DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Küçük şirketler için yeni kullanıcıları müşterilere dönüştürmek için ipuçları

Küçük şirketler için yeni kullanıcıları müşterilere dönüştürmek için ipuçları

Küçük işletmelerin en çok zorlandıkları alanlardan biri de sitelerini ziyaret eden kullancıları müşterilere çevirememek oluyor. Beklenen trafik rakamlarına ulaşılıyor olsa da her zaman müşterilere ulaşmak kolay olmuyor.

İnternet sitesi üzerinde yapılacak bazı küçük düzenlemeler ve içeriklere biraz daha özen göstermek ziyaretçilerinizin site üzerindeki hareketlerini ve aksiyonlarını değiştirebilir.

İnternet sitenizi güçlendirecek ve geri dönüşümlerinizi artırabilecek bazı ipuçlarını burada sizinle paylaşacağız.

İletişim bilgilerini öne çıkartın

İnternet sitenizde iletişim bilgilerinizi öne çıkartmak oldukça yararlı olacaktır. Bunun için site üzerindeki her sayfa üzerinde, mümkünse sayfanın üst kısmında markanızın iletişim bilgilerini paylaşın.

Tüketiciler sizden hızlı bir şekilde dönüş almak istedikleri için, sosyal medya ya da e-posta kanallarını kullanmak istemeyeceklerdir; bu nedenle mümkünse telefon numaranızı bu bölümde paylaşmak, ziyaretçilerinizin sizinle daha kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Site üzerindeki formları sadeleştirin

Site üzerinde bulunan kişisel bilgi formlarını da mümkün olduğu kadar kısaltmak, daha fazla aksiyon almanızı sağlayacaktır. E-posta abonelik bölümünde, kullanıcıların sadece e-posta adresini girmeleri dahi yeterli olabilir, isim soyisim kutularını kaldırmak, tüketicilerin daha kolay abone olmalarını sağlar.

Bunların yanı sıra üyelik bölümlerinde de gereksiz bilgilere yer vermemeye özen göstermelisiniz. Son ve önemli bölüm olan ödeme sayfalarında da sadece gerekli olan adres ve fatura adreslerinin yanı sıra ödeme bilgileri dışında kullanıcılardan ekstra bilgi istememeye özen gösterin.

Bu süreç ne kadar kolay ve az adımda tamamlanırsa, ödeme işlemleri daha hızlı gerçekleşir.

Kullanıcılara fayda ve bilgi sağlayan içerikler sunun

Özellikle ürün açıklamalarında kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak, onlara fayda sağlarken, onları ürün hakkında bilgilendiren içerikler sunmanız, tüketicilerin ürünlere olan yaklaşımını daha da değiştireceği için, onların satın alm kararlarını da iyi yönde etkiler.

Ürün açıklamalarının detaylı ve kullanıcı odaklı olması, satışlara doğrudan etki ediyor. Bu nedenle bu açıklamalara iyi bir şekilde odaklanmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra blog çalışmaları yaparak, tüketicileri bilgilendirici, aynı zamanda eğlenceli içerikler sunarak da onlarla etkileşime girebilirsiniz. Ürünleriniz hakkında rehber ve bu ürünlerin nasıl daha iyi kullanılabileceğine yönelik çalışmalar yaparak, onlara bir fayda sağlayabilirsiniz.

Sade bir site tasarımı kullanın

Sade bir site tasarımı da ziyaretçilerin site üzerinde aradıklarına daha kolay erişmelerini sağlayacağı için oldukça önemli. Son 3-4 yıldır, internet sitelerinde flat design kullanılıyor ve bu tasarım türünün amacı görselleri öne çıkartarak, mümkün olduğunca basit ve anlaşılır bir tasarımlar, kullanıcıların navigasyonunu kolaylaştırmak.

Site üzerindeki beyaz alanları artırmak, görselleri ve metinleri mümkün olduğunca sade kullanmak, site navigasyonunu kolay anlaşılır bir şekilde hazırlamak ziyaretçilerinizin site üzerindeki işlemlerini kolaylaştıracaktır ve aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır.

Kendi hazırladığınız görselleri kullanın

Siteniz üzerindeki görselleri seçerken, mümkün olduğunca kendi hazırladığınız görseller kullanmaya özen gösterin. İnternet üzerindeki görselleri satın almak bir seçenek olsa da tüketiciler bunların hazır görseller olduğunu anlayacaktır. Bunun yerine size özel, sizin hazırladığınız ve çektiğiniz fotoğraflar daha çok ilgi çekecektir.

Böyle olmasının nedeni ise sizin yaratıcılığınızı ve işinize verdiğiniz özeni gösterecektir. Bunun yanı sıra bu çalışmalar, işinizin gerçek ve kişisel bir yaklaşım olduğunu da ortaya koyar.

Sitenizi ve ödeme işlemlerinizi mobile uyarlayın

Mobile uyumluluk artık bir standart haline gelmeye başladı. Tüketicilerin mobil cihazlardan sitelerde ürün araması ve yeri geldiğinde mobilden alışveriş yapması nedeniyle, e-ticaret sitelerinin mobile uyumlu olması oldukça önemli. Mobilden gelen ziyaretçilerinizi kaçırmamak için mobil site ve mobil üzerinden ödeme uyumluluklarını yapmanız gerekiyor.

İyi bir teklif sunun

Burada piyasadaki en düşük fiyatı vermekten ya da devamlı olarak indirim yapmaktan bahsetmiyoruz. Müşterilerinize iyi bir hizmet ve teklif sunmaktan bahsediyoruz. Rakip firmalardan farklı olarak onlara neler sunabilirsiniz?

Sadece fiyatla öne çıkmak, kısa vadede size geri dönüşler sağlasa da uzun vadede kar marjınızın düşmesine neden olabilir. Bu yüzden de tüketicilere, farkınızı yansıtacak bir hizmet sunmayı deneyebilirsiniz.

Site verilerinizin haftalık analizini yapın

Analytics üzerinden site verilerinizi haftalık olarak analiz edin. Site üzerinde kullanıcıların hangi sayfalarda daha çok vakit geçirdiklerini görebilirsiniz ve buna göre çalışmalar yapabilirsiniz. Bir ürün sayfasında tüketiciler daha az zaman harcıyorsa, bu ürün sayfası için yeni açıklamalar hazırlayabilir ve sayfayı geliştirebilirsiniz.

Aynı zamanda, tüketicilerin en çok vakit geçirdikleri sayfaları bularak, bu sayfalardan örnek alarak yeni sayfalar hazırlayabilirsiniz veya bu ürünlere yönelik bazı kampanya ya da reklam çalışmaları düzenleyerek geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!