İndirim odaklı bir pazarda marka sadakatini nasıl artırırsınız?

Tüketiciler satın alma kararlarını verirlerken, öncelikle ürünlerin fiyatlarına önem veriyor. Bu da şirketlerin, fiyat rekabetine girmesine neden oluyor. Rekabette öne çıkabilmek için markalar devamlı olarak fiyat kırmaya gittiklerinde ise bu durum bir süre sonra şirketlerin kar marjlarının düşmesine ve zarar etmelerine sebep oluyor.

İndirim odaklı bir pazarda, marka sadakatini sağlamak da bu nedenle zor oluyor. Şirketler devamlı olarak fiyat odaklı oldukları için, tüketicilere farklı açılardan yaklaşamıyorlar. Bu durumda da bazı seçimlerin yapılması gerekiyor ve sürekli fiyat kırmak üzerine gittiğinizde bir süre sonra zarar etmeye mahkum oluyorsunuz.

Bunun yanı sıra ucuz ürün satıldığı için kaliteden ödün veriliyor ve bu da marka sadakatini olumsuz etkileyebilecek bir süreç. Çünkü tüketiciler kalitesiz ürünlerden memnun kalmayacakları için, bir sonraki alışverişlerinde aynı markaları tercih etmek istemeyeceklerdir.

Burada, hem kaliteli hem ucuz satma konusunda bir paradoks oluşuyor ve markalar bu çıkmaza girmemek ve rekabeti sağlamak için doğrudan kalitesi düşük ürünlere yer vermek zorunda kalıyorlar. Peki, indirim odaklı bir pazarda, marka sadakatini artırmak için neler yapmak gerekiyor? Burada bazı önlemler almak ve bakış açınızı biraz değiştirerek tek odağınızı fiyat rekabetinde tutmamanız gerekiyor.

İlk izlenime önem verin

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Hem kişisel hem de iş hayatında, karşımıza çıkan durumlarda ilk izlenime göre kararlarımızı vermeye başlarız. Kötü bir ilk izlenim yaşandığı zaman, müşterileriniz markanızı tercih etmek istemeyebilirler.

Hangi durumlar kötü bir izlenime neden olur? Burada birçok değişken bulunuyor. Sitenizin tasarımı, ödeme seçenekleri, güvenlik, kullanıcı deneyimi, ürün görselleri veya kargo detayları gibi faktörler siteniz üzerindeki ilk izlenimi yansıtacaktır.

Bu konuda doğru adımları atarak ve kullanıcıların işini kolaylaştıracak ve aynı zamanda onların güvenebileceği bir platform oluşturarak ilk izleniminizi olumlu hale getirebilirsiniz.

Tüketicilerle iletişim kurun; fakat limitlerinizi bilin

Tüketicilerle devamlı olarak iletişime geçmek ve onlara yeni kampanya ya da fırsatlar sunmak birçok açıdan önemli. Marka sadakatini sağlamak için bu ilişkileri canlı tutmanız da gerekiyor. Fakat bu iletişimi kurarken limitlerinizi bilmeniz lazım.

Limitlerinizi bilmek derken, tüketicilerle kurduğunuz ilişkinin aşırıya kaçmamasından bahsediyoruz. Başka bir deyişle, spam yapmamalısınız. Kuracağınız ilişki, dozunda olmalı ve tüketicileri sıkmamalı.

Onlara sunabileceğiniz bir yenilik ya da kampanya yoksa, sırf e-posta gönderimi yapmak adına onlarla iletişime geçmeye çalışmayın. Devamlı e-posta gönderimi yapmak, tüketicileri sıkacağı gibi markanıza da zarar verecektir.

Müşterilerinizi ödüllendirin

Marka sadakatini artırmak sadece düşük fiyat sunmakla ilgili olan bir durum değildir. Sizden alışveriş yapan tüketicilere ulaşmak ve onlara küçük ödüller vermek de marka sadakatini artırma yollarından biridir.

Küçük indirimler ya da ürün gönderimi sırasında yapılacak bazı jestler, tüketicilerin hoşuna gidecektir. Onları ödüllendirmeye başladığınızda, aldıkları hizmetten memnun kalacakları için yeniden alışveriş yapmak isteyeceklerdir.

Sadık müşterilerinizi daha çok ödüllendirin

Sadık müşterileriniz, işinizin uzun soluklu olmasını sağlayacağı için, markanız için daha değerlidir. Markanızı başkalarına öneren ya da devamlı site üzerinden alışveriş yapan kişileri belirleyerek, sadece onlara kampanya ya da indirimler sunabilirsiniz. Yapacakları bir sonraki alışverişte ücretsiz olarak yararlanabilecekleri bazı hizmetler ya da ürünler de sunabilirsiniz.

Bu tür küçük jestler hem onların ilgisini çekecektir hem de yaptığınız bu tür çalışmaların duyulması, başka tüketicilerin de ilgisini çekerek markanıza odaklanmalarını sağlayacaktır. Ne kadar çok kişiyi sadık bir müşteri haline getirirseniz, uzun vadede o kadar çok başarılı olabilirsiniz.

Kaliteyi ön planda tutun

Yaptığınız işte kaliteyi birincil amaç olarak belirleyin. Bu sadece ürünlerinizin kalitesi değil. Siteniz üzerinde sunduğunuz kullanıcı deneyimi, satın alma sonrasında sunduğunuz müşteri desteği gibi faktörlerde de kaliteyi en üst seviyede tutmalısınız. Kalitenin yüksek oluşu, verdiğiniz hizmetin değerini fazlasıyla artıracaktır ve bu nedenle de sizinle çalışan müşterileriniz aldıkları bu kaliteli hizmetten memnun olacaklardır.

Sitenizden mutlu bir şekilde ayrılan tüketiciler, yaşadıkları bu olumlu deneyimi çevrelerindeki kişilerle de paylaşacaklardır.

Aldığınız geribildirimleri değerlendirin

Tüketicilerden aldığınız geri bildirimlerin üzerinde durmalısınız. Siz her ne kadar yaptığınız işi iyi biliyor olsanız da, bu hizmetten yararlanacak olan kişiler, müşterilerinizdir. Eğer onlar belli alanlarda sorunlar yaşıyorlarsa ve size bir takım geribildirimlerde bulunuyorlarsa, bu görüşleri dikkate almanız gerekecektir.

Geribildirimler, sizin o an göremediğiniz eksiklikleri görmenizi sağlayacağı gibi işinizi daha da geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu tür detayların üzerinde durduğunuzda, müşterileriniz tekrar alışveriş yapmaya geldiklerinde bu sorunlarla karşılaşmazlarsa, kendi görüşlerinin dikkate alındığını göreceklerdir. Bu durumda da kendilerini değerli hissedeceklerdir ve markanıza olan güvenleri ve sadakatleri artacaktır.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)