Küçük ve orta ölçekli e-ticaret işletmeleri için işe alım tüyoları

İşe alım, firmasını büyütmek isteyen bir girişimci için önem taşıyan süreçlerin başında geliyor. Yüzlerce kişinin çalıştığı büyük şirketler için her zaman yeni bir çalışan dengeleri değiştirmiyor olsa da, özellikle küçük işletmeler için işe alınan her yeni personel ofis için yeni bir enerji, itici bir güç olarak düşünülebilir.

İşe alım ciddi maliyetler doğurabilen bir süreç ve bu maliyetleri göz ardı etmemekte yarar var. Her yeni aday arama sürecinde, bu işle ilgilenecek birilerine ihtiyaç duyabilir ya da bu işi kendi üzerinize alabilirsiniz. Her iki durumda da belirli bir zaman, emek ve maddi kaynak harcamak gerekiyor. İşte firmanıza yeni bir çalışan kazandırırken bu maliyetleri en aza indirmenizde yardımı olabilecek bazı ipuçları…

Doğru yerde arama yapın

E-ticaret şirketiniz için doğru adayı bulma sürecinde, beklentilerinizi doğru belirleyip çıkardığınız profile uygun kişileri bulabileceğiniz uygun yerlerde arama yapmak süreci hızlandırabilir. Örneğin firmanız için bir satış elemanı arıyorsanız, alışveriş fuarları aradığınız kişiyi bulabilmeniz için doğru platformlar olarak düşünülebilir. Bu tarz platformlarda, potansiyel adayların müşterilerle ilişkilerini doğrudan gözlemleyebilirsiniz.

İş tanımı konusunda açık olun

Yeni bir personel için arayışa girdiğinizde işe alacağınız adaylara karşı şeffaf olmanız, ileride ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca işin tanımı ve şirketinizin önündeki zorluklar konusunda açık olmanız, işe uygun olmayan ya da şirketinizden kısa bir süre sonra ayrılma talebinde bulunacak adayları süreç dışında bırakacağı için iki tarafa da zaman kazandırabilir.

Şirketinizin değer yargılarını ve hedeflerini ön planda tutun

Yeni bir çalışan işe alırken şirket kültürüne, takım çalışmasına ve şirketinizin değer yargılarına ne derece uyum sağlayabileceğine bakmanızda fayda var. İşle ilgili pek çok konu zaman içinde tecrübeyle öğrenilebilir ve geliştirilebilir, ancak kişinin davranış yapısı ve ahlaki özellikleri çok fazla değişmeyecektir. İşe alım sürecinde, adayların iş tanımına uygunluğu kadar şirketiniz içerisinde ne kadar uyumlu çalışabileceklerini de gözlemlemek doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Takım arkadaşlarınızdan yardım alın

Yeni bir çalışanla görüşme sürecinde firmanızdaki diğer çalışanların değerlendirmelerinden faydalanmak, karar sürecinde omuzlarınızdaki yükü hafifletebilir. Bir şirketin yapısını ve iç dinamiklerini, o şirkette çalışanlardan daha iyi bilebilecek kimse yoktur. Onların görüşleri ve tecrübeleri, iş için en doğru adayı seçerken işinize yarayabilir.

Deneme süresi iki taraf için de faydalı

Bir adayı kesin olarak işe almaya karar vermeden önce belirli bir deneme süresi için anlaşmak, karşılıklı uyum ve tanıma açısından doğru bir yaklaşım olabilir. İşe alım sözleşmesi öncesi adayı bir süre “freelance” olarak mevcut projelere yerleştirmek de gelecekle ilgili kararları alırken iki taraf için de yararlı olabilecek yöntemlerden.

Büyüklüğü ne olursa olsun, özellikle e-ticaret sektöründe işe alım süreçleri yorucu ve uzayan bir dönemeç haline gelebiliyor. Ancak iş süreçlerinin de aksamaması için bir an önce doğru kişiyle temas etmek gerekiyor. Ayrıca müşterilerin bu süreçten etkilenmemesi için e-ticaret mağazanızın modern ve kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan emin olmalısınız. Eğer siz de müşterilerinizin ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız hemen ücretsiz demo talebinde bulunun, IdeaSoft’la e-ticaret dünyasındaki yerinizi sağlamlaştırın.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)