DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde yeniden 12 ay taksit dönemi!

Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde yeniden 12 ay taksit dönemi!

Bilindiği üzere kredi kartları ile yapılan alışverişlerde 9 aylık taksitlendirme süresi sınırı bulunuyordu. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında birtakım düzenlemeler içeren yönetmeliklerinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla taksitlendirme süresinde de değişiklikler oldu. Kredi kartlı alışverişlerdeki 9 ay taksit sınırının 12 aya çıkarılması da yapılan önemli düzenlemeler arasında yer alıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikler kapsamında kredi borcu olanlar için yeniden yapılandırma geldi. Buna göre borçlar 72 aya kadar taksitlendirilebilecek. Fakat bu yapılandırmalardan yalnızca bu güne kadar olan borçlar için faydalanılabilecek. İşte hem son tüketiciler hem de firmalar açısından büyük önem taşıyan düzenlemeler hakkında detaylar…

Taksitlendirmeler yeniden 12 aya çıkarıldı

Kredi kartları aracılığıyla gerçekleştirilen genel ürün veya hizmet satın alımları sonrası ödenen ücretin taksitlendirilmesi ya da ertelenmesi durumlarında ve nakit çekimlerinde geçerli olan 9 aylık taksitlendirme süresi sınırı 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Fakat kategorilerine göre incelendiğinde alışveriş türlerine göre bu süre farklılık gösterebiliyor. Buna göre; havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler, kulüp ve derneklere ödemeler ile vergi ödemelerinde bu süre sınırı 9 ay olarak uygulanacak.

Elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar alışverişlerinde ise 6 ay olan süre, telekomünikasyon, akaryakıt, gıda, yemek, hediye kartı ve hediye çeki alımlarında taksit uygulanmayacak. Bunların yanı sıra kozmetik alışverişlerinde de herhangi bir süre ile taksitlendirme yapılamayacak. Kurumsal kredi kartı harcamalarında ise ürün ya da hizmet satın almaları sonrası taksitlendirme sınırı da 9 aydan 12 aya yükseltildi.

Kredi işlemlerindeki yönetmelik değişikliği

Yönetmelikte yapılan düzenlemelere göre tüketicilere sunulan konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının alınan konutun değerine oranı yüzde 80’i aşamayacak. Sınırlamanın geçerli olduğu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesi, Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması zorunluluğu da yapılan düzenlemeler kapsamında bulunuyor.

Tüketici kredilerinin vadesi de 48 ayı geçemeyecek. Ancak bu vade süresi; tüketicilere kullandırılan krediler, konutların tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim – öğretim kapsamında kullandırılacak krediler ile bu kredilerin finansmanı amacıyla kullandırılan kredileri kapsamayacak.

Kredi kartları ve tüketici kredilerine yapılandırma geldi

Kullanılan kredi kartlarının borç bakiyeleri, kart hamillerinin talep etmesi üzerine en fazla 72 ay ile sınırlı olacak şekilde taksitlendirilebilecek. Taksit tutarı ise ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenecek. Bu düzenlemeyle birlikte yapılandırılmayı bekleyen toplamda 17,5 milyar TL borç bulunduğu da gelen bilgiler arasında bulunuyor.

BDDK’nın tüm bu yönetmeliklerine dair açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yapılandırmanın bugün itibarıyla olan bakiye için geçerli olduğunu ve bundan sonra kullandırılacak krediler için geçerli olmayacağını belirtti.

Kullanıcıların alışveriş ihtiyaçlarını daha rahat giderebilmelerine zemin hazırlayan düzenlemelerin ticari firmalar açısından da hareketlilik yaşanmasına yol açması bekleniyor. Siz de müşterilerinizin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: 12 ay taksitalışverişbankacılık düzenleme ve denetleme kurumuBDDKe-ticarete-ticaret mağazasıkredi borcukredi borcu yapılandırmakredi kartıKredi ve kredi kartları düzenlemelerinakit ödemeödemelerin taksitlendirilmesitaksitlendirmetaksitlendirme düzenlemeleritaksitli alışveriştüketiciyeniden 12 ay taksit
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!