DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kimdir bu sosyal medya kullanıcıları?

Kimdir bu sosyal medya kullanıcıları?

​Son yılların en önemli konularından biri haline gelmiş olan sosyal medya dünya çapında hemen her internet kullanıcısının gündeminde de önemli bir yer tutar hale geldi. Özellikle de işi internet ile ilgili olanlar için sosyal medyayı gözden kaçırma lüksüne artık sahip değiller.

 

E-ticaret siteleri için de durum farklı değil. Eğer online mağazanız üzerinden satış yapıyorsanız sosyal medya üzerinde neler yapabileceğinizi değerlendirmenizin zamanı çoktan gelmiş demektir. Eğer IdeaSoft’un E-ticaret Bilgi Bankası’ını düzenli olarak takip ediyorsanız sosyal medya konusunda hazırladığımız makalelerin size de fayda sağladığını umuyoruz.

 

Fakat her e-ticaret sitesinin hedef kitlesi, sunmakta olduğu ürünlere ve konseptine göre farklılık gösterebilir. Acaba sizin hedef kitleniz sosyal medyada aktif mi? Aşağıdaki rakamlar bu soruya çok kolay bir şekilde yanıt vermenizi sağlayacak…

 

Hedef kitlem kim?

Eğer daha önce bu soruya bir yanıt aramadıysanız şimdi tam zamanı olabilir. Hedef kitleneizi net bir şekilde tanımlamak, onlara hangi kanalda daha kolay ulaşabileceğinizi ve mesajınızı daha kolay iletebileceğinizi belirmeniz açısından önemlidir. Cinsiyeti, yaş gurubu, gelir durumu, eğitim düzeyi gibi demografik bilgilerle mümkün olduğu net bir şekilde hedef kitlenizi belirlemeye çalışın.

 

Cinsiyet ve yaş grupları

İnternet kullanıcılarının büyük kısmının en az bir sosyal ağ sitesinde üyeliği bulunduğunu söylemiştik. Araştırmalara göre kadınların sosyal medyaya ilgisi erkeklere göre daha fazla. İnternet kullanıcısı erkeklerin yüzde 62’si sosyal medyayı kullanırken, kadınlarda bu oran yüzde 71’e çıkıyor.

 

Yaş gruplarında ise tahmin edebileceğiniz gibi gençlerin sosyal medyaya ilgisi daha fazla. İnternet kullanıcısı olan 18-29 yaş gurubunun yüzde 83’ü sosyal medya kullanıcısı. Bu oran 30-49 yaş grubunda yüzde 77, 50-64 yaş grubunda yüzde 52 ve 65 yaş üzerindekilerde yüzde 32. Yani hedef kitleniz internete en uzak olduğu düşünülen 65 yaş üzeri kitle bile olsa bu gruptaki her 10 kişiden 3’üne sosyal medya üzerinden erişebilirsiniz.

 

Bulunduğu yer ve eğitim durumu

Şehir merkezlerinde yaşayan internet kullanıcılarının yüzde 70’i, şehir çevresindeki yerleşim kesimlerinde bulunanların yüzde 67’si ve kırsal bölgelerde yaşayanların yüzde 61’i sosyal medya kullanıcısı.

 

Eğitim seviyelerine bakıldığında ise Lise mezunu veya daha az eğitim almış kullanıcıların yüzde 66’sı, üniversiteye başlamış fakat bitirmemiş olanların yüzde 69’u ve üniversite mezunlarının yüzde 65’inin sosyal medya kullanıcısı olduğu görülüyor.

 

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest’in ortalama kullanıcı profilleri

Ortalama Facebook kullanıcıları 18-29 yaş arasındaki kadınlar. Ortalama Twitter kullanıcıları yine 18-29 yaş aralığında şehirlerde yaşayanların yoğun olduğu görülüyor. Pinterest’te ise ağırlıklı olarak kentli, ortalama üzerinde gelir düzeyine sahip, üniversite seviyesinde eğitim almış kadın kullanıcılar öne çıkıyor. Instagram’da ise 18-29 yaş aralığında şehirde yaşayan kadınlar öne çıkan profili oluşturuyorlar.

 

Hedef kitleniz eğer bu yukarıdaki aralıklardan birine denk geliyorsa sosyal medya size göre bir pazarlama aracı demektir. Eğer hedef kitlenize doğru kanaldan ulaşarak kendinizi tanıtabilirseniz geriye bir tek satış yapmanızı sağlayacak, gelişmiş özelliklere sahip, kolay kullanıma sahip, uygun fiyatlı bir e-ticaret alt yapısı ve bunu size sunacak tecrübeli ve güvenilir bir firma bulmak kalıyor. Bu tarife tam olarak olarak uyan IdeaSoft ve IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri e-ticaret sitenizle ilgili her konuda size yardımcı olabilir. Gelin ücretsiz demo üyeliğinizi bugünden başlatın ve size hangi konularda yardımcı olabileceğinizi kendiniz görün…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!