snapchat üzerinde yaparak, kullanıcıların markanızı takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Markanıza sıkça sorulan soruları burada belli bir seri haline getirerek cevaplamak da farklı bir alternatif olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!