Küçük ve orta ölçekli e-ticaret işletmeleri için işe alım tüyoları

IS 231116 ise alim 700

İşe alım, firmasını büyütmek isteyen bir girişimci için önem taşıyan süreçlerin başında geliyor. Yüzlerce kişinin çalıştığı büyük şirketler için her zaman yeni bir çalışan dengeleri değiştirmiyor olsa da, özellikle küçük işletmeler için işe alınan her yeni personel ofis için yeni bir enerji, itici bir güç olarak düşünülebilir.

İşe alım ciddi maliyetler doğurabilen bir süreç ve bu maliyetleri göz ardı etmemekte yarar var. Her yeni aday arama sürecinde, bu işle ilgilenecek birilerine ihtiyaç duyabilir ya da bu işi kendi üzerinize alabilirsiniz. Her iki durumda da belirli bir zaman, emek ve maddi kaynak harcamak gerekiyor. İşte firmanıza yeni bir çalışan kazandırırken bu maliyetleri en aza indirmenizde yardımı olabilecek bazı ipuçları…

Doğru yerde arama yapın

E-ticaret şirketiniz için doğru adayı bulma sürecinde, beklentilerinizi doğru belirleyip çıkardığınız profile uygun kişileri bulabileceğiniz uygun yerlerde arama yapmak süreci hızlandırabilir. Örneğin firmanız için bir satış elemanı arıyorsanız, alışveriş fuarları aradığınız kişiyi bulabilmeniz için doğru platformlar olarak düşünülebilir. Bu tarz platformlarda, potansiyel adayların müşterilerle ilişkilerini doğrudan gözlemleyebilirsiniz.

İş tanımı konusunda açık olun

Yeni bir personel için arayışa girdiğinizde işe alacağınız adaylara karşı şeffaf olmanız, ileride ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca işin tanımı ve şirketinizin önündeki zorluklar konusunda açık olmanız, işe uygun olmayan ya da şirketinizden kısa bir süre sonra ayrılma talebinde bulunacak adayları süreç dışında bırakacağı için iki tarafa da zaman kazandırabilir.

Şirketinizin değer yargılarını ve hedeflerini ön planda tutun

Yeni bir çalışan işe alırken şirket kültürüne, takım çalışmasına ve şirketinizin değer yargılarına ne derece uyum sağlayabileceğine bakmanızda fayda var. İşle ilgili pek çok konu zaman içinde tecrübeyle öğrenilebilir ve geliştirilebilir, ancak kişinin davranış yapısı ve ahlaki özellikleri çok fazla değişmeyecektir. İşe alım sürecinde, adayların iş tanımına uygunluğu kadar şirketiniz içerisinde ne kadar uyumlu çalışabileceklerini de gözlemlemek doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Takım arkadaşlarınızdan yardım alın

Yeni bir çalışanla görüşme sürecinde firmanızdaki diğer çalışanların değerlendirmelerinden faydalanmak, karar sürecinde omuzlarınızdaki yükü hafifletebilir. Bir şirketin yapısını ve iç dinamiklerini, o şirkette çalışanlardan daha iyi bilebilecek kimse yoktur. Onların görüşleri ve tecrübeleri, iş için en doğru adayı seçerken işinize yarayabilir.

Deneme süresi iki taraf için de faydalı

Bir adayı kesin olarak işe almaya karar vermeden önce belirli bir deneme süresi için anlaşmak, karşılıklı uyum ve tanıma açısından doğru bir yaklaşım olabilir. İşe alım sözleşmesi öncesi adayı bir süre “freelance” olarak mevcut projelere yerleştirmek de gelecekle ilgili kararları alırken iki taraf için de yararlı olabilecek yöntemlerden.

Büyüklüğü ne olursa olsun, özellikle e-ticaret sektöründe işe alım süreçleri yorucu ve uzayan bir dönemeç haline gelebiliyor. Ancak iş süreçlerinin de aksamaması için bir an önce doğru kişiyle temas etmek gerekiyor. Ayrıca müşterilerin bu süreçten etkilenmemesi için e-ticaret mağazanızın modern ve kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmalısınız. Eğer siz de müşterilerinizin ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız hemen ücretsiz demo talebinde bulunun, IdeaSoft’la e-ticaret dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)