Küçük ve orta ölçekli e-ticaret işletmeleri için işe alım tüyoları

İşe alım, firmasını büyütmek isteyen bir girişimci için önem taşıyan süreçlerin başında geliyor. Yüzlerce kişinin çalıştığı büyük şirketler için her zaman yeni bir çalışan dengeleri değiştirmiyor olsa da, özellikle küçük işletmeler için işe alınan her yeni personel ofis için yeni bir enerji, itici bir güç olarak düşünülebilir.

İşe alım ciddi maliyetler doğurabilen bir süreç ve bu maliyetleri göz ardı etmemekte yarar var. Her yeni aday arama sürecinde, bu işle ilgilenecek birilerine ihtiyaç duyabilir ya da bu işi kendi üzerinize alabilirsiniz. Her iki durumda da belirli bir zaman, emek ve maddi kaynak harcamak gerekiyor. İşte firmanıza yeni bir çalışan kazandırırken bu maliyetleri en aza indirmenizde yardımı olabilecek bazı ipuçları…

Doğru yerde arama yapın

E-ticaret şirketiniz için doğru adayı bulma sürecinde, beklentilerinizi doğru belirleyip çıkardığınız profile uygun kişileri bulabileceğiniz uygun yerlerde arama yapmak süreci hızlandırabilir. Örneğin firmanız için bir satış elemanı arıyorsanız, alışveriş fuarları aradığınız kişiyi bulabilmeniz için doğru platformlar olarak düşünülebilir. Bu tarz platformlarda, potansiyel adayların müşterilerle ilişkilerini doğrudan gözlemleyebilirsiniz.

İş tanımı konusunda açık olun

Yeni bir personel için arayışa girdiğinizde işe alacağınız adaylara karşı şeffaf olmanız, ileride ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca işin tanımı ve şirketinizin önündeki zorluklar konusunda açık olmanız, işe uygun olmayan ya da şirketinizden kısa bir süre sonra ayrılma talebinde bulunacak adayları süreç dışında bırakacağı için iki tarafa da zaman kazandırabilir.

Şirketinizin değer yargılarını ve hedeflerini ön planda tutun

Yeni bir çalışan işe alırken şirket kültürüne, takım çalışmasına ve şirketinizin değer yargılarına ne derece uyum sağlayabileceğine bakmanızda fayda var. İşle ilgili pek çok konu zaman içinde tecrübeyle öğrenilebilir ve geliştirilebilir, ancak kişinin davranış yapısı ve ahlaki özellikleri çok fazla değişmeyecektir. İşe alım sürecinde, adayların iş tanımına uygunluğu kadar şirketiniz içerisinde ne kadar uyumlu çalışabileceklerini de gözlemlemek doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Takım arkadaşlarınızdan yardım alın

Yeni bir çalışanla görüşme sürecinde firmanızdaki diğer çalışanların değerlendirmelerinden faydalanmak, karar sürecinde omuzlarınızdaki yükü hafifletebilir. Bir şirketin yapısını ve iç dinamiklerini, o şirkette çalışanlardan daha iyi bilebilecek kimse yoktur. Onların görüşleri ve tecrübeleri, iş için en doğru adayı seçerken işinize yarayabilir.

Deneme süresi iki taraf için de faydalı

Bir adayı kesin olarak işe almaya karar vermeden önce belirli bir deneme süresi için anlaşmak, karşılıklı uyum ve tanıma açısından doğru bir yaklaşım olabilir. İşe alım sözleşmesi öncesi adayı bir süre “freelance” olarak mevcut projelere yerleştirmek de gelecekle ilgili kararları alırken iki taraf için de yararlı olabilecek yöntemlerden.

Büyüklüğü ne olursa olsun, özellikle e-ticaret sektöründe işe alım süreçleri yorucu ve uzayan bir dönemeç haline gelebiliyor. Ancak iş süreçlerinin de aksamaması için bir an önce doğru kişiyle temas etmek gerekiyor. Ayrıca müşterilerin bu süreçten etkilenmemesi için e-ticaret mağazanızın modern ve kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmalısınız. Eğer siz de müşterilerinizin ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız hemen ücretsiz demo talebinde bulunun, IdeaSoft’la e-ticaret dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)