DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Lojistik sorunlarını çözmeye yardımcı olabilecek taktikler

Lojistik sorunlarını çözmeye yardımcı olabilecek taktikler

E-ticaretin adeta ayrılmaz bir parçası olan lojistik ve kargo, firmaların güvenilirliğini doğrudan etkileyen ve müşterilerin alışveriş yaptıkları platformları tercih etmelerinde büyük önem taşıyan bir konu.

Kısa sürede büyük bir pazar haline gelen e-ticaret sektörü birtakım lojistik sorunlarını da beraberinde getirdi. Her ne kadar lojistik firmaları bu hızlı değişime ayak uydurmaya çalışsa da yine de e-ticaret firmalarının çözmesi gereken bazı lojistik sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunları aşabilmek için en sık karşılaşılan durumlarla ilgili işinize yarayabilecek taktikler…

Büyük ebatlardaki ürünlerin nakliyesi

Bazı e-ticaret firmalarının sunduğu ürünlerin teslimatı için basit posta paketlemesi yeterli olmayabiliyor. Özellikle, büyük ebatlardaki ürünlerin satışını yapan firmalar için paketleme büyük bir sorun haline gelebiliyor. Ürünleriniz çok büyükse ya da standart ağırlık sınırlarının üzerindeyse, kargo seçenekleri yerine yük taşımacılığı yapan lojistik firmaları tercih edebilirsiniz.

Bu tip ürünlerin paketlenmesinde dikkat edeceğiniz belli başlı noktalar işinizi kolaylaştırabilir. Örneğin, kullanacağınız paletler plastik ya da ahşap olmalı ve yükün ağırlığını taşıyabilmeli. Ayrıca, uzun ömürlü paketleme malzemeleri kullanmak da doğru bir yaklaşım olabilir. Son olarak da paketlenmiş ürünlerinizin sevkiyat araçlarına düzgün bir şekilde yüklendiğinden emin olmanızda fayda var.

Kaybolmuş ya da hasar görmüş ürünlerin değişimi

Kargo gönderimlerinde bazen sizin kontrolünüz dışında oluşabilecek, kayıp ya da hasarlı ürün sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tip durumlar müşterilerin tutumunu da olumsuz etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için ürünlerin hızlı bir şekilde ve kullanıcıları uğraştırmadan değiştirilebilmesi gerekiyor. Mağaza sahipleri, karşılaşılan bu durumlarda oluşabilecek zararı en aza indirmek için nakliye sigortası kullanabilirler. Nakliye sigortası aylık giderlerde küçük bir artışa neden olsa da uzun vadede oluşabilecek daha büyük zararların önüne geçmenizde yardımcı olabilir.

Doğru lojistik şirketiyle çalışmak

Firmanız için doğru kargo şirketiyle çalışmak elbette çok önemli, ancak bazı durumlarda farklı tipteki ürünler için birden çok lojistik firmasıyla çalışmak da doğru bir strateji olabilir. Pek çok firma, tek bir şirketle çalışarak daha kazançlı çıkabileceklerini düşünüyor. Oysaki ürünlerin nitelik ve niceliklerine göre piyasada yapacağınız küçük bir fiyat araştırmasıyla, farklı ürünleriniz için uygun olan kargo şirketleriyle çalışmak hem ürün güvenliği hem de kargo maliyetleri açısından işinizi kolaylaştırabilir.

Nakliye hassas ve zorlu bir süreç, ancak bu taktikleri kullanarak bu süreci en az hasarla ve daha kolay bir şekilde yönetmeniz mümkün. E-ticarette ihtiyacınız olan her konuda, lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’un deneyiminden faydalanabilirsiniz. Hemen şimdi ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft ile sorunsuz e-ticaretin kapılarını aralayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticarete-ticaret çözümlerie-ticaret kullanıcılarıe-ticaret mağazasıe-ticarette teslimathasarlı ürünKargokargo çözümleriLojistiklojistik sorunlarınakliyenakliye sigortasıPaketlemetaşımacılıkürün değişimiürün paketlemeürün teslimatı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!