DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kişilik testleri hazırlayarak online kullanıcılarınızı etkileyin!

Kişilik testleri hazırlayarak online kullanıcılarınızı etkileyin!

E-ticaretle uğraşanların başarılı olmaları için, geleneksel ticarette alıştıkları reklam ve tanıtımların ötesinde farklı yöntemler bulmaları gerekiyor. Kullanıcılarına hitap edecek içeriklerini sürekli geliştiren e-ticaret siteleri, rakiplerinden bir adım öne geçerek satışlarını artırmayı da başarıyor.

Günümüzde hedef kitle ile e-ticaret sitelerinin bağlantı kurmasının yollarının başında kuşkusuz ki sosyal medyanın etkili kullanılması geliyor. Bu konudaki son trend’lerden biri ise online testler. Peki internette vakit geçiren milyonlarca kullanıcının Onedio, Buzzfeed, Listelist gibi platformlarda çözmekten kendilerini alamadıkları “online” testlerin benzerlerini hazırlamak bir e-ticaret sitesi satışlarını artırabilir mi?

İçerik pazarlamanın her geçen gün yeni stratejilerle kendini yenilemesi sonucunda ortaya çıkan online kişilik testleri, bu alternatifi doğru kullanan ileri görüşlü e-ticaret sitelerine gerçekten de kazandırıyor. İşte e-ticaret mağzalarının kişilik testleri ile ilgili bilmesi gerekenler…

Kullanıcı verileri elde edebilirsiniz

Bir e-ticaret sitesi, online testler ile mevcut ve potansiyel müşterilerine kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatarak diğer pazarlama faaliyetlerinde de kullanabileceği çok önemli verileri toplayabilir. Örneğin bir koltuk firması, “Hangi tür koltuksunuz?” gibi ilgi çekici ve esprili bir başlıkla yapacağı testin sonunda, sonucu göndermek için kullanıcıdan e-posta adresini isteyebilir. Bu da bir e-ticaret sitesine yeni kullanıcılar kazandırmak, abone listesini zenginleştirmek anlamına gelebilir. Zaten Onedio gibi popüler sitelerde “Hangi cins kedisiniz?” gibi testleri çözmeye alışık olan kulanıcılar, ilgi çekici bir içeriği olan koltuk firmasının testine de büyük olasılıkla kayıtsız kalmayacaktır.

İlgi düzeyini artırabilirsiniz

Sosyal medya takipçilerinin büyük bir çoğunluğunun okuyacakları yazılara başlığına göre karar verdikleri, çeşitli araştırma sonuçlarıyla sürekli dile getiriliyor. Dolayısıyla testlerden optimum fayda sağlamak isteyen e-ticaret sitelerinin, yaratıcı bir başlıkla konuya el atmaları oldukça önem taşıyor. Eğer siz de kullanıcılarınızı sosyal platformlar yoluyla kolayca etki altına almak istiyorsanızi online kişilik testlerinizle ilgili paylaşımlarınızda başlıklarınızın ilgi seviyesini yükseltecek biçimde düzenlendiğinden emin olmalısınız.

E-ticaret sitelerinin kullanabilecekleri test tipleri

Kullanıcılar kendileriyle ilgili olumlu önermeler duymaktan genellikle hoşlandıkları için kişilik testlerini çözmekten de kendilerini alıkoyamıyorlar. Bu tip testlere verilen cevapların sonunda kullanıcıların çeşitli gruplara ayrılması ve herkese farklı sonuçlar çıkması son derece eğlenceli olabiliyor. “Sonbahar insanı mısın, yaz insanı mı?” gibi ilginç konulardaki testler, verilecek iyi örnekler arasında yer alıyor. Ayrıca çıkan sonuca uygun ürün önerileri yaparak kullanıcıları alışverişe yönlendirmek de oldukça kolay.

Bir diğer test çeşidi ise bilgi testleri olarak kategorilendiriliyor. Kullanıcıların herhangi bir konudaki bilgisini test etme yöntemini bir markaya yönelik olarak uygulamak, e-tcaret sitelerine fayda getirebiliyor.

İyi bir test içeriği nasıl olmalı

E-ticaret firmalarının mağazalarında kullanıcılarına sunacakları testler, samimi bir tonda ve konuşma diline yakın olmalı. Böylece müşterilerle marka arasında sadakat bağı kurmak da mümkün olabilir.

Testlerde görsel uyarıcılara yer vermek de oldukça önem taşıyor. Titizlikle seçilecek yüksek çözünürlüklü görseller, teste eğlence de katabiliyor. İnternet kullanıcısının dikkati kısa sürede dağıldığı için, hazırlanacak testin 2-3 dakikada tamamlanabilir olması gerekiyor.

E-ticaret firmalarının mevcut müşterilerinin memnuniyet seviyesini yüksek tutmaları ve yeni müşteriler kazanabilmesi için trend’leri göz önünde bulundurarak yenilikler sunmalarında büyük fayda var. Bunun yanı sıra kullanıcıların beklentilerini karşılayacak bir e-ticaret mağazasına sahip olmak da bir online alışveriş firmasının elinde bulundurması gereken faktörlerin başında geliyor. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir, müşterilerinizle bir an önce buluşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: abone listesi oluşturmakBuzzFeede-ticaret mağazasıe-ticaret sitesiE-ticarette kişilik testlerikişilik testleri oluşturmakkullanıcı testleriListeListmüşteri memnuniyetiOnedioonline testlerpotansiyel müşterisatışları artırmakürün önerileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!