DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kurucu ortaklarınızla sağlık bir ilişkiniz olması için nelere dikkat etmelisiniz?

Kurucu ortaklarınızla sağlık bir ilişkiniz olması için nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni bir girişim kurarken, her işi tek başınıza yapamayabilirsiniz ve bu oldukça doğal. Bu nedenle de kurucu ortaklara ihtiyacınız olacak. Arkadaşlarınızla bir girişim kurabilir ve onlarla ortak olabilirsiniz; ancak bundan sonraki süreçte ortaklarınızla olan ilişkinizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için bilmeniz gerekenler bulunuyor.

Hem sizin hem de diğer kurucu ortakların bu tutumları sergilemeleri, iş hayatında çıkabilecek problemeler karşısında daha sağlam durmanızı sağlayacağı gibi aynı zamanda ikili ilişkilerin de bozulmamasına yardımcı olacaktır. Tabii ki iş gereği birçok tartışma ve anlaşmazlık ortaya çıkabilir; ancak bu sorunlar kişiselleştirilmemeli ve çözüm odaklı bir tutum sergilenmelidir.

Farklı alanlarda uzman olmuş kişilerle ortak olun

Bu konu biraz daha işin başlangıcına yani ortak bulma konusuyla ilgili gibi dursa da, ilk etapta bu konuya dikkat edilmediğinde bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Aynı uzmanlık alanına sahip kişiler ortak olduğunda, yapılacak işler ve alınacak kararlar çakışabilir. Herkesin bir konuya olan yaklaşımı ve işi yapış şekli farklı olduğu için, bu tür ortaklıklarda bir süre sonra sıkıntılar çıkmaya başlıyor.

Aynı zamanda farklı alanlarda uzman kişilerle çalışmak, iş dağılımını kolaylaştıracağı gibi yukarıda bahsettiğimi türden anlaşmazlıkların yaşanmamasını da sağlayacaktır.

Görev dağılımlarını baştan belirleyin

Girişiminiz için kurucu ortaklar bulduğunuzda, herkesin kendine ait bir görevi olmalı. Farklı konularda uzman kişilerle beraber ortaklık yaptığınızda, herkese ayrı bir görev verilebilir. Şirketin kuruluş aşamasında herkesin görevi belli olmalı ve kurucu ortakların hepsi bu konuda hem fikir olmalı.

Bir işi birden fazla kişi yapmaya çalıştığında hem işin yapılış süresi uzayacaktır hem de anlaşmazlıklar ortaya çıkacaktır. Bu sorunlarla yüzleşmemek için, bu görev dağılımı oldukça önemli.

Kendi görevlerinize odaklanın

Yeni bir girişim sürecinde birçok aksaklık ve sorun ortaya çıkabilir. Bazı işler beklediğiniz gibi ilerlemeyebilir; fakat görev dağılımı yapıldığında herkesin işi belli olacağı için, ortaya çıkan sorunların kimi ilgilendirdiği de belli olacaktır.

Ortaklarınızın ilgilenmesi gereken durumlar olduğunda onlara müdahale etmek ve işlerini yapmalarına engel olmak yanlış bir tutum olacaktır. Bunun yerine siz kendi işinize odaklanmalısınız. Onlar bir şekilde bu sorunu çözeceklerdi. Ancak onlardan yardım talebi gelirse o zaman yardımcı olmalısınız.

Beğenmediğiniz bir şey olduğunda açıkça belirtin

Yapılan işle ya da alınan kararla ilgili beğenmediğiniz ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şeyler varsa bunları söylemekten çekinmeyin. Karşınızdaki kişiye dürüst olmanız ve alınan kararlar hakkında onlarla tartışmak oldukça önemli.

Tabii ki bu tartışmalarınızda çözüm odaklı olmak ve beğenmediğiniz unsurlar yerine neler yapılabileceğinin alternatifleriyle gitmek ve orta yolu bulmaya çalışmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Herşeyi kişisel almayın

İş ortamında, işle ilgili birçok tartışma yapılabilir. Bazı konular üzerinde orta yol bulunamadığı için anlaşmazlıklar yaşanabilir; ancak bu tartışmaları kişisel almamalısınız. Aynı zamanda bir tartışma sırasında bu durumu siz de kişiselleştirmemelisiniz.

İşle ilgili sorunlar her zaman bir çözüme ulaşabilir; ancak kurucu ortaklarınızla kişisel olarak yaşadığınız sorunların çözüme ulaşması oldukça zor olabilir.

Devamlı iletişim halinde olun

Ortaklarınızla devamlı olarak iletişim halinde olmalısınız. Yapılan işler ve aldığınız kararlarla ilgili onlara bilgi vermek, onları da işin içinde tutacaktır. Aynı zamanda onlar da yaptığınız işlerle ilgili geri bildirimlerde bulunabilir.

Ortaklarınızdan habersiz olarak bazı işler yapmak, güven duygusunu zedeleyebileceği için bazı sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Kişisel ilişkilerinizi güçlendirin

Ortaklarınızla iş dışında da vakit geçirmek ve onlar farklı aktiviteler yapmak, aranızdaki ilişkileri daha güçlendirecektir. Bu tür yakın ilişkiler, aranızdaki bağı kuvvetlendireceği gibi güven duygusunu da geliştirecektir.

Aradaki bağın ve güven duygusunun güçlü olması, iş yaparken daha emin adımlarla ilerlemenizi ve arkadanızdaki kişilerden emin olmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!