DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Küçük işletmeler için e-posta pazarlama taktikleri

Küçük işletmeler için e-posta pazarlama taktikleri

, varolan ve potansiyel müşterilere ulaşmak için büyük bütçeler harcamadan; doğrudan, etkili ve başarısı kanıtlanmış bir dijital pazarlama stratejisi. Bu nedenle işletmeler artık, işlerini yeni kişilere tanıtmalarını ve satışlarının artmasını sağlayan e-posta pazarlamaya daha fazla önem veriyor.

E-posta pazarlama için, öncelikle titizlikle oluşturulmuş bir adres listesine gereksinim var. Ardından, hangi sıklıkta içerik gönderebileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bunun dışında içeriklerinizin; e-posta listenizdeki herhangi bir alıcının, gönderdiğiniz e-bültenlere üye olmak isteyebileceği kadar güçlü olduğundan emin olmalısınız.

IdeaSoft olarak; küçük işletmelerin e-posta pazarlamalarının etkisini artıracak, başarılı olmuş bazı önerileri sizler için derledik.

Üye olmayı kolaylaştırın

Ana sayfanızdan, blogunuzdan, Facebook sayfanızdan ve potansiyel müşterilerinizin aktif olarak bulunduğu her yerden ilgilenenlerin, ‘e-posta üye listeniz’ için bir ‘kayıt formuna’ kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. Fakat kayıt formunda, ihtiyacınız olandan daha fazla bilgi istememenizi öneririz. Çünkü çok uzun abone formları kişileri üye olmaktan tamamen vazgeçirebiliyor.

Planladığınız iletilerinizden mutlaka söz edin

Şirket güncellemeleri, e-ticaret satışları, günlük fırsatlar veya haftalık ipuçları göndermek ile ilgili bir planınız olabilir. Potansiyel müşterilerilerinize; onlara nasıl (ve ne sıklıkta) iletiler göndereceğiniz hakkında, kayıt formunda bilgi vermeniz çok önemli. Böylece onlar da, listede olmak isteyip istemediklerine kendi özgür iradeleriyle karar verebilirler.

“Hoşgeldiniz e-postası” gönderin

Üyeleriniz zaman içerisinde, neden listenizde olduklarını ya da üyelik bilgilerini hatırlamayabilirler. Bu vb. nedenlerden dolayı, her zaman arşivlerinde durabilecek bir ilk mesaj oluşturmanız çok faydalı olacaktır. Hatta yeni abonelerinize; sadakatleri için teşekkürünüzün bir ifadesi olarak, özel teklifler veya özel bir içerik göndermeniz şık olabilir.

Bir yayın takvimi oluşturun

Başlangıçta, düzenli olarak bülten göndermeyi vaat ettiniz. Eğer birkaç ay hiçbir şey göndermezseniz, aboneleriniz sizi unutur; ardından da büyük bir olasılıkla, gönderdiğiniz ilk e-postanızı silerler. Daha da kötüsü; e-postanızı “istenmeyen e-posta” olarak bildirebilirler. Bu nedenle; planlamak, yazmak, tasarlamak ve düzenli haber bültenleri göndermek için zaman ayırmanızda yarar var

Düzenleme ve revizyon yapın

Yayın takvimi üzerinde çalışırken, düzenleme ve revizyon işlemi için bol zaman bırakın. Örneğin bir kampanyanızla ilgili gönderiniz, e-posta listenizde olanların doğrudan gelen kutusuna gidecektir; yani geri alamaz veya güncelleyemezsiniz. Ve özensiz bültenler göndermek, şirketiniz hakkında olumsuz bir izlenim oluşturabilir. E-postalarda dilbilgisi kurallarına uymanız ve kullandığınız dilin tarzına, tonuna özen göstermeniz de çok önemli.

Mobil uygulamalar kullanın

Bir kampanya, eğer mobil cihazlarda görünmüyorsa, genellikle çok iyi bir performans gösteremiyor. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinize gönderdiğiniz her gönderinin ‘mobil uyumlu’ olmasında yarar var. Uzmanlara göre, mobil cihazlardan açıldığı zaman düzgün görüntülenemeyen bir e-posta genellikle ya okunmuyor ya siliniyor. Ve araştırmalara göre bu, Amerika’da yüzde 63; Avrupa’da ise yüzde ise 41 oranında.

E-posta pazarlama varolan ve potansiyel müşterilerinize; e-ticaret sitenizle, sektörünüzle ya da kampanyalarınızla ilgili bilgilendirme olanağı sunar. E-posta pazarlamayla yeni müşteriler kazanabilir; varolan müşterilerinizin, tekrar satın almalarını sağlayabilir veya memnuniyetlerini artırarak onları, sadık müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Hedefiniz hangisi olursa olsun, e-posta pazarlamayla satışlarınızı artırmanız için ihtiyacınız olan tüm desteği IdeaSoft size sağlayabilir. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için; hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kazançlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!