DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Az aranan kelimelerin büyük potansiyeli: Long tail SEO nedir?

Az aranan kelimelerin büyük potansiyeli: Long tail SEO nedir?

Arama motorlarının ilk zamanlarında henüz uzun cümleleri analiz edip kullanıcının ne istediğini bulabilecek alogaritmalar geliştirilmemişti ve aradığınız konuyu bulabilmek için kısa anahtar kelime veya kelime gruplarının kullanımı daha yaygındı. Yıllar içinde geliştirilen algoritmalar sayesinde bu durum da değişmeye başladı. Artık anahtar kelimelerin yanında daha uzun cümlelerle detaylı aramalar yapan kullanıcıların sayısı hızla artıyor.

E-ticaret açısından bunun anlamına bakınca karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor. Uzun kelimelerle yapılan aramaların popülaritesi de az oluyor. Bu durumu daha iyi anlatabilmek için sitenizde yapılan tüm aramaların popülaritesini aşağıdaki şekilde bir grafik olarak gösterelim. Grafikte belli bir aranma sayısının üstündeki aramalarla daha az popüler aramaları dikey bir çizgi ile ayıralım. Soldaki geniş kısım popüler aramaları, sağdaki kuyruğa benzeyen dar alan ise daha özel ve detaylı aramaları gösteriyor. İşte bu kuyruk benzeri yapıya uzun kuyruk (long tail) adı veriliyor.

Long tail ile ilgili ilginç bir gerçek daha var ki o da toplam alanlarını hesapladığımızda grafiğin sol kısmından daha geniş olması. Yani popüler olmayan aramaları topladığımızda popüler olanlardan daha fazla reyting alıyor. Detaylı aramaların taşıdığı potansiyeli bu grafik son derece açık bir şekilde gösteriyor.

Peki bu potansiyelden yararlanabilmek için ne yapmalı? İşte size bazı yöntemler…

Kelime gruplarını bulmak

İşe e-ticaret şirketinizle ilgili kelime grupları için bir liste hazırlayarak başlayabiliriz. Potansiyel müşterilerinizin sizin ürünlerinizi hangi cümleleri kullanarak arayacaklarını tahmin etmelisiniz. Sizin şirket isminizi içeren birçok kelime grubu bulabilirsiniz. Örneğin;

[Şirketinizin ismi] ürünleri

[Şirketinizin ismi] alternatifleri

[Şirketinizin ismi] yorumları

Daha fazla kelime grubu bulabilmek için uygulayabileceğiniz basit bir yöntem var. E-ticaret sitenizin ismini Google arama çubuğuna girmeye başladığınızda karşınıza bazı öneriler çıkaracaktır. Google’ın önerdiği bu kelime gruplarını ve cümleleri de listenize alabilirsiniz.

Kelime gruplarını kullanmak

Listeyi kullanmak için kendi sitenizde her bir kelime grubunu hedef alan sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu sayfaların içeriği, kullanıcıların ziyaret ettikleri zaman ürün sayfalarına gidip alışveriş yapmalarını teşvik edecek şekilde düzenlenmeli. Call to action da denen bu yöntem sayesinde potansiyel müşterilerinizi e-ticaret sitenizden satın alma gerçekleştirmeye yönlendirebilirsiniz.

Çok aranan kelimelerdeki yüksek rekabet SEO çalışmalarınızı zorlaştıran önemli bir konu. Fakat bu ipuçları sayesinde siz de daha az aranan ama toplamda daha fazla sonuç sağlayan kelimeleri hedefleyerek büyük kazanç sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklere IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri sahip. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınız için bugünden başvurun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!