DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kontrol listesi: E-ticarete hazır mısınız?

Kontrol listesi: E-ticarete hazır mısınız?

​E-ticaret kesinlikle çağımızın en karlı işlerinden biri. Zaten bu yüzden pek çok girişimci e-ticaret konusuna büyük ilgi gösteriyor. Fiziksel bir mağaza açmaya göre sayısız avantajı olmasıyla birlikte e-ticaretin de ciddi bir iş olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

Uzun soluklu, karlı bir e-ticaret işletmesinin ilk adımlarını atmaya hazırlananlar için başlangıçta dikkate almaları gereken bazı temel noktaları bir araya getirdik. Aşağıdaki maddelerin hemen hepsi başarılı bir e-ticaret sitesi için oldukça önemli detaylar ve yola çıkmadan önce bu kontrol listesine bir göz atmanızı öneririz.

 

1- Güvenilir alt yapı: Ticaret ve yazılım mühendisliği iki ayrı kavram ve başarılı bir e-ticaret sitesi işletmek için sizin de bir yazılımcı olmanıza gerek yok. Bu sayfaları okuduğunuza göre Ideasoft’un bu anlamda sunduğu seçenekleri ve avantajları biliyorsunuzdur diye tahmin ediyoruz.  E-ticaret sitenizin 24 saat açık bir mağaza olduğunu düşününce ufak aksaklıklara bile tahammülü olmayan bu iş kolunda ilk adımlarınızı atmadan önce size sunduğumuz seçeneklere bir göz atıp, ihtiyaçlarınıza uygun bir paketi seçmenizi öneririz.

 

2- Konsept: Sitenizin konsepti ne olacak? Çok farklı ürünlerin yer alacağı yatay bir e-ticaret sitesi mi açacaksınız, yoksa niş bir alanda mı hizmet vereceksiniz? Sadece giyim, ayakkabı, cep telefonu veya hediyelik eşya gibi dikey alanlardan birinde faaliyet gösterecekseniz, bu kararı baştan vermeniz uzun vadeli planlar yapabilmek için en sağlıklısı olacaktır.

 

3- Bütçe: E-ticaret fiziksel bir mağaza açmaya göre çok daha hesaplı olabilir ama yine de bazı temel ihtiyaçlar için belli bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Ürün tedariki veya pazarlama gibi alanlarda bütçeniz çok geniş olmasa bile neler yapabileceğinizi baştan hesaplamak sonradan işinizi çok kolaylaştırır. Var olan bütçenizle çok yüksek volümlü stok tutamayacaksanız baştan bunu bilerek hareket etmek veya çok yüksek bir reklam bütçeniz yoksa bile aylık ayıracağınız rakamı ilk günden hesaplamak sonrasında çok faydalı olacaktır.

 

4- Destek: Müşterilerinizin satış sonrasında olası talep ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı henüz böyle bir talep yokken daha kolay planlayabilirsiniz. E-posta veya telefonla destek sunmayı düşünüyorsanız buna ayıracağınız zaman dilimlerini ilk günden planlayarak, satışların artığı zamanlara hazırlıklı olabilirsiniz.

 

5- Teslimat seçenekleri: Müşterilerinize hangi kargo firmaları yardımıyla ürünleri ulaştıracağınıza karar vermek işin önemli bir kısmı ama ürün teslimatında bundan daha fazlası da var. Ürünlerin paketlenmesi ve paket hacimleri kargo maliyetlerini doğrudan etkileyebileceği için baştan hesaba katılması gereken konulardan biri. Ayrıca kırılabilecek veya bozulabilecek ürünleri de satışa sunuyorsanız bunların paketlenme ve kargolanması konusunda almanız gerekebilecek ek önlemleri de dikkate almanızı öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!